Povoleno bavit se jen o práci. Tuny papíru z pražských ulic třídí vězni

  5:01aktualizováno  5:01
Zaměstnanci v pražských třídírnách papírového odpadu přivykají novým pravidlům. Do jejich pracovních týmů před dvěma týdny přibylo sedmnáct vězňů z Ruzyně a Pankráce. Debatovat s nimi mohou pouze o práci. Pokud by se pokusili podstrčit jim třeba mobil, hrozí jim postih.

Hala s třídičkou papírového odpadu v ulici Pod Šancemi ve Vysočanech - nové pracoviště trestanců z ruzyňské a pankrácké věznice. | foto: VSČR, Jiří Dolejší

Jako zaměstnanci Pražských služeb vězni fungují na plný úvazek, v hale třídičky ve Vysočanech či Chrášťanech tráví 40 hodin týdně. Jejich měsíční mzda je 4,5 tisíce korun, z níž jim strhávají mimo jiné na splácení dluhů. Dovolenou čerpat nemohou.

„Odsouzený má ze zákona povinnost pracovat a nemá nárok na pracovní volno nebo využití svátků,“ řekl iDNES.cz mluvčí pankrácké věznice Jiří Dolejší.

Fotogalerie

Trestanci zatím chodí jen na ráno a na odpoledne, brzy se ale zapojí i do nočních směn.

„Kdo jde na ráno, má budíček v půl páté. O tři čtvrtě hodiny později už musí stát u linky. Stravování zajišťujeme formou balíčku, které si vězni přebírají při odjezdu z věznice,“ přiblížil.

S příchodem nových kolegů si museli ostatní zaměstnanci třídíren začít dávat pozor na pusu. Podepsali instrukce, jak se v jejich přítomnosti chovat. „Není povoleno bavit se o jiných než pracovních záležitostech či předávat si věci, které nesouvisejí s výkonem práce,“ upozornil mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Jen mistři mohou znát odsouzené křestním jménem, ostatní s nimi přijdou do kontaktu minimálně. Případné nedodržování pokynů by však vedení podniku mohlo vyhodnotit jako porušení pracovní kázně, za které všeobecně hrozí například peněžitý postih, případně i vyhazov.

Vězni se převlékají a svačí odděleně. Do práce a nazpět je vozí podnikové auto bez ostrahy. „Jedná se o pracoviště s volným pohybem mimo areál vazební věznice. Pracovníci věznice ale výkon práce bez ohlášení kontrolují přímo na pracovišti,“ doplnil Dolejší.

Vězni v Pražských službách

  • Aktuálně pracuje v třídírnách papíru pět vězňů z vazební věznice Pankrác a dvanáct z věznice Ruzyně. V budoucnu by jich mohlo být až padesát.
  • Zařazeni jsou pouze vězni, kteří splňují zdravotní a psychickou způsobilost.
  • V Pražských službách pracují trestanci z věznice s dozorem. V tomto typu jsou zařazeni vězni za krádeže, podvody, omezování osobní svobody, padělání a podobně.
  • Dle nařízení vlády o odměňování odsouzených na nekvalifikovaných pozicích jim náleží měsíčně 4,5 tisíce korun.
  • Z pankrácké věznice momentálně pracuje asi 40 procent z celkového počtu 1 067 vězňů.

Namátkově jim třeba dávají testy na alkohol či drogy. Vězni nesmí telefonovat ani navazovat „jiné nedovolené kontakty“. Zakázáno je i předávání peněz, dopisů, jídla či léků, samozřejmě také zbraní.

Při odchodu do práce i při návratu z ní Vězeňská služba trestance důkladně šacuje pro případ, že by přeci jen získali a pokusili se pronést něco zakázaného. „Nic takového se ale ještě nestalo,“ podotkl mluvčí pankrácké věznice.

V budoucnu až 50 trestanců

Nejen o třídiče - kterým ročně projde rukama asi 40 tisíc tun papíru - mají Pražské služby dlouhodobě nouzi. Zájemce o nekvalifikované pracovní pozice nestačí dodávat ani agentury.

K nynějším dvanácti pracovníkům z Ruzyně a pětici z Pankráce proto zřejmě přibudou další - v budoucnu by Pražské služby chtěly zaměstnat až padesátku pracovníků z řad vězňů.

„A to nejen v třídicích centrech papíru. Tato forma zaměstnávání je pro nás ekonomicky výhodná. Náklady na zaměstnávání odsouzených jsou závislé i na jejich počtu ve směně. V této době, kdy jsme stále ve fázi náběhu, jsou nižší zhruba o 40 procent. V neposlední řadě je to možnost, jak vězňům pomoci prohlubovat pracovní návyky a připravovat je tak na propuštění,“ doplnil Mana.

Momentálně čeká na posudky o způsobilosti práce v Pražských službách další asi desítka odsouzených. Třídit za mzdu papír svezený z pražských modrých kontejnerů se rozhodli dobrovolně, jiní pracují třeba pro bytové družstvo.

„Bývalí vězni? Velmi loajální zaměstnanci“

Již propuštěné vězně zaměstnává od půli roku 2014 v Praze například kavárna Dismas, která se od letošního dubna znovu otevře v nových a větších prostorách. Do února ji hosté mohli najít v ulici Na Poříčí.

V celém kavárenském kolektivu je pouze jediný profesionální barista.

„Od začátku kavárnou prošlo 26 bývalých trestanců, z toho asi polovina si posléze našla práci na otevřeném pracovním trhu. Čtyři se vrátili zpět do výkonu trestu, protože měli ještě resty z minulosti. S dalšími nejsme v kontaktu. Momentálně zaměstnáváme tři a budeme nabírat nové,“ řekla iDNES.cz manažerka Kateřina Kalinová.

Zájemce zve na pohovor po dohodě s kurátorem. Pokud se dotyčný během následného zkušebního dne osvědčí, dostane smlouvu na dobu určitou. Po zaučení je obvykle během jednoho měsíce schopen samostatně fungovat, zodpovědnost má i za peníze.

„Moc neřešíme vzdělání, jde nám hlavně o motivaci. Zkušenosti jsou vesměs velmi pozitivní. Samozřejmě se vždy se najdou jedinci, s nimiž mohou být větší či menší problémy, ale například se nám nikdy neztratila žádná hotovost. Jsou vděční, že mají práci, dávají si velký pozor a je vidět, že za kavárnu dýchají. V tom jsou lepší - je u nich patrná velká loajalita,“ dodala.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Ondřej Kobza má byt na střeše Lucerny. Je to veřejný průchoďáček, říká

Multifunkční místnost slouží pro odpočinek, kulturní akce i jako pracovna. Na...

Kavárník a organizátor městských projektů Ondřej Kobza hledá zapomenutá či neobjevená místa a prostory, oživuje je a...

VIDEO: Policisté pátrali na Letné po útočnících, kteří napadají chodce

Dětská bitka

Napadení dvou čtrnáctiletých chlapců skupinou útočníků, rvačky a krádeže. Jen během minulého měsíce řešili policisté v...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz