Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Dnes Pražany dusí doprava, před revolucí to byla topeniště

  7:37aktualizováno  16:37
V Praze se v roce 1989 protestovalo také za lepší životní prostředí a vznikala řada ekologických hnutí. Stav životního prostředí v Československu byl podle tehdejšího ministra katastrofální. Dobře na tom nebyla ani metropole, kterou dusily dlouhodobé inverze.

Snímek z archivu Miroslava Patrika, který patří ke spoluzakladatelům hnutí Děti Země. | foto: Miroslav Patrik

„Zdravotní stav obyvatelstva je nejhorší ze všech krajů a měst ČSSR. Alarmující je zejména zdravotní stav dětské populace ve vnitřní části města,“ psalo se v roce 1982 o Praze v časopise Nika, který se zabýval ochranou přírody v tehdejším Československu.

Zatímco dnes znečišťují ovzduší ve městě zplodiny z dopravy, před rokem 1989 způsobovala Pražanům problémy hlavně lokální topeniště. Dozvědět se ale skutečný stav věcí nebylo pro běžného člověka tak jednoduché.

Demonstrace s kočárky

„Nejen v Praze, ale v celém tehdejším Československu byl stav životního prostředí přímo katastrofální,“ připomněl Bedřich Moldan, první československý ministr životního prostředí. Ekolog dodal, že kromě Prahy na tom byly špatně také severní Čechy a Ostravsko.

Seriál 30 let svobody v Praze

Obyvatelé, kteří se rozhodli v severních Čechách bydlet, dokonce dostávali příplatek jako kompenzaci za špatné životní prostředí. „Lidé tomu okamžitě začali říkat pohřebné,“ popsal Moldan.

Už od padesátých let začaly vznikat spolky, které se zabývaly přírodou a její ochranou. K prvním ekologickým hnutím v Československu patřilo sdružení TIS – svaz pro ochranu krajiny a přírody, které ale režim donutil k rozpuštění.

Na konci 70. let vznikl místo něj Český svaz ochránců přírody. Za minulého režimu fungovalo také hnutí Brontosaurus, jež bylo součástí Socialistického hnutí mládeže. V osmdesátých letech se postupně začalo mluvit o kyselých deštích, havárii v Černobylu, diskutovalo se nad některými nešetrnými zásahy do přírody, například velkými stavbami. A problémy se nevyhnuly ani metropoli.

„Prahu postihla v únoru dlouhodobá inverze a imisní situace se ještě zhoršila. Pražané reagovali podrážděněji než dříve,“ píše ve své knize Moje léta s Nikou novinář Ivan Makásek o situaci v roce 1989.

„Následující měsíc podala skupina Pražských matek Národnímu výboru hlavního města Prahy stížnost na nedostatečnou informovanost veřejnosti o stavu znečištění ovzduší ve městě,“ doplňuje ekolog.

Sdružení Pražských matek uspořádalo v tehdejším Československu v květnu demonstraci, která upozorňovala na neřešené enviromentální problémy.

„Holky to vymyslely skvěle, protože kdo by si troufl demonstrující matky s malými dětmi a kočárky nějakým způsobem pozavírat, lynčovat nebo mlátit, jako to dělali s jinými demonstrujícími,“ popsala Jarmila Johnová ze spolku Pražské matky.

Aktivistka zavzpomínala na některé hygieniky a lékaře, kteří po revoluci tvrdili, že obyvatelům se nemá sdělovat pravý stav věcí, protože to vzbudí hysterii. „A ta může mít horší zdravotní následky než smog,“ připomněla tehdejší odborníky Johnová.

V červnu 1989 také protestovalo asi třicet lidí proti kácení stromů ve Stromovce. Disidenta Petra Placáka tenkrát příslušníci StB odvedli do auta a odvezli desítky kilometrů daleko do lesů poblíž Křivoklátu na Rakovnicku. Zbili ho a nechali ho tam. Mimochodem, před pár lety byli dva estébáci za tento čin odsouzeni k nepodmíněným trestům.

O životní prostředí se ale tenkrát nezajímala jen malá skupina lidí. Kromě spolku Pražské matky vznikly organizace Děti Země či brněnské Hnutí Duha. „Děti Země za svůj vznik považují setkání asi 60 lidí z celého Československa dne 28. září 1989 v Kulturním středisku Delta v Praze 6,“ vysvětlil Miroslav Patrik, jeden ze zakladatelů.

Pražany začaly jako dnes frustrovat například plány na nové dopravní stavby. „Vznikalo čím dál tím víc nezávislých skupin obyvatel, kteří se formovali kolem jednotlivých problémů, co se v Praze kupily. Velká část z nich se týkala záměru na nové dopravní stavby,“ popsal Jindřich Petrlík, jeden ze zakladatelů Dětí Země, který nyní působí v organizaci Arnika.

Zmíněná Stromovka se na konci osmdesátých let dostala do centra dění kvůli plánovaným stavbám okruhů, jeden z nich měl procházet právě oblíbeným parkem.

Méně oxidu siřičitého

„Nerad bych střílel od boku bez čísel, ale pocitově je ovzduší čistší než před rokem 1989, nicméně nárůst znečištění z dopravy se podepisuje na tom, že v řadě lokalit se lidé nedusí oxidem siřičitým, ale spíš třeba prachovými částicemi nebo těkavými organickými látkami, zhodnotil Petrlík současný stav a upozornil, že před rokem 1989 stoupalo množství dopravy. Z té doby ale nejsou veřejně dostupná data.

Kvalitu ovzduší sleduje Český hydrometeorologický úřad od roku 1990. „Dá se tvrdit, že znečištění ovzduší bylo v roce 1990 větší než nyní. Je ale třeba posuzovat znečištění ovzduší z hlediska různých znečišťujících látek,“ shrnuje Český hydrometeorologický úřad.

V roce 1990 dominovalo v Praze znečištění ovzduší oxidem siřičitým a polétavým prachem. Příčinou bylo spalování tuhých paliv na průmyslových zdrojích i v domácnostech. Do roku 2000 pokleslo znečištění ovzduší oxidem siřičitým a polétavým prachem díky pokračujícímu zavádění topení plynem.

„V oxidech dusíku nebyl pokles tak strmý, jelikož docházelo k velkému zvýšení počtu automobilů,“ dodává úřad. Ten také potvrzuje, že se postupně v Praze otepluje. Neznamená to ale, že každý rok je teplejší než předchozí.

Bartošek: Babiš je hybridní hrozba a Okamura mluví jako z fašistické kuchařky

  • Nejčtenější

Sparta - Aris Limassol 3:2, výhra díky standardkám, Krejčí dva góly dal i zavinil

Sparťanští fotbalisté do základní fáze Evropské ligy vstoupili vítězně. S Arisem Limassol sice brzy prohrávali, ale pak...

„Zrovna si dělám řidičák.“ Žena se řítila Prahou 180 km/h, ignorovala i výstřel

Nedělní nebezpečnou jízdu údajné účastnice kurzů autoškoly zastavily až stromy v poli. Tam vysokou rychlostí dojela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Servette - Slavia 0:2, povedený start v Evropě, trefili se Masopust a Ogbu

Slávističtí fotbalisté na úvod základní skupiny Evropské ligy porazili švýcarský Servette Ženeva 2:0. Ve 32. minutě se...

Autobus, který jezdí bez řidiče, je v Praze. Ozkoušet ho může každý

Na pražském Výstavišti jezdí autonomní minibus. Svézt se může zdarma i veřejnost. Během testovacího provozu je ve voze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vary na úvod extraligy zničily Vítkovice. Sparta, Hradec i Pardubice uspěly

Hokejová extraliga se opět rozjela naplno. Z šesti pátečních zápasů asi nejvíce zaujal krach posledního semifinalisty z...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Běžec nakopl u řeky psa, jeho majitele pak po slovní přestřelce bodnul do tepny

Sporem ohledně psů, který skončil pobodáním jednoho z majitelů, se zabývají pražští policisté. Ti obvinili z těžkého...

Opilý řidič v Kolíně překlopil čtyřkolku, do města se vydal bez přilby

V pátek kolem deváté hodiny zasahovali kolínští hasiči u nehody čtyřkolky. Tou její řidič naboural do lampy pouličního...

Kvůli opravě nádraží zmizí lávka. Lidé roky nedojdou pěšky z Radlic na Smíchov

Kvůli výstavbě dopravního uzlu na Smíchově se na začátku října uzavře lávka přes koleje. Téměř stoletou konstrukci...

„Zrovna si dělám řidičák.“ Žena se řítila Prahou 180 km/h, ignorovala i výstřel

Nedělní nebezpečnou jízdu údajné účastnice kurzů autoškoly zastavily až stromy v poli. Tam vysokou rychlostí dojela...

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...