Tři měsíce od výbuchu se Divadelní stále uklízí, auta si ještě počkají

  12:10aktualizováno  12:10
Minimálně do začátku září zůstane uzavřena Divadelní ulice v centru Prahy, kde před třemi měsíci explodoval plyn. Dubnový výbuch tu stále připomínají žluté vzpěry podpírající zdi nejvíce poničeného domu číslo 5.

Divadelní ulice je tři měsíce po výbuchu stále neprůjezdná. Nejvíce zasažený dům stále podpírají vzpěry, ostraha objektu se nudí. (23.7.2013) | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

Jedinými živými tvory tu jsou dva strážní, kteří dům hlídají. Občas mezi sebou prohodí pár slov, ale většinu směny znuděně prosedí na židlích pod okny.

Znovuotevření Divadelní ulice by uvítali někteří místní. "Bylo by to fajn. A třeba by nám tady už pořádně uklidili," shodne se pár žijící v sousední Krocínově ulici. Mezi dlažebními kostkami stále totiž leží střepy.

Kdy bude ulice u Národního divadla průjezdná, ale není stále jasné. Nejpravděpodobnější termín je začátek školního roku.

"Podle schváleného harmonogramu by měla být Divadelní ulice průjezdná pro osobní dopravu k začátku září," poznamenala mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. 

Fotogalerie

V zasaženém domě totiž nadále pracuje statik. "Sbírá podklady pro souhrnnou dokumentaci. Vzpěry tam proto zůstanou minimálně do začátku září," odhadl Richard Klíma, mluvčí firmy Řízení letového provozu, které budova patří.

Právě pod vzpěrami se nachází epicentrum výbuchu. Dokud nebudou odstraněny, neposune se ani další vyšetřování příčin neštěstí.

"Musíme být trpěliví. Policie bude moci pokračovat právě až na základě odborných vyjádření," uvedla policejní mluvčí Andrea Zoulová. Shoduje se s ní mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek: "Ani my nemůžeme zatím zjistit, co se pod tou zemí vlastně stalo. Vyšetřovacím orgánům ale poskytujeme veškeré podklady," řekl.

Škody na nejvíce zasažené budově se nejprve odhadovaly do třiceti milionů korun. Částka však podle vyjádření pojišťovny bude ještě vyšší. "Momentálně škody odhadujeme na čtyřicet milionů," řekl mluvčí Generali pojišťovny Jiří Cívka.

Jedenáct a půl tuny střepů

S následky tlakové vlny se stále vypořádávají i úřady a firmy v okolí. Z Akademie věd odvezli jen rozbitého skla okolo 11,5 tuny. Celková škoda? Zatím asi 17 milionů.

"Zdaleka není hotovo. Opravy potrvají minimálně do konce roku," řekl ředitel Střediska společných činností Akademie věd Jiří Malý. Už před prázdninami se z provizoria vrátila do hlavní haly knihovna se studovnou, řemeslníci však nadále pracují na opravách nejvíce poničených kanceláří v prvním patře.

Některé kanceláře v budově Akademie věd nejsou ani tři měsíce po výbuchu v...

Některé kanceláře v budově Akademie věd nejsou ani tři měsíce po výbuchu v Divadelní ulici plně zrekonstruované (23.7.2013)

Knihovna a studovna v budově Akademie věd je tři měsíce po výbuchu v Divadelní...

Knihovna a studovna v budově Akademie věd je tři měsíce po výbuchu v Divadelní ulici už plně funkční (23.7.2013)

Dubnový výbuch poničil i obrazárnu znalce umění Zdeňka Sklenáře na Smetanově nábřeží, kde většinu oken stále zakrývají dřevěné desky.

"Rekonstrukce budovy bude trvat minimálně rok, ale spíš to odhaduji na dva až tři," uvedl Sklenář. O tom, kam svou galerii přemístí, ještě nepřemýšlel. "Teď řešíme likvidaci následků. O nové prostory se budeme zajímat v září či říjnu," dodal.

Okna budovy, v níž sídlí obrazárna Zdeňka Sklenáře, tři měsíce po výbuchu v...

Okna budovy, v níž sídlí obrazárna Zdeňka Sklenáře tři měsíce po výbuchu v Divadelní ulici, stále zakrývají dřevěné výplně. (23.7.2013)

Naopak sousední Fakulta sociálních věd už jede naplno. "Minulý pátek jsme dokončili všechny práce, které souvisely s výbuchem. Ten poškodil zejména knihovnu a zahraniční oddělení," uvedl tajemník fakulty Jindřich Kolek. Náklady na opravy škola vyčíslila na zhruba čtyři a půl milionu korun.

Výbuch 29. dubna zranil celkem 43 lidí. Jednou z nich byla i knihovnice fakulty Daniela Uhrová. Padající sklo ji pořezalo na hlavě. "Do práce už chodím, jsem v pohodě," konstatovala knihovnice.

Připomeňte si výbuch v Divadelní ulici v Praze:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

VIDEO: O víkendu zavřou lanový most. Podívejte se, jak objet Jižní spojku

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

Vyšetřování vraždy na pumpě v Nelahozevsi skončilo, případ převezme žalobce

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Středočeští kriminalisté ukončili vyšetřování vraždy, která se stala loni v prosinci na benzinové čerpací stanici v...

Střelbou na pražských školách hrozil mladík z Británie, chtěl pozornost

Ilustrační snímek

Českým policistům se ve spolupráci s kolegy ze zahraničí podařilo nalézt autora anonymů, které vyhrožovaly střelbou v...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz