„Ztracený“ Tadeáš zemřel náhle a matka tělo hodila do řeky, míní policie

  • 674
Středočeská policie zveřejnila předběžné závěry pitvy čtyřměsíčního Tadeáše, po kterém se o víkendu pátralo na Mělnicku. Ukázalo se, že dítě náhle zemřelo zřejmě už několik dní předtím bez cizího zavinění. Do Labe mohla tělíčko hodit matka, která si nevěděla rady. A pak ohlásila únos.

„Na základě předběžných výsledků soudní pitvy bylo zjištěno, že příčinou úmrtí dítěte je syndrom náhlého úmrtí. Předběžné výsledky šetření jsou takové, že nedošlo k žádnému násilnému činu a zároveň nemáme ani podezření, že by se jednalo o jiný trestný čin,“ sdělil na briefingu policejní náměstek Jan Krejčí.

Fakt, že matka v pátek nahlásila, že se dítě ztratilo z parku a možná ho někdo unesl, přičítá policie tomu, že si žena prostě nevěděla se situací rady.

Policie dál vyšetřuje sled událostí. Není například zcela jasné, jak dlouho bylo dítě mrtvé, než se dostalo do Labe. „S odstupem času v rámci soudní pitvy je nelehké některé časy stanovit,“ řekl Krejčí.

Zatím kriminalisté v případu nikoho neobvinili, provádějí další úkony, aby případnou trestnou činnost zcela vyloučili.

Policie nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního kojence v sobotu odpoledne. „Tělo bylo vyloveno z Labe,“ konstatoval náměstek. Ještě ten den se dělala soudní pitva, její písemné závěry ale policie zatím k dispozici nemá, tedy ani přesnou příčinu smrti kojence.  

29. května 2020

Po komunikaci s matkou se podle náměstka dařilo postupně vylučovat různé verze, co se s dítětem mohlo stát.

Výsledky dnešní pitvy neprokázaly cizí zavinění na smrti dítěte. Osoby, které v souvislosti s případem policisté zadrželi, byly vyslechnuty a propuštěny. S ohledem na pozůstalé nebude policie zveřejňovat žádné další informace,“ uvedla už v neděli policejní mluvčí Lucie Nováková.

Matka v pátek na tísňovou linku ohlásila, že se jí chlapec ztratil i s kočárkem z ze zámeckého parku v Hoříně. Žena tvrdila, že usnula v parku při opalování a zmizení dítěte zaregistrovala až po probuzení.

Rozjela se rozsáhlá pátrací akce, které se účastnily desítky policistů a hasičů. Od sobotního rána pátrání pokračovalo, na místě bylo i poříční oddělení policie s potápěči.

Syndrom náhlého úmrtí

Podle vyjádření přednosty JIP dětské kliniky plzeňské fakultní nemocnice Lumíra Šaška je syndrom náhlého úmrtí příčinou smrti u přibližně osmi procent dětí, které se nedožijí prvních narozenin. V České republice je to asi 25 dětí ročně, ve větším ohrožení jsou chlapci.

„Nemáme informace, že by počty případů stoupaly. Pro syndrom náhlého úmrtí kojence neznáme specifické příznaky. Riziko lze snižovat, když děti spí na zádech na pevné podložce v samostatné postýlce, po jídle si říhnou,“ vysvětlil Lumír Šašek pro MF DNES v březnu 2019, když policie odkládala bez zahájení stíhání případ smrti kojence v Plzni.

Jako prevence podle lékaře také pomůže, aby dítě nespalo v přetopené místnosti a nedošlo k jeho přehřátí. „Rodiče by neměli dávat do postýlek polštářky, plyšáky a jiné měkké předměty. Zařízení sledující životní funkce u dítěte mohou být přínosná u rizikových dětí, předčasně narozených, ale monitorovací zařízení bohužel statisticky nesnižují výskyt syndromu,“ podotkl lékař.