"Městská policie pro nás sestavila seznam nejvíce znečištěných míst. Ta by se podle návrhu měla čistit denně. Návrh je zatím v připomínkování. Počítá se ale s tím, že čištění by mohlo začít v únoru příštího roku," potvrzuje mluvčí magistrátu Tereza Králová.
Úklid dostane na starost Technická správa komunikací. "Nemůžu to komentovat, když návrh rada ještě neschválila. Potvrzuji ale, že ten záměr existuje," konstatoval mluvčí TSK Tomáš Mrázek.
Speciální údržbu by si podle seznamu, který MF DNES poskytl magistrát, vyžádal např. podchod ke Státní opeře pod Wilsonovou ulicí, chodník kolem Týnského chrámu nebo celý prostor Jungmannova náměstí.
Tato místa by TSK podle návrhu měla denně oplachovat vodou s chloraminem, což by mělo zápachu zamezit.
Podle ČTK bude na úklid patnáctky nejpomočenějších míst TSK potřebovat tři miliony korun.
Kde si v Praze lidé nejčastěji odskočí na ulici15 míst
|
Na úklid peníze od turistů
První městská část, na jejímž území se většina vytipovaných lokalit nachází, si iniciativu magistrátu pochvaluje. Vynakládá totiž na úklid svých turisticky nejnavštěvovanějších ulic výrazně více než ostatní pražské radnice.
"Je to velký problém. Devadesát devět procent osob, co nám tu venku močí, není z naší městské části, rezidenti močí doma. Je to spojeno s turismem, a jelikož poplatky za lázeňské a rekreační pobyty od turistů inkasuje hlavní město, je logické, aby část těchto peněz přidalo centru na úklid, který tu musí být častější a dynamičtější," konstatuje starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).
Jedině důkladnější úklid spolu s pokutováním močení v centru je podle něj možné řešení. "Dramaticky rozšířit počet veřejných záchodů v centru nejde. Mobilní toalety nejsou nic hezkého a navíc chodníky v centru jsou přetížené a není na nich místo," říká. Navíc je v centru, jak říká starosta, na každých patnácti metrech restaurace a lidé si mohou odskočit tam - objednají-li si aspoň kávu.
"Centrum většinou takto znečišťují lidé, kteří utratí po barech mnohonásobně větší částky než za kafe a pak se tváří, že nemají pětikorunu na toaletu," doplňuje Lomecký.
Do křoví a na kostel, to je rozdíl
Močení v ulicích je bráno jako znečišťování veřejného prostranství a za to mohou strážníci udělit pokutu až tisíc korun.
"Samozřejmě nikdo nebude pokutovat malé dítě. A když už někdo skutečně nemůže a odskočí si do křoví, je to menší problém, než když močí na památku nebo kostel," vysvětluje mluvčí strážníků Jan Čihák. Podle zkušeností městské policie je nešvar nejčastěji spojen s požíváním alkoholu a rušením nočního klidu.
Zamezit mu má i inteligentní kamerový systém, který by do dvou let měla Praha 1 spustit. Kamery budou vybaveny softwarem, který sám rozpozná některé závadové jevy včetně močící postavy a upozorní operátora.