V Ekotechnickém muzeum zakázali večírky, možná to pro něj bude konec

  20:17aktualizováno  20:17
Ekotechnické muzeum v památkově chráněné budově v Praze - Bubenči, které dříve sloužilo jako čistírna odpadních vod, má na kahánku. Ještě donedávna tu jeho nájemce pořádal komerční akce, ze kterých muzeum žilo. Ty teď ale magistrát dočasně zakázal.

V bývalé čistírně odpadních vod v Praze - Bubenči se donedávna pořádaly i komerční akce. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Pořádání podobných akcí se totiž nelíbí bývalým zaměstnancům, kteří dokonce založili iniciativu nazvanou Zachraňme starou čistírnu. Vadí jim, že se tu konají večírky, které neodpovídají statusu památky.

Ekotechnické muzeum

Muzeum sídlí v Bubenči. Je to bývalá čistírna odpadních vod. Návštěvníky láká především kvůli parním strojům Breitfeld & Daněk z roku 1903 nebo unikátnímu parnímu válci Škoda z roku 1925. Loni mělo muzeum v rámci běžného vstupného i komerčních akcí rekordní návštěvnost - 16 290 lidí.

Poukazují například na party ve stylu akčního sci-fi filmu Šílený Max, kterým organizátoři vloni zahájili kongres provozovatelů hazardních her. "Zažil jsem třeba to, že jsem druhý den ráno měl prohlídku a lidé museli chodit ve skle, protože se to nestihlo uklidit," uvedl pro Českou televizi bývalý průvodce muzea Jan Molič.

Současný ředitel Ekotechnického muzea Tomáš Věžník, který nastoupil do funkce před dvěma lety, výtky odmítá. "Party se zúčastnila stovka lidí v oblecích - manažeři a finančníci. Nic skandálního se tam nedělo, interiér jen odpovídal specifickému filmu. Nebyla to žádná diskotéka nebo zhýralý večírek," vysvětluje Věžník.

Podle něj není možné, aby se nějaký kontroverzní večírek v muzeu konal. Prý by něco takového nepovolil.

Národní muzeum zakázalo akce v památníku na Vítkově

Podobná situace už v Praze jednou nastala. V roce 2006 zakázal ředitel Národního muzea Michal Lukeš pořádání komerčních akcí v prostorách Národního památníku na Vítkově. Předcházela tomu party firmy, kterou vlastní manželka tehdejšího středočeského hejtmana Petra Bendla, na niž dorazily politické špičky.

Pro různé jiné akce, například recepce, ale Národní muzeum další budovy dál pronajímá. Soupis toho, co se smí a co ne, však nemá.

"Pořadatel musí napsat, o jaký typ akce se jedná. Žádost pak posuzuje několik lidí včetně mě. Vždy do smlouvy dáme větu, že pořádaná akce nesmí znevažovat prostor, ve kterém se koná. V opačném případě ji zrušíme. A to třeba i v jejím průběhu," říká Lukeš.

Ekotechnické muzeum bude možná muset zavřít

Konec pořádání tiskových konferencí, zážitkových večírků, natáčení filmů či reklam bude podle ředitele bubenečské čistírny znamenat pro muzeum konec. Peníze z těchto aktivit totiž pokrývají téměř veškeré náklady na jeho provoz. Ze vstupného si na sebe nevydělá. Zřejmě se zastaví i projekt otevření kavárny, galerie a kinosálu pro podporu nezávislého filmu.

Tomáši Věžníkovi vadí i to, že mu o pozastavení schvalování smluv na magistrátu nikdo neřekl. "Vedoucí oddělení obchodního využití objektů Aleš Cejnar nám to sdělil až po mém dotazu. Když prý nyní uspořádáme cokoliv, co není schválené, automaticky dostaneme výpověď," říká Věžník.

Jenže systém schvalování smluv prý na pražské radnici probíhá chaoticky. "Praxe je taková, že úředníkům to trvá měsíc až dva poté, co se akce uskuteční. Souhlas vydají zpětně, prý nestíhají. Je to absurdní, ale nám nezbývalo, než to přijmout," vysvětluje Věžník. Vyjádření magistrátu se nepodařilo získat.

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Aktivisté slezli ze střechy Kliniky, strávili tam sedm nocí

Aktivisté i při pátečním vyklízení budovy Kliniky zůstali na střeše (11.1.2019)

Skupina aktivistů dnes odpoledne sestoupila ze střechy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Na...

V Dolních Břežanech nabouralo auto do sloupu, opilí muži od nehody odešli

V Dolních Břežanech u Prahy narazilo auto do sloupu, posádka utekla. (17. 1....

Překvapení čekalo záchranáře, kteří ráno přijeli k nehodě v Dolních Břežanech v okrese Praha-západ. Na místě bylo...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Najdete na iDNES.cz