Prvním městem v kraji, kterému s narůstajícím počtem ubytoven definitivně došla trpělivost, je Kolín. "Není u nás ubytovna, na jejíž chod by si v okolí bydlící občané nestěžovali. Nejde pouze o hluk, nepořádek, ale i nárůst majetkové trestné činnosti," uvedl kolínský starosta Vít Rakušan.
Vedení města proto sepsalo novou městskou vyhlášku, která by měla udělat dočasně budovaným ubytovnám přítrž. Radní schválili stavební uzávěru, která fakticky znamená, že ve městě už nebude možné kolaudovat žádnou novou ubytovnu.
"Je to jedna z cest, jak problém řešit. Domníváme se, že je to řešení účinné a poměrně radikální," vysvětlil starosta. Zároveň ale přiznal, že to problém s ubytovnami plnými lidí nevyřeší. "Je to improvizované lokální řešení, které supluje řešení systémové. To však musí být učiněno na centrální úrovni."
Jsme bezmocní, stěžují si místní na existenci ubytoven
Podobně jako v Kolíně mají stejný problém i v Kladně, kde nedávno oznámili, že udělají přísnou kontrolu všech ubytoven. "Ubytovny vznikaly velmi rychle za sebou, velmi těžko se vůbec zjišťovalo, kde a kdy vznikly nové. Proto jsme za pomoci úřadu práce, finančního úřadu, sociálního odboru, okresní hygieny a policistů začali dělat v ubytovnách kontroly, abychom měli o nich a o lidech v nich co největší přehled," uvedl náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek.
Náměstek primátora v Mladé Boleslavi Adolf Beznoska potvrzuje, že mají podobné starosti jako Kladno a Kolín. "Také se s ubytovnami trápíme, posíláme do nich kontroly, jsme z nich nešťastní, stejně jako lidé v jiných městech," podotkl Beznoska.
Jak takový problém vypadá přímo v terénu, ukazuje příklad ubytovny, která je v Kladně nejvíc na očích - jde o ubytovnu Merkur jen kousek od centra, hned v sousedství parku, kde byli místní lidé zvyklí trávit volný čas.
Proč přibývá ubytoven?Problém skokového nárůstu ubytoven se točí především kolem státního doplatku na bydlení pro lidi v nouzi. Pokud tito lidé nemají dost peněz na uhrazení nákladů na bydlení, platí za ně stát. Toho využili mnozí spekulanti, kteří rychle začali pro takové lidi otevírat ubytovny velmi různorodé kvality, často jen s nejnutnějším vybavením. Do nich lákají co nejvíce lidí, protože tak mají zaručeno, že za ně získají velké částky peněz. |
Před několika lety byl Merkur hotelem, v němž bydleli turisté. Dnes je na první pohled evidentní, že pro turisty už tady není místo. Z hotelu je ubytovna s nevábným vstupem a novým majitelem, Bulharem, který tam přijíždí jen občas.
"Nedá se tady v okolí bydlet, zejména přes léto lidé z ubytovny obsadí park a jsou tady až do noci. Potom sednou k plazmovým televizím, které září až do rána," popisuje jeden z místních starousedlíků, který si nepřeje být jmenován. Stejně jako další lidé tvrdí, že má z obyvatel ubytovny strach.
Musí se změnit celý systém
Nespokojenost zástupců měst i místních lidí zatím určitě neskončí. A to minimálně do doby, než se změní pravidla, za jakých budou vypláceny peníze za ubytování lidem, kteří jsou v hmotné nouzi. Dosavadní situace totiž nahrává majitelům ubytoven, kteří od státu pobírají vysoké částky peněz právě za ubytování sociálně slabých.
"Ubytovny prostě rostou, protože je to pro jejich majitele dobrý byznys. Není možné, aby v ubytovnách byla cena za metr čtvereční například 120 korun, když v Kladně je průměrná cena nájmu 60 korun, a to určitě v lepším nájmu, než jsou ubytovny," popisuje náměstek Bernášek.
Nynější ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček už oznámil, že předloží do nové Poslanecké sněmovny návrhy, které by měly zastavit nárůst dalších ubytoven. Změnit by se měl mimo jiné způsob vyplácení státních příspěvků, které budou nižší, než je tomu dosud.