Uprchlí orangutani v ZOO Praha (19. května 2022)

Uprchlí orangutani v ZOO Praha (19. května 2022) | foto: Roman Vodička, Zoo Praha

Léčka s banány a po ruce hadice. Bobek líčí, jak chytali uprchlé orangutany

  • 4
Ve čtvrtek utekli ze svého výběhu v pražské zoologické zahradě všichni čtyři zdejší orangutani. Teď její ředitel popsal jejich dramatický návrat do pavilonu, při kterém zaměstnanci museli použít smetáky nebo hadice s vodou. V zoo už také odhalili, jak se zvířatům podařilo uprchnout. Může za to 18 let starý šlendrián.

Orangutani ze svého výběhu utekli ve čtvrtek odpoledne, v době, kdy v zoologické zahradě probíhala tisková konference k příjezdu čtyř želv obrovských ze zoo v Heidelbergu. Jejich pavilon zničila vichřice a přechodný domov našly v pražské zoo.

„Spolu s řadou novinářů jsem v Pavilonu velkých želv sledoval příchod první z nich, samce jménem Einstein, když mě kolegyně upozornila, že z druhé strany návštěvnického prostoru na mě mává zoologický náměstek Jarda Šimek. Popošel jsem k němu, a když mě beze slova vyvedl za dveře, pochopil jsem, že se děje něco vážného,“ napsal na svém facebookovém profilu Miroslav Bobek.

Krátce potom se ukázalo, že venku jsou všichni čtyři primáti. „Orangutani jsou vysoce inteligentní, nesmírně zruční a mají v pažích i v prstech neuvěřitelnou sílu. O jejich útěcích jsem slyšel spoustu historek a jeden jsem v pozici ředitele zoo také zažil. Ale že nám jich uteklo víc najednou – to znělo opravdu děsivě. Když jsem dorazil na místo, byli vně jim vymezených prostor všichni čtyři – samec Pagy, Mawar s půldruharočním Kawim i samička Diri,“ napsal Bobek.

Orangutani se naštěstí zdržovali v blízkosti jejich pavilonu nedaleko od místa, kterým utekli ven.

Orangutani utekli z výběhu. Zpět je nalákali, jak by napadlo asi každého

„Jak mi ale v rychlosti popsal veterinář Roman Vodička, zastavoval před několika okamžiky Mawar s malým Kawim na chodníku vedle pavilonu tak, že jí přehradil cestu jízdním kolem… Celý prostor byl nicméně již zapáskovaný a chovatelé i další kolegové vybavení smetáky – tím univerzálním nástrojem zoologických zahrad – rychle obsazovali všechny body, kterými by orangutani mohli uniknout dál do areálu,“ uvedl Bobek.

Banány, košťata i hadice

Následovala krátká porada, potom už se zaměstnanci zoo pustili do akce. „Chovatel Pavel Vodehnal začal na banány lákat orangutany zpět do výběhu. Současně jsme chystali zahradnickou hadici, aby bylo možné je případně zahánět proudem vody,“ informoval Bobek.

Akce byla úspěšná – první se dovnitř vrátil Pagy. Po chvíli ho následovala i Diri. Nejdéle se venku zdržela Mawar s Kawim. Také na ně ale nakonec kombinace domluv, banánů a v tomto případě rovněž vody zabrala.

A jak se orangutanům podařilo uprchnout? „Kolegové vzápětí zjistili, že před osmnácti lety kdosi jeden krátký úsek na styku dvou nerezových sítí pouze svázal dráty, namísto toho, aby použil spojky, které mají pevnost svaru. Vytvořit si v tomto místě otvor byla po jeho náhodném nalezení pro orangutany hračka. Zdánlivá drobnost, navíc opravdu dávného data – a jak perné chvíle nám způsobila,“ dodal Bobek.