Developer žaluje o miliony seniora, který brání bourání na Václaváku

  12:12aktualizováno  12:12
Demolici domu číslo 47 na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze zkomplikuje spor developera a seniora ze sousedství. Ten se odvolal proti výstavbě polyfunkční budovy, která má secesní dům nahradit. Developer Flow East se ho za způsobené průtahy rozhodl žalovat a chce po něm přes osm milionů.

Proti demolici secesního domu na Václavském náměstí v minulosti proběhlo i několik demonstrací. | foto: facebook/Nebourejte dům Václavské náměstí 47

Občanská sdružení, která proti demolici léta bojují, to považují za bezprecedentní postup. Zároveň žalovanému chtějí poskytnout veškerou právní pomoc.

"Je to precedentní případ. Kdyby v něm měl developer uspět, byl by to signál ve smyslu neodvolávejte se, dostanete se do průšvihu," říká aktivista a advokát Petr Kužvart, který dotyčného zastupuje.

Podle něj muž od začátku, kdy se odvolal proti územnímu rozhodnutí, které je zapotřebí pro budoucí výstavbu, čelí ze strany developera nevybíravému tlaku. "I proto jsme se s klientem, který je důchodového věku, dohodli, že jeho jméno zatím nezveřejníme," uvedl Kužvart. Redakce 5plus2.cz jej ale zná.

Podle dokumentu, který má redakce k dispozici, byla žaloba podána 7. května. Společnosti Flow East, Hotel Jalta a Reality IV v ní vyčíslují škodu, která odvoláním vznikla, na více než osm milionů korun.

Odvolání totiž zmiňované společnosti považují za nezákonné. "Upozorňujeme, že soudní poplatky navýší už tak vysokou škodu způsobenou vaším nezákonným jednáním," uvádí se v průvodním dopisu žaloby. Oficiální vyjádření Flow East redakce 5plus2.cz zjišťuje.

Žaloba na seniora sjednotila odpůrce bourání

Občanská sdružení ale s tímto postupem nesouhlasí a považují jej za neetický. V pondělí dokonce měla občanská sdružení protestující proti bourání historického domu setkání, kdy konzultovala společný postup.

"Z přístupu investora jsme velice šokováni, s ničím takovým jsme se nesetkali. Dotyčný totiž není jediný, kdo se proti územnímu rozhodnutí odvolal. Odvolalo se hlavní město, Česká tisková kancelář a oni útočí na tohoto seniora, na nejslabší článek," zlobí se předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková. "Ve sporu jsem zcela logicky na straně žalovaného. Chceme, aby tam ten dům zůstal," dodává.

O zbourání domu číslo 47 na Václavském náměstí se hovoří už od roku 2009, kdy investor podal žádost o jeho demolici s tím, že na jeho místě chce vystavět moderní polyfunkční objekt. I přes negativní stanoviska památkářů magistrát záměr schválil.

Aktivisté se demolici snažili zabránit demonstracemi a tím, že dům chtěli prohlásit za kulturní památku. Ministerstvo kultury tyto snahy ale minulý rok ukončilo, konstatovalo, že "práva vlastníků převyšují nad veřejným zájmem o ochraně kulturního dědictví".

To, že magistrát v rozhodování pochybil, ale v minulosti konstatoval i zástupce ombudsmana Stanislav Křeček. Podle něj úředníci nerespektovali odborná stanoviska památkářů.

Nejčtenější

Při domácím porodu zemřel novorozenec, případem se zabývá policie

Od prvního března se rozjede zkušební systém rozdělení pacientů mezi záchrannou...

Středočeští kriminalisté se zabývají domácím porodem v okrese Praze-západ, při kterém zemřel novorozenec. U případu...

Slavia nasadila k trháku, Sparta se zase o kus přiblížila k Plzni

Peter Olayinka ze Slavie se snaží přejít přes Tomáše Jablonského z Příbrami.

Fotbalová Slavia dělá, zdá se, rozhodující krok k titulu. V 25. kole využila porážky (1:2) druhé Plzně v Teplicích,...

Za napadení číšníka půjdou Nizozemci před soud. Hrozí jim až 18 let vězení

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zástupkyně obžalovala dva Nizozemce z pokusu o vraždu číšníka v Praze. Uvedla to Česká televize. Původně policie...

Rocky Balboa jde za mříže. Šlapal ve svěcené vodě a útočil na převora

Obžalovaný Robert Rocky Balboa u Obvodního soudu pro Prahu 1 (říjen 2013)

Recidivista s filmovým jménem Robert Rocky Balboa dostal u soudu pravomocně dva roky vězení. Výtržník si oblíbil...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Další z rubriky

Epopej půjčíme, až Krumlov upraví prostory, odsouhlasili radní Prahy

Alfons Mucha: Přísaha "omladiny" pod slovanskou lípou (1926 (nedokončeno),...

Pražští radní schválili, že Praha zapůjčí Moravskému Krumlovu Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Podmínkou je, že vytvoří...

Okno autobusu plného dětí prorazily klády, školačku zachránil spolužák

Nákladní vozidlo převážející dlouhé klády u Benešova zboku narazilo do školního...

Benešovská policie vyšetřuje nehodu kamionu se školním autobusem. Klády přečnívající z návěsu nákladního vozu prorazily...

Policisté dopadli letňanského žháře, při zásahu se na ně vrhli psi

Policie viní 26letého mladíka nejméně z 31 požárů. Podpaloval auta, kontejnery...

Pražská policie chytila mladíka, kterého viní ze založení třicítky požárů, mimo jiné i patnácti aut. V poutech nakonec...

Najdete na iDNES.cz