Při právě probíhající rekonstrukci areálu Klementina byla již nalezena vzácná fresková výmalba, zazděné dveře do kostela Nejsvětějšího Salvátora či historická táhla ztužující stropní klenbu.
Nejstarším nálezem je však pohřebiště z přelomu 9. a 10. století. Právě jeden z hrobů byl ve středu nalezen. Kdo je v něm pohřben se bude nadále zkoumat, ačkoliv archeologové již mají hypotézu.
„Byli zde možná pohřbíváni lidé, kteří bydleli pod Pražským hradem,“ domnívá se archeolog Jan Havrda.
Celý hrob zatím odkryt nebyl, vidět je pouze část lebky a končetin. Na odhalení nyní pracuje několik archeologů.
„Současná etapa archeologických výzkumu není příliš rozsáhlá, pracujeme pouze v místech, kde se budou měnit inženýrské sítě. Je zde jenom několik pracovníků, výzkum bude trvat v řádu několika týdnů,“ dodal Havrda.
Kosterní ostatky budou po odkrytí hrobu vyjmuty, zkoumány a následně uloženy v Národním muzeu.
Klementinum
|
Nálezy odhalené při stávající rekonstrukci si vyžádaly nejen výzkum, ale i neplánované stavební zásahy. Rekonstrukce tak nabere rok a půl zpoždění.
Dosud stály restaurátorské práce a archeologický výzkum téměř 130 milionů korun.
Zpoždění rekonstrukcí s rozpočtem nijak nezahýbe.
V Klementinu probíhá v současné době druhá etapa rekonstrukce, která by měla skončit příští rok v dubnu. Stavební práce začaly již v roce 2010 a završeny by měly být v roce 2018. Provoz Národní knihovny, která v Klementinu sídlí, je zachován.
Nyní se dokončují práce v historickém objektu sousedícím s Křižovnickou ulicí.
„I zde se ale objevily nečekané problémy při nálezu dřevomorky ve stropních i podlahových konstrukcích druhého, třetího i čtvrtého patra,“ upozornil náměstek ministra kultury Miroslav Rovenský, který byl pověřený řízením Národní knihovny ČR teprve nedávno.
Letos se bude v Klementinu stavět zhruba za dvě stě milionů korun. Celkově však náklady dosáhnou 1,8 miliardy korun. Rekonstrukce v Klementinu probíhají hlavně kvůli stavu budovy.