Na hlučné hosty v ulicích si bary v centru Prahy dohlédnou samy

  18:40aktualizováno  18:40
Nechceme, aby nám radnice kvůli hlučícím hostům přesouvajícím se na ulici omezila otevírací dobu. Zkusíme proto udržet pořádek sami. S takovým nápadem přišli provozovatelé barů a restaurací v centru Prahy. Pomocí speciální pořadatelské hlídky chtějí už za dva týdny začít řešit hluk, na který si místní stěžují.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Kolkovně, Kozí, Masná, Dlouhá. Uprostřed čtyřúhelníku těchto ulic stojí platan, kolem něj lavičky. Znělo by to až idylicky, pokud by se situace v noci pravidelně dramaticky neměnila.

Od čtvrtka do soboty tu lidé "paří". Historické jádro Prahy se stalo obdobou slavné ostravské Stodolní, což se domorodcům, celkem logicky, nelíbí.

Opakované protesty nevyspalých rozhořčených rezidentů donutily politiky z Prahy 1, aby dohodli s některými majiteli barů nápravu.

Ochranka barů a klubů vyjde na chodníky

V centru se tak objeví během několika týdnů ojedinělá věc - ulice dostanou vlastní ochranku.

"Navrhli jsme městské části, že zajistíme dvoučlennou pořadatelskou službu, která dohlédne na pořádek v noci," říká místopředseda sdružení Soho Prague Michael Tretter. Sdružení zatím zaštiťuje asi čtrnáct barů, jako je slavný Harley’s, Kozička nebo Bombay.

Plánují však oslovit i další podniky a domluvit s nimi, aby se zapojily. "Také jsme radnici slíbili, že u každého našeho baru bude ochranka, která dohlédne i na klid a pořádek v bezprostředním okolí podniku. Dále chceme vyrobit cedule, které upozorní návštěvníky, že se v této části města nesmí na ulici pít alkohol," pokračuje Tretter.

Problém centra spočívá především v tom, co bary samy mohou jen obtížně ovlivnit. Návštěvníci klubů totiž v noci rádi přecházejí z jedné party na druhou a na ulici hlučí.

Část mladších, hlavně dívky, si zase kupuje levnější vodku a jiný alkohol v lahvích ve večerkách, na chodníku ho pak pijí s džusem a u toho se baví. "Přijďte ve čtyři ráno a uvidíte, co se tu děje. V Dlouhé jsou kolony taxíků, přejíždějí přes retardéry, túrují motory," popisuje potíže vedoucí hotelu Rezidence Dlouhá 17 Josef Lukášek.

Pouliční pořadatelskou službu si najme a zaplatí sdružení Soho. Chtěli by to stihnout rychle, aby ulice dostaly vlastní "ochranku" již za dva týdny. Ohlídala by místa, kde je nyní problém s ukřičenými opilci nejpalčivější - tedy ulice Dlouhá, V Kolkovně či třeba Kozí. Sdružení osloví i rezidenty a vytvoří webové stránky, kde lidé najdou kontakty na pořadatelskou službu v ulicích. Té zavolají, když budou mít pod okny hluk.

Když domluva nepomůže, zavolají policii

"Pořadatelé sice nebudou mít takové pravomoci jako policie, ale budou s lidmi jednat a uklidňovat je. Pokud by někdo neposlechl, zavolají strážníky. Nejde o to, zakazovat lidem zábavu, je důležité, aby nedělali hluk na chodníku, ale přesunuli se dovnitř podniků," řekl k dohodě radní Prahy 1 Ivan Solil.

Lukášek věří, že takové opatření alespoň trochu pomůže. I o dvacet procent tišší noční centrum by podle něj byla výhra.

Problémy s taxíky budou radní a provozovatelé barů řešit příští týden na další schůzce.

O hluku v ulicích Praha 1 diskutuje již dlouho. I ředitel místního oddělení městské policie Miroslav Stejskal říká, že takové potíže v centru dosud nezažil. Jeho hlídky od čtvrtka do neděle prý řeší prakticky jen výtržnosti opilců.

Radnice před pár dny pohrozila provozovatelům, že jim omezí návštěvní dobu barů do deseti hodin večer, pokud se situace nezlepší. To by podnikatele připravilo o některé turisty i o podstatnou část zisků, které ve formě daní částečně krmí i kasu hlavního města. Proto nyní hledají jiné možnosti.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Další z rubriky

VIDEO: Vandal házel víko od koše do výloh i na dveře divadla v Karlíně

Vandal rozbil víkem od koše výlohu obchodu i vstup do divadla. (7. 7. 2019)

Pražská policie hledá muže, který házel na budovy těžká víka od odpadkových košů. Poškodil výlohu u nádraží Florenc i...

Před střetem s tramvají varují chodce v Praze nově i siluety na tratích

Varovnou tramvaj v kampani Neskákej mi pod kola doplnily i nastříkané siluety...

Lidské siluety na tramvajových kolejích v Praze varují chodce před neuváženým vstupem do trati. Dopravní podnik nechal...

Muž se ukájel před ženami v Praze 6, policie hledá další oběti

Dopadený deviant

Policisté zadrželi muže, který opakovaně osahával ženy v okolí Prahy 6. Viní jej z několika takových případů, z nichž v...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz