Klasnová, Jacques i čtyři exstarostové. Do čela Prahy 1 chtějí známé tváře

  19:51aktualizováno  19:51
Jako soupis kuriozit z nedávné politické historie působí kandidátky, které sestavily strany a subjekty pro volby v Praze 1. O místo v čele radnice se tam poperou i čtyři bývalí starostové. Pod hlavičkou ekologů se touží znovu dostat do středu dění i dvě Kateřiny - Klasnová a Jacques.

Kateřina Klasnová (dříve Věci Veřejné) jde do voleb za zelené, což je překvapivé i pro politology. | foto:  David Neff, MAFRA

Když mluví exstarosta Prahy 1 Jan Bürgermeister o plánech své další politické kariéry v podzimních volbách na radnici první městské části, nevynechá narážku na svého rivala. „Fenomén, jako je Dvořák v politice, je jeden z velkých motivů, proč jsem toho na stará kolena nenechal,“ řekl.

Je zjevné, že svého bývalého stranického kolegu Filipa Dvořáka z ODS nemá moc rád. Bude to vzájemné. „Je hrozně líný. A jestli kandiduje kvůli mně, tak ať to raději nedělá,“ vzkazuje mu na oplátku Dvořák, také exstarosta Prahy 1.

Filip Dvořák

Filip Dvořák je pátý na kandidátce ODS v Praze 1.

Jan Bürgermeister

Exstarosta městské části Jan Bürgermeister je lídrem Konzervativní aliance.

Kateřina Jacques, politička a bývalá zaměstnankyně úřadu vlády ČR

Kateřina Jacques kandiduje za LES, Piráty a nezávislé.

Předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová se sešla v

Manželka Víta Bárty Kateřina Klasnová jde do voleb za subjekt Zelená pro jedničku.

Právě odvolaný starosta Prahy 1 Petr Hejma. (19. listopadu 2009)

Petr Hejma je druhý za STAN, KDU-ČSL a Iniciativu občanů.

Za pár týdnů oba dostanou příležitost už tak narušené vztahy ještě víc rozdmýchat. Zapojí se do komunálních voleb - nikoli jen jako rivalové vnitrostraničtí, jimiž dlouhá léta byli, ale tentokrát mohou spory ventilovat otevřeně. Bürgermeister je lídrem Konzervativní aliance a Dvořák pětkou na kandidátce ODS v Praze 1.

Oba mají pověst kontroverzních osobností. Vždyť Bürgermeister dostal podmínku za to, že v roce 1981 našel stříbrné svícny při úklidu sklepa po ženě, u níž jeho rodina v té době žila. Místo toho, aby předměty odevzdal jejím příbuzným, si je nechal odlít a poté je prodal.

A Dvořák? Média si ho všimla, když jeho otec před pár lety nakoupil luxusní nemovitosti v Praze a Špindlerově Mlýně za 33 milionů. Stále si udržuje velký vliv uvnitř ODS. „Nemám ambice stát se starostou,“ říká Dvořák, který nemá rád, když ho média řadí do škatulky kontroverzních politiků.

Ženy za ekologické koalice

Jen letmý pohled na kandidátky pro první městskou část poskytuje řadu zajímavých jmen. Jsou tu například čtyři (ex)starostové. Vedle Bürgermeistera a Dvořáka kandiduje i Petr Hejma (dvojka kandidátky koalice STAN, KDU-ČSL a Iniciativy občanů) a TOP 09 posadila na post lídra současného starostu Oldřicha Lomeckého.

Na jiném seznamu je i žena, která v rámci kampaně Věcí veřejných nafotila kalendář v županu a ve spodním prádle, či představitelka zelených, která si nevzpomněla, co je to biomasa: Kateřiny Klasnová a Jacques.

Obě spojuje fakt, že se proslavily v celostátní politice a nyní obě zastupují ekologické koalice. Klasnovou na druhém místě nominoval subjekt Zelená pro jedničku a Jacques na trojce Sdružení stran LES, Piráti a nezávislí. Obě jsou poměrně aktivní. Klasnová se například angažuje při řešení problémů s příliš hlučnými opilci.

„Nachodila jsem kilometry na ulicích, když jsem sháněla podpisy pod petici za zrušení parkoviště na Malostranském náměstí,“ popisuje své aktivity zase Jacques.

„Uvěří jim volič, že budou pracovat lépe?“

Politolog Kamil Švec chvíli hledal správný výraz, když si vyslechl některá jména kandidátů. „To jsou lidé, kteří se dostali do politického propadliště dějin a teď se z něj snaží dostat ven,“ poznamenal s tím, že lze předem jen těžko odhadnout, jak volby v této části metropole dopadnou.

Nasadit Lomeckého považuje politolog za logický krok TOP 09, nerozumí však spojení zelených a Klasnové. Ta v minulosti seděla v Poslanecké sněmovně s manželem Vítem Bártou za Věci veřejné. Za vznikem této strany, jejíž kořeny jsou právě v centru Prahy, stál údajně lobbista Tomáš Hrdlička.

„Nevím, jaké mají šance. Vnímavý volič jim může těžko věřit, že začnou pracovat pro Prahu lépe. A tím myslím Dvořáka či Bürgermeistera. Oba na jedničce pracovali a nedopadlo to úplně dobře,“ dodal Švec.

Prahu 1 považují strany za prestižní. I proto se tam často snaží dosadit zajímavá jména, která lákají pozornost voličů. Vítěz tohoto politického klání dostane více prostoru v médiích než třeba starosta Řeporyjí, protože se účastní sledovaných akcí a ceremonií. I proto je výjimečné, že komunisté letos v této městské části nepostavili žádnou kandidátku.

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Hlad a přivazování k záchodu. Babička zmizelé Valerie odmítla vypovídat

Pohřešovaná Valerie (vlevo) a její obviněná babička Soňa K. u soudu 4. 3. 2019

Šestiletou Valerii z Prahy 3, která je od roku 2017 pohřešovaná, podle obžaloby dlouhodobě týrala její babička. Žena,...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

Pod Vítkovem srazil vlak člověka, železniční provoz v Praze je omezen

Na trati pod pražským Vítkovem srazil vlak člověka. (17. června 2019)

V tunelu pod pražským Vítkovem srazil ráno vlak člověka. Železniční provoz v metropoli je výrazně omezen, některé vlaky...

Československé hotely stavěly zahraniční firmy, české by to nezvládly

Žižkovský televizní vysílač se začal stavět v roce 1985, dokončen byl v roce...

V osmdesátých letech v Praze rostly budovy, jejichž projekty vznikaly ještě za dob hluboké normalizace v 70. letech....

Muž, který měl u sebe několik zbraní, na sebe sám zavolal policii

Policie zasahovala v pražských Třebonicích poté, co ji na sebe muž ve špatném...

Sedmačtyřicetiletý muž v Třebonicích za západním okraji Prahy na sebe v sobotu sám zavolal policii. Na linku 158...

Najdete na iDNES.cz