V pražském přírodním parku roste dům bez povolení, lidé z okolí protestují

  12:46aktualizováno  12:46
Majitel louky v Praze 5 oplotil svůj pozemek a staví na něm dům. Na tom by nebylo nic divného. S podivem je, že jde o území, které se nachází v přírodním parku Košíře-Motol a jeho majitel ho plotem obehnal načerno. Teď se snaží, aby mu úředníci vyšli vstříc a stavbu povolili. Zatím se mu to daří.

Louku v Praze 5 oplotil její majitel neoprávněně. Ilustrační foto | foto: Jan Doubravnickýpro iDNES.cz

Panoramatický výhled na hlavní město a louka obklopená lesem. Tak ještě letos na jaře vypadala lokalita Šalamounka v přírodním parku Košíře-Motol. V květnu se ale zásadním způsobem změnila.

Okolo ruchem města nedotčené louky o rozloze patnácti tisíc metrů čtverečních se totiž vine drátěný plot a uprostřed vzniká dům, který si staví majitel louky a části lesa Tomáš Pražák pro soukromé bydlení. Ovšem bez patřičných povolení. Proti výstavbě plotu i budovy se začali bouřit okolní obyvatelé. Zatím však příliš úspěšní nejsou.

KAUZA OPLOCENÉ LOUKY U ŠALAMOUNKY

Louka leží v přírodním parku Košíře-Motol založeném v roce 1991. Majiteli jsou manželé Pražákovi, kteří vlastní i část přilehlého lesa. V květnu louku načerno oplotili a za několik měsíců začali stavět hospodářskou budovu s bytem, který chtějí používat pro rodinné bydlení. Proti tomu vystupují dvě občanská sdružení. Nesouhlasné stanovisko se stavbami vydal i magistrát. O jejich odstranění musí teď rozhodnout stavební úřad Prahy 5.

Ještě nedávno to přitom vypadalo, že budova, kterou Tomáš Pražák prezentuje jako dvoupodlažní hospodářský objekt se stometrovým bytem pro správce, bude muset být jako černá stavba odstraněna. To alespoň navrhoval magistrát.

Konečné rozhodnutí je na stavebním úřadu Prahy 5 v čele s Evou Čechovou. Právě její odbor v roce 2009 vydal územní souhlas s umístěním stavby.

"Na základě tohoto souhlasu se stavba nedá provést. Chybí stavební povolení," řekl František Gemperle zastupující Sdružení za krajinu kolem nás. Ačkoliv magistrát radnici Prahy 5 podnět k odstranění stavby poslal v červenci, dosud se nic nezměnilo.

"Pan Pražák požádal o dodatečné povolení staveb, avšak doposud nepředložil potřebné doklady," uvedla Eva Čechová. Termín by měl vypršet 24. prosince.

V lese se nesmí stavět, na louce ano

Sdružení protestujících občanů se podle Gemperleho opíralo hlavně o to, že les nelze ze zákona oplotit, ani v něm stavět. Nedávno se však v katastru nemovitostí objevilo, že oplocený pozemek změnil status. Z lesa na takzvaný trvalý travní porost. A ten už oplotit lze.

Podle Františka Gemperleho jde jen o další pokus, jak stavbu zlegalizovat. "Jsme přesvědčeni, že jde opět o změnu, která není oprávněná," řekl předseda sdružení.

Tomáš Pražák to ale vyvrací. "Jen jsme napravili nesmysl, který byl v katastru z minula. Celá plocha byla kdysi označena jako les, ačkoliv podle územního plánu je část ve skutečnosti loukou a pastvinou. Nyní byl pozemek rozdělen, aby to bylo jasné," vysvětlil Pražák, který si novostavbu navíc pojistil i jinak.

Starosta pětky chce změnu na stavebním úřadu

Stavební úřad Prahy 5 totiž vyhověl jeho žádosti a potvrdil, že novostavba stojí na základech historického objektu. Povolit stavbu je tak teď snazší. Pod potvrzením je opět podpis Evy Čechové.

Její působení na radnici Prahy 5 se nelíbí současnému místostarostovi Jiřímu Vejmelkovi (VV). "Je spojená s bývalým vedením starosty Milana Jančíka. Navíc některá její rozhodnutí nebyla ve prospěch občanů Prahy 5," řekl místostarosta, který změny na stavebním úřadu považuje za nezbytné.

Nejčtenější

Boleslav - Sparta 4:3, hosté třikrát dotáhli, v nastavení rozhodl Budínský

Michal Hubínek z Boleslavi (vlevo) a Libor Kozák ze Sparty svádějí souboj o...

Sparťanští fotbalisté třikrát vyrovnali, počtvrté už to nezvládli. Proto v báječném utkání 5. kola Fortuna ligy v Mladé...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Slavia - Liberec 1:0, duel bez diváků rozhodl Masopust, Stanciu nezářil

Slávisté se radují z branky, kterou otevřel Lukáš Masopust skóre v utkání s...

Slávističtí fotbalisté ani napopáté v novém ročníku nejvyšší soutěže neprohráli a zůstávají první v tabulce. Před...

Policie řeší vraždu šestiletého chlapce na Benešovsku, podezírá matku

Ilustrační snímek

Středočeští kriminalisté vyšetřují od čtvrtka vraždu teprve šestiletého chlapce. Jeho tělo nalezli policisté v jednom z...

To se snad ani ztratit nedalo, láteřil kouč Jílek. Tým chválil za výkon

Sparťanský kouč Václav Jílek diriguje své svěřence během zápasu Evropské ligy s...

Když po pohárovém utkání proti Trabzonsporu (2:2) přišel do kabiny, byl překvapený pozitivní atmosférou. „Kanga...

Další z rubriky

V chrámu sv. Víta uctili památku Václava IV., krále připomene výstava

V pátek uplyne 600 let od smrti krále Václava IV. Jeho památku uctili ve...

V pražské katedrále svatého Víta se ve čtvrtek konal pietní akt, na kterém arcibiskup Dominik Duka spolu s rektorem...

Recidivista ukradl porcelán za stovky tisíc, policie ho rychle chytila

Policisté dopadli zloděje, který z pražského starožitnictví ukradl hodnotné...

Jen pět dnů trvalo pražským kriminalistům objasnění krádeže ze starožitnictví na Praze 1. Zloděj prořízl zvenku sklo...

Na Karlově náměstí otevřeli vstup do metra, má nový vestibul a schody

Na Karlově náměstí finišuje oprava eskalátorů v metru a také začalo hloubení...

Po více než deseti měsících se dnes znovu otevřel vstup do metra na Karlově náměstí v Praze. Jsou zde opravené...

Najdete na iDNES.cz