V Čerčanech se rozpoutala diskuse o dálnici D3. Ať vede Posázavím, říkají místní

  15:43aktualizováno  15:43
Ve středních Čechách se znovu probírá trasa plánované dálnice D3. Obyvatelé Čerčan na Benešovsku se totiž bojí, že se jim po jejím postavení zhorší podmínky k životu. Chtějí aby dálnice vedla Posázavím. Petici se svými požadavky poslali dokonce na ministerstvo životního prostředí.
Čerčanští se bojí, že jim dálnice zkazí životní prostředí. Ilustrační foto

Čerčanští se bojí, že jim dálnice zkazí životní prostředí. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Podle obyvatel Čerčan dálnice D3 ve východní variantě, tedy kopírující stávající silnici z Prahy na jih, rozdělí Čerčansko. Upozorňují také, že odvětrání z plánovaných tunelů bude uprostřed bytové výstavby nedaleké Vysoké Lhoty. "Pro nás je východní varianta nešťastná, přepůlí nás, a to nemluvím o případných objížďkách," míní jeden z obyvatel.

Čerčanští jsou pro západní variantu, tedy Posázavím, a dali to najevo peticí. Pod argumenty se podepsalo 630 lidí. Poslali ji ministerstvu životního prostředí.

Včera vypršel termín, kdy se dotčené obce mohly vyjádřit ke studii vlivu dálnice na životní prostředí (EIA). Posuzovala obě varianty.

"Mysleli jsme, že je o variantách už rozhodnuto, ale zjistili jsme, že jsou stále dvě. Za poslední roky jsme se nesouhlasně vyjádřili k východní variantě několikrát, ale když se teď opět začalo něco dít, uspořádali jsme petici," vysvětlila starostka Dana Tomášková.

Ministerstvo počítá s výstavbou v roce 2019

Na ministerstvo zatím dorazilo asi 20 vyjádření. "Předpokládáme, že během příštího týdne další poštou ještě obdržíme," řekla mluvčí ministerstva Michaela Jendeková.

Oproti Čerčanům mají zastánci východní varianty úplně jiné připomínky. Sdružení Klid, v němž je několik obcí z Posázaví, chce především, aby se studie pozastavila.

"Když ministerstvo dopravy nepočítá s její výstavbou v nejbližší době, ale za deset a více let, je to předčasné. Výsledky se mohou do té doby významně změnit a nebudou aktuální," reagoval předseda sdružení Michal Bernard.

Podle něj by se měla EIA znovu projednávat dva tři roky před začátkem stavby. Senátor a předseda sdružení za výstavbu D3 Pavel Eybert to považuje za nesmysl.

"To, že dálnice je v superkoncepci posunutá na rok 2019, není argument k pozastavení studie a ministerstvo by to nemělo akceptovat," míní Eybert.

Na trase jsou stanoviště vzácných živočichů i doly

Studie je pro započetí D3 klíčová. Použije se při žádosti o stavební povolení, slouží jako podklad při územním rozhodnutí a pro projektanty. "Příprava před samotnou stavbou trvá i patnáct i let. Dělat studii dva roky předem není možné," poznamenal Eybert.

Sdružení Klid stále tvrdí, že výhodnější a levnější je východní varianta, která z větší části kopíruje stávající hlavní tah Benešovskem. A to opět připomíná. "Teď je prostor k přehodnocení, jestli stavět dálnici, nebo rychlostní silnici, která je levnější," řekl Bernard.

Podle něj ve studii navíc chybí několik posouzení. Například se neřeší výstavba mostu přes Sázavu v západní variantě. Je tady evropsky významná lokalita hlavně pro výskyt některých ryb.

Dokumentace neobsahuje ani geologické a archeologické posouzení v oblasti Jílového u Prahy, která je charakteristická poddolováním a častými propady starých dolů. "Mnohé štoly ani nejsou zaneseny v mapách a v plánované trase leží chráněné ložiskové území," upozornil Bernard.

Nejčtenější

Sparta - Bohemians 1:0, pískot po výhře, rozhodla penalta v nastavení

Adam Hložek ze Sparty (vlevo) sleduje, zda si Vladislav Ljovin z Bohemians v...

Sparťanští fotbalisté zahájili jarní část sezony vítězstvím 1:0, po kterém publikum na hráče pískalo a vyhánělo trenéra...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Pro kvalitní čokoládu či kazeťák museli lidé do Tuzexu. Bony nabízela mafie

V Tuzexu u budovy Transgas (na snímku pohled z tehdejší třídy Lidových milicí,...

Dlouhé fronty před obchody, kolem kterých se nenápadně pohybovali překupníci neboli veksláci. Ti nabízeli bony neboli...

Další z rubriky

Pražské kanalizace dostaly pokutu kvůli odkališti v Drastech

Jak si čistírna stojí co do kvality vyčištěné vody? Vyhovuje čtyřem z pěti...

Česká inspekce životního prostředí pokutovala společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která podle ní neměla...

Opilý řidič chtěl v Praze uplatit policisty, další havaroval do stromu

Ilustrační snímek

Dva opilí řidiči skončili v noci na sobotu v hledáčku pražské policie. V Kobylisích policisté naměřili muži přes 2...

Auta, která spolu „mluví“, sci-fi nejsou, říká profesor Miroslav Svítek

Profesor z Ústavu dopravní telematiky Fakulty dopravní ČVUT Miroslav Svítek.

V praxi se s dopravní telematikou už setkal každý řidič. Jejím výstupem jsou třeba známé „zelené vlny“ na semaforech....

Najdete na iDNES.cz