Chovatel týraných koní dostal podmínku i za rozhánění veterinářů autem

  14:35aktualizováno  15:29
Benešovský okresní soud uložil chovateli Jiřímu Vondruškovi podmínku za týrání koní. Shledal ho také vinným z obecného ohrožení, protože plašil zvířata autem a ohrozil veterináře, když kvůli podezření z týrání přijeli Vondruškovi odebrat jeho stádo do Jankova na Benešovsku.

Dobrovolníci zveřejnili fotky koní na stránce SOS pomoc pro koně z Jankova | foto: FB stránka SOS pomoc pro koně z Jankova

Stádo čítající desítky kusů nemělo podle veterinářů dostatek krmení a zvířata byla podvyživená, stát je proto chovateli odebral. Soud Vondrušku zároveň potrestal zákazem činnosti.

Podle žalobkyně Jany Sůsové šlo o nekontrolovaný chov a koně byli v zuboženém stavu.

„Problémy chovatel úmyslně neřešil. Pokud by stádo pozoroval, zjistil by, že někteří jedinci jsou šikanováni jinými,“ uvedla Sůsová.

„Za týrání lze považovat i nahánění stáda vozidlem za použití klaksonu,“ řekla.

Incident se odehrál na pastvině Jankova 16. února 2017 a někteří účastníci akce ho natočili na mobilní telefon.

Pracovníci krajské veterinární správy chtěli zajistit koně patřící chovateli Jiřímu Vondruškovi. První zvířata mu předtím odebrali už koncem ledna kvůli podezření, že jsou týraná. Koně byli vyhublí, zranění i nemocní.

S odchytem dalších kusů pomáhali veterinářům v polovině února strážníci, místní hasiči a také několik dobrovolníků. Na místě tehdy bylo přes dvacet lidí.

Akce se dramaticky vyhrotila po třetí hodině odpolední, když na pastvinu dorazil v terénním voze statkář Vondruška. Autem vjel mezi koně a lidi.

„V rozbahněném prostoru jezdil bezhlavě, riskantně a bezohledně. Za použití klaksonu najížděl do nashromážděných koní, kdy do nich dokonce při zběsilé jízdě vozidlem narazil,“ uvedla před soudem státní zástupkyně Jana Sůsová.

Fotogalerie

Tím, že Vondruška stádo plašil a rozháněl mezi přítomné lidí, se podle ní dopustil obecného ohrožení. Za to mu hrozilo až osm let vězení.

„Pane soudce, nebudu vypovídat. To, co jsem slyšel od paní státní zástupkyně, mě tak rozrušilo, že se na to musím nejdřív soustředit. Léčím se se srdeční chorobou, působí to na mě depresivně a mohl bych zkolabovat,“ reagoval obžalovaný Vondruška.

V rozhovoru pro iDNES.tv na chodbě před jednací síní týrání rezolutně odmítl. Zhruba osmdesátikusové stádo podle něj mělo na pastvině, kde zůstávalo přes zimu, krmení na několika místech. Asi pět kusů bylo vyššího věku. Některých koní se prý ujal, aby je zachránil před smrtí. Do jejich záchrany podle svých slov investoval miliony korun. Tvrdil také, že stav jeho koní se zhoršil až poté, co mu část stáda byla odebrána.

Uváděl také, že autem pouze ujížděl před davem lidí, kteří veterinářům pomáhali a kteří na něj zaútočili kameny. Polehčující okolností pro něj u soudu bylo, že žil dosud bezúhonným životem. Naopak mu přitížilo, že byl obžalován ze dvou trestných činů a neprojevil žádnou sebereflexi.

Vzhledem k vyššímu věku obžalovaného a tomu, že již stádo nevlastní, pro něj státní zástupkyně navrhla podmíněný trest na spodní hranici trestní sazby.

„Přežil jsem komunisty, přežiju i odsouzení...“

Vondruška v závěrečné řeči obvinění odmítl. U stáda se podle něj vystřídalo několik veterinářů, řadu problémů ale jako vyučený kovář-podkovář a dlouholetý chovatel uměl vyřešit sám. Například koním léčil mastičkou zánět oka nebo jim podvazoval bradavice.

„Jestli mě odsoudíte, já se s tím srovnám. Přežil jsem uranové doly, přežil jsem komunisty,“ prohlásil.

Podle jeho obhajoby se stav zvířat zhoršil po odchytu, který byl podle ní laický a neadekvátní, a po podání sedativ. Vondruška označil znalecký posudek za balast a řekl, že jeho autor nemá žádné zkušenosti s chovem koní. Žalobkyně ani soudce s tím ale nesouhlasili.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

MHD

Neobvyklá značka u supermarketu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a...

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Novinář Eugen Kukla, sochař Petr Váňa někdejší šéf zelených Matěj Stropnický v...

Debatu o návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí zažívá Praha od 90. let. Zatím poslední kolo rozdmýchalo na...

Praha očekává rekordní protest. Připraveni jsou policisté i záchranáři

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Praha se chystá na pravděpodobně největší demonstraci od listopadu 1989. Podle spolku Milion chvilek pro demokracii,...

Nový majitel hokejové Slavie: Číňané peníze nepošlou, ale chceme play off

Stanislav Tichý, nový majitel hokejové Slavie.

Slávistickým fotbalistům chodil fandit ještě na dřevěnou tribunu v Edenu, dění kolem hokejistů začal bedlivě sledovat s...

Na D10 před Prahou se srazilo sedm aut, dálnice byla uzavřena

Ilustrační snímek

Dálnici D10 na čtvrtém kilometru před Prahou zastavila po sedmé hodině ranní hromadná nehoda. Směr na Prahu byl až do...

Další z rubriky

Pražané chtějí dokončený okruh a novou trasu metra, zjistil průzkum

Pražský okruh (ilustrační snímek)

Ve výstavbě dopravní infrastruktury je pro metropoli prioritou především dokončení velkého i městského okruhu. Podle...

Vlaky mezi Prahou a Berounem nejezdily. Na vině byla závada na trati

Vlakové nádraží Praha - Smíchov

Vlaky na trati mezi Prahou a Berounem zastavila v pondělí ráno porucha na trakčním vedení. Omezení provozu se dotklo...

Hostivař se dočká nového hřbitova, čtyři stěny pojmou stovky uren

V architektonické soutěži na nový hřbitov v Hostivaři uspěl v roce 2016...

Už více než sto let čeká metropole na další hřbitov. Po složitých peripetiích nakonec začne ještě letos vznikat nový v...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz