VIDEO: Míst je dost, vzkazují Pražské hřbitovy. Pečují o 190 tisíc hrobů

  19:15aktualizováno  19:15
Odhrabat listí, vyměnit seschlý věnec za čerstvý. U hrobů na devětadvaceti pražských hřbitovech se v období Dušiček vystřídají stovky tisíc lidí, pozornosti se nedostane jen zlomku z nich. Údržbáři se od pátku nezastavili, odvézt musí skoro čtyřikrát víc odpadu než v létě.

Na všech pohřebištích, o která se stará Správa pražských hřbitovů, je dohromady 190 tisíc hrobů, hrobek a schránek v kolumbáriích.

„Lze tvrdit, že ke každému z těchto hrobů alespoň jeden člověk přijde a tisíce dalších zapalují svíčku u rozptylových luk, návštěvnost v několika dušičkových dnech je možná i stonásobně vyšší než jindy,“ přiblížil ředitel Správy pražských hřbitovů (SPH) Martin Červený.

Fotogalerie

Ve shonu jsou hlavně údržbáři a uklízeči, kteří během loňského listopadu ze všech hřbitovů odvezli dohromady 900 tun odpadu včetně shrabaného listí. Pro srovnání, třeba v červnu z kontejnerů vysypali „pouhých“ 240 tun smetí.

„Nárůst je enormní, sběrné nádoby musíme touto dobou vyvážet hodně pilně. V zápřahu jsou ale i v kancelářích na pěti pobočkách hřbitovní správy. Mimopražští často spojí úklid hrobu s vyřizováním, například zjišťují, jestli mají zaplaceno, objednávají nové služby a podobně,“ doplnil.

S úklidem spadaného listí na hřbitovech v posledních třech letech pomáhají i lidé bez domova, kteří jsou současně klienty azylových domů zřizovaných sdružením Neděje.

„Sdružení jsme oslovili, zda by o podobnou spolupráci stáli. Stejně to chodí třeba v Praze 1, kde bezdomovci uklízejí ulice. Jsou to lidé, kteří se ocitli na ulici souhrou nešťastných náhod a mají snahu se vrátit do normálního života. Platíme jim mzdu. Jeden příběh skončil happy endem, jednoho z těchto pomocníku jsme zaměstnali jako údržbáře,“ popsal Martin Červený.

„Chceme lidi ujistit, že je míst dost“

Na pražských hřbitovech je v součtu kolem dvou tisíc hrobů slavných umělců, vynálezců a dalších známých velikánů, k nimž chodí v těchto dnech zapalovat svíčky nejen příbuzní. Nejvíc je jich na Vyšehradě, kde „běžný smrtelník“ nemá šanci místo dostat. Nové zájemce o hrob poslední dva roky vybírá komise - posuzuje hlavně společenský přínos zesnulého.

I na Olšanských hřbitovech leží někteří slavní Češi, seznam hrobů správci postupně doplňují. Před časem spustili program adopce, jehož prostřednictvím hledají dárce ochotné se o ně postarat a přispět na jejich záchranu tím, že uhradí na deset let dopředu nájem za hrobové místo (psali jsme o tom zde).

Praha má místa pro masové hroby. Kdyby přišla katastrofa

SPH nechala vytvořit trojici videí, z nichž jedno přibližuje právě to, kteří čeští velikáni na pražských hřbitovech leží. Polohu slavného hrobu však může zájemce zjistit třeba i prostřednictvím mobilní aplikace Prague Guide.

„Vyšehrad je naprostá výjimka a unikát. Na ostatních hřbitovech jsou volná místa. Na webu správy hřbitovů lze vyhledat, která konkrétní hrobová místa či kolumbární schránky jsou volné a k pronájmu. Zatím to takto funguje u dvanácti hřbitovů,“ upozornil ředitel.

V minulosti podle něj existovala tajná dohoda mezi správci a majiteli kamenických firem, které pak hřbitovní místa prodávaly dráž, než jsou k dostání přímo. „Chceme, aby lidé věděli, že je míst dost,“ vysvětlil, z jakého důvodu se rozhodli informace o hřbitovních kapacitách postupně digitalizovat.

V Hostivaři budou ostatky ukládat v patronách

Málo míst pro rakve i urny je aktuálně na hřbitově v Hostivaři, který ale příští rok rozšíří. „Přibudou tři tisíce míst pro zpopelněné ostatky. Budou ukládat do stěny ve válcích, jakoby patronách. Návrh vzešel z architektonické soutěže. Také tam bude rozptylová loučka, kde se popel vsype na stanovené místo, takže pozůstalý bude mít přesnou souřadnici místa, kde popel zůstává,“ vysvětlil Červený.

Desítky lidí už také využily možnosti pohřbít blízkého alternativně - do takzvaného Lesa vzpomínek v pražských Ďáblicích. Urnu tam pozůstalí vloží přímo do země, rozloučení se koná venku, třeba i klidně za doprovodu přinesené kytary, jak „zelené pohřebnictví“ spolu s dalšími trendy přibližuje další ze hřbitovních spotů.

„K dnešnímu dni je tam 93 pohřbených a další místa, která si někdo pronajal, aniž by tam zatím pohřbil. Pozůstalí tam chodí spíš na procházky, o místa se moc starat nejde. Pokládají tam spíše luční květiny bez celofánu a v centrální kašně můžou zapalovat plovoucí svíčky,“ uzavřel ředitel.

  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

V areálu Bulovky zemřela žena, před nemocnicí ji srazila dodávka

V areálu nemocnice Na Bulovce v Praze 8 stala dopoledne stala tragická nehoda. Mezi pavilony do seniorky nacouvala...

Poradna architekta: panelákový retro byt 3+1 potřebuje radikální změnu

Bydlení v panelových domech na Jižním Městě sice bývá často vysmívané, přesto je tato lokalita velmi žádaná kvůli...

Dálnice D4 u Prahy je po noční uzavírce průjezdná, práce měly zpoždění

Dálnice D4 nedaleko Řitky u Prahy byla v sobotu večer uzavřena kvůli demolici mostu, přes který auta kvůli havarijnímu...

Radnice za stržení plachty kolem Koněva rozdala pokutu a dvě napomenutí

Za poškození plachty, která zakrývala sochu sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6, potrestala radnice této městské...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz