Černošice vyvěsily ukrajinskou vlajku. Zeman mluví ostudně, míní radnice

  18:35aktualizováno  18:35
Zastupitelé středočeských Černošic nechali na radnici vyvěsit ukrajinskou vlajku. Během následujícího měsíce bude připomínat výročí prvních protestů na kyjevském Majdanu. Ke stejnému kroku teď Černošice vyzývají i další města. Zastupitelé se rovněž ohradili proti výrokům prezidenta Miloše Zemana.

Ukrajinskou vlajku už letos vyvěsilo několik desítek měst. Mezi prvními například Český Krumlov (na snímku). | foto: Petr Kubát, MF DNES

„Naším cílem je vyjádřit symbolickou podporu samostatné, nezávislé, územně celistvé a demokratické Ukrajině, nesouhlas s ostudnými výroky prezidenta České republiky k ukrajinské krizi a rozhořčení nad změnou zahraničně-politického kursu,“ uvedli zastupitelé šestitisícového města v tiskové zprávě.

Miloš Zeman o Ukrajině

Český prezident mluvil o Ukrajině v poslední době mnohokrát. Velký ohlas mělo například vystoupení na konferenci Dialog civilizací, kterou v září pořádal ruský oligarcha Vladimir Jakunin na ostrově Rhodos. Zeman ukrajinskou krizi označil za občanskou válku a nepřímo ji přirovnal ke chřipce (více čtěte zde).

„Není to převážně ruská agrese, ale zkrátka občanská válka. Samozřejmě ji ovlivňuje Evropská unie, Spojené státy, Rusko a další, ale pořád jde v podstatě o občanskou válku,“ zopakoval Zeman svůj názor i v rozhovoru pro čínskou televizi (více zde).

V pondělí Zeman promluvil také ve vysílání výrazně prokremelského Prvního kanálu, který například nedávno prezentoval podvodné „důkazy“ o sestřelení malajsijského letadla ukrajinskou stíhačkou. Prezident v rozhovoru odsoudil ekonomické sankce, které proti Rusku uvalila Evropská unie. V televizi, která ho představila jako bojovníka za lidská práva, znovu hovořil o občanské válce (více o rozhovoru zde).

Modrožlutá vlajka na budově městského úřadu vlaje od soboty, vydržet tam má měsíc. Zastupitelé podle svých slov chtějí upozornit na agresivní politiku Ruska, které ohrožuje územní celistvost i samotnou existenci svého souseda. Černošičtí zastupitelé prý také s velkým znepokojením pozorují odklon české zahraniční politiky od idejí listopadu 1989 a období prezidenta Václava Havla.

„Za velmi nebezpečné a zcela nepřijatelné považují zastupitelé vršení zkreslených a účelových tvrzení, ke kterému v poslední době dochází z úst prezidenta republiky Miloše Zemana,“ stojí dále v prohlášení černošické radnice.

Hlava státu podle zastupitelů nesmí zlehčovat, překrucovat ani popírat porušování mezinárodních dohod a lidských práv. Zemanovy nedávné výroky jsou podle zastupitelů ostudné.

Vlajku v květnu vyvěsilo přes 60 radnic

O vyvěšení vlajky se nerozhodovalo na oficiální schůzi zastupitelstva, podle starosty Filipa Kořínka z hnutí Věci černošické se na tom však shodli prakticky všichni. „Vzniklo to spontánně jako iniciativa dvou zastupitelů. Mezi všemi zastupiteli šla e-mailová komunikace. Naprostá většina z nich nápad podpořila, nikdo nebyl proti,“ vysvětlil starosta iDNES.cz, jak rozhodnutí vzniklo.

Ukrajinskou vlajku letos vyvěsily už desítky českých měst a obcí. Jedním z prvních byl už na začátku března Český Krumlov, který má na Ukrajině své partnerské město Kaluš. Koncem května podle Člověka v tísni zavlála ukrajinská vlajka hned v 61 obcích zároveň. Z velkých měst šlo například o Olomouc, Liberec, Hradec Králové nebo Karlovy Vary.

Zapojila se i řada radnic ve středních Čechách, například Bělá pod Bezdězem, Brandýs nad Labem nebo Nepřevázka na Mladoboleslavsku. A modrožluté vlajky na pražském magistrátu si s půlročním zpožděním všiml i ukrajinský prezident Petro Porošenko, který Česku za podporu poděkoval (více se dočtete zde).

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Zvířata v pražské zoo si v horku dávají zmrzlinu, osvěžení čeká i návštěvníky

Sloní zmrzlina a lachtaní mládě v bazénku - i tak tráví léto zvířata v pražské...

Letní vlny veder nezasahují nejen do života lidí, ale i do života zvířat. Týká se to i zoologické zahrady v Troji, kde...

Vyšetřování vraždy na pumpě v Nelahozevsi skončilo, případ převezme žalobce

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Středočeští kriminalisté ukončili vyšetřování vraždy, která se stala loni v prosinci na benzinové čerpací stanici v...

VIDEO: Ve výkopu prasklo potrubí, gejzír vody sahal do čtvrtého patra

Z žižkovského vodovodu tryskala voda až do výšky 4. patra (19. července 2019)

Několikametrový gejzír vody několik minut stříkal z potrubí v ulici na Žižkově. Na dodávku vody by havárie neměla mít...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz