Klasnová, Jacques i čtyři exstarostové. Do čela Prahy 1 chtějí známé tváře

  19:51aktualizováno  19:51
Jako soupis kuriozit z nedávné politické historie působí kandidátky, které sestavily strany a subjekty pro volby v Praze 1. O místo v čele radnice se tam poperou i čtyři bývalí starostové. Pod hlavičkou ekologů se touží znovu dostat do středu dění i dvě Kateřiny - Klasnová a Jacques.

Kateřina Klasnová (dříve Věci Veřejné) jde do voleb za zelené, což je překvapivé i pro politology. | foto:  David Neff, MAFRA

Když mluví exstarosta Prahy 1 Jan Bürgermeister o plánech své další politické kariéry v podzimních volbách na radnici první městské části, nevynechá narážku na svého rivala. „Fenomén, jako je Dvořák v politice, je jeden z velkých motivů, proč jsem toho na stará kolena nenechal,“ řekl.

Je zjevné, že svého bývalého stranického kolegu Filipa Dvořáka z ODS nemá moc rád. Bude to vzájemné. „Je hrozně líný. A jestli kandiduje kvůli mně, tak ať to raději nedělá,“ vzkazuje mu na oplátku Dvořák, také exstarosta Prahy 1.

Filip Dvořák

Filip Dvořák je pátý na kandidátce ODS v Praze 1.

Jan Bürgermeister

Exstarosta městské části Jan Bürgermeister je lídrem Konzervativní aliance.

Kateřina Jacques, politička a bývalá zaměstnankyně úřadu vlády ČR

Kateřina Jacques kandiduje za LES, Piráty a nezávislé.

Předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová se sešla v

Manželka Víta Bárty Kateřina Klasnová jde do voleb za subjekt Zelená pro jedničku.

Právě odvolaný starosta Prahy 1 Petr Hejma. (19. listopadu 2009)

Petr Hejma je druhý za STAN, KDU-ČSL a Iniciativu občanů.

Za pár týdnů oba dostanou příležitost už tak narušené vztahy ještě víc rozdmýchat. Zapojí se do komunálních voleb - nikoli jen jako rivalové vnitrostraničtí, jimiž dlouhá léta byli, ale tentokrát mohou spory ventilovat otevřeně. Bürgermeister je lídrem Konzervativní aliance a Dvořák pětkou na kandidátce ODS v Praze 1.

Oba mají pověst kontroverzních osobností. Vždyť Bürgermeister dostal podmínku za to, že v roce 1981 našel stříbrné svícny při úklidu sklepa po ženě, u níž jeho rodina v té době žila. Místo toho, aby předměty odevzdal jejím příbuzným, si je nechal odlít a poté je prodal.

A Dvořák? Média si ho všimla, když jeho otec před pár lety nakoupil luxusní nemovitosti v Praze a Špindlerově Mlýně za 33 milionů. Stále si udržuje velký vliv uvnitř ODS. „Nemám ambice stát se starostou,“ říká Dvořák, který nemá rád, když ho média řadí do škatulky kontroverzních politiků.

Ženy za ekologické koalice

Jen letmý pohled na kandidátky pro první městskou část poskytuje řadu zajímavých jmen. Jsou tu například čtyři (ex)starostové. Vedle Bürgermeistera a Dvořáka kandiduje i Petr Hejma (dvojka kandidátky koalice STAN, KDU-ČSL a Iniciativy občanů) a TOP 09 posadila na post lídra současného starostu Oldřicha Lomeckého.

Na jiném seznamu je i žena, která v rámci kampaně Věcí veřejných nafotila kalendář v županu a ve spodním prádle, či představitelka zelených, která si nevzpomněla, co je to biomasa: Kateřiny Klasnová a Jacques.

Obě spojuje fakt, že se proslavily v celostátní politice a nyní obě zastupují ekologické koalice. Klasnovou na druhém místě nominoval subjekt Zelená pro jedničku a Jacques na trojce Sdružení stran LES, Piráti a nezávislí. Obě jsou poměrně aktivní. Klasnová se například angažuje při řešení problémů s příliš hlučnými opilci.

„Nachodila jsem kilometry na ulicích, když jsem sháněla podpisy pod petici za zrušení parkoviště na Malostranském náměstí,“ popisuje své aktivity zase Jacques.

„Uvěří jim volič, že budou pracovat lépe?“

Politolog Kamil Švec chvíli hledal správný výraz, když si vyslechl některá jména kandidátů. „To jsou lidé, kteří se dostali do politického propadliště dějin a teď se z něj snaží dostat ven,“ poznamenal s tím, že lze předem jen těžko odhadnout, jak volby v této části metropole dopadnou.

Nasadit Lomeckého považuje politolog za logický krok TOP 09, nerozumí však spojení zelených a Klasnové. Ta v minulosti seděla v Poslanecké sněmovně s manželem Vítem Bártou za Věci veřejné. Za vznikem této strany, jejíž kořeny jsou právě v centru Prahy, stál údajně lobbista Tomáš Hrdlička.

„Nevím, jaké mají šance. Vnímavý volič jim může těžko věřit, že začnou pracovat pro Prahu lépe. A tím myslím Dvořáka či Bürgermeistera. Oba na jedničce pracovali a nedopadlo to úplně dobře,“ dodal Švec.

Prahu 1 považují strany za prestižní. I proto se tam často snaží dosadit zajímavá jména, která lákají pozornost voličů. Vítěz tohoto politického klání dostane více prostoru v médiích než třeba starosta Řeporyjí, protože se účastní sledovaných akcí a ceremonií. I proto je výjimečné, že komunisté letos v této městské části nepostavili žádnou kandidátku.

  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Pietní místo u Gottovy vily nestačí, lidé zapalují svíčky už i u sousedů

Pietní místo u vily Karla Gotta na pražské Bertramce se stále rozšiřuje. Zájem lidí položit sem květinu či zapálit...

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Zkušební provoz skončil, Blanka má po čtyřech letech kolaudační razítko

Tunel Blanka se po více než čtyřech letech zkušebního provozu konečně dočkal kolaudace. Informoval o tom pražský radní...

Vybržďovač nedodržel podmínku a řídil, soud ho poslal za mříže

Nesednout za volant vydržel třiačtyřicetiletý podnikatel Michal G. přibližně rok. Loni v lednu dostal za hazardní...

Gottova rodina si nechá vzkazy a dárky od lidí, zvažuje co se svíčkami

Rodina Karla Gotta si na památku ponechá vzkazy a dárky, které před před vilu zesnulého zpěváka na pražské Bertramce...

Pietní místo u Gottovy vily je uklizené, popeláři odvezli svíce do skladu

Ulice před domem Karla Gotta na pražské Bertramce je od noci na úterý opět průjezdná. Obležení svíček a květin, které...

Najdete na iDNES.cz