První rozkvetlé stráně zvou na výlet, mezi nimi i chráněná slaná louka

  6:45aktualizováno  6:45
Střední Čechy mají novou přírodní památku, jde o Slanou louku u Újezdce na Mělnicku. Ve zvláštní půdě s vysokým obsahem soli rostou chráněné rostliny a jde o velkou vzácnost. Možností, kam vyrazit na výlet za prvními rozkvetlými květy je ale v regionu mnohem víc.
Za prvními jarními květinami se lze vydat na vrch Medník, ke Koněpruským jeskyním nebo na Slánskou horu. (Ilustrační snímek)

Za prvními jarními květinami se lze vydat na vrch Medník, ke Koněpruským jeskyním nebo na Slánskou horu. (Ilustrační snímek) | foto: Radek MičaMF DNES

Slaná louka. Nejde o zelenou plochu, kterou by snad někdo solil, ale o zvláštní půdy s vysokým obsahem soli. V republice je takových míst do několika desítek. Jedna taková, Slaná louka v Újezdci na Mělnicku, byla vyhlášena přírodní památkou.

Slaná louka u Újezdce na Mělnicku je další přírodní památkou.

Slaná louka u Újezdce na Mělnicku je další přírodní památkou.

O více než hektar pozemku se tak budou starat odborníci. "Například sekat jej po částech tak, aby si motýli a brouci stihli přelézt z posekané části na neposekanou. A zůstali tak na místě jako důležití obyvatelé chráněné louky," popisuje Martin Čurda z ekologického střediska Čabárna v Kladně.

Laici, pokud nejsou zapálení obdivovatelé různých druhů trav, zde ovšem žádné unikátnosti pouhým okem nespatří.

Výlety do přírody

Kladensko Drvotova naučná stezka vede povodím potoka Kačáku a pískovcovými lomy, přes rezervaci Záplavy a přírodní památkou Kalspot. Měří 12 kilometrů.
Mělnicko Z nádraží v Otvovicích se pěšky za hodinu dostanete k Otvovické skále. Právě zde začínají vykvétat vzácné koniklece.
Praha-východ/Kolín Na výlet pěšky i na kole lze vyrazit do chráněných Voděradských bučin, kam se dostanete z Kostelce nad Černými lesy. Stromy v rozlehlých bukových lesích mají kolem 150 let.
Nymbursko Na opukovém vrchu Chotuc u městyse Křinec stojí kaple Nejsvětější Trojice se hřbitovem, někdejší poutní místo.
Benešovsko Rezervacemi Malý Blaník a Podlesí projdete po naučné stezce, která vás zavede na vrchol Malého Blaníku se zříceninou kaple. Stezka měří kolem 6 kilometrů.

V regionu je ale mnoho dalších míst, kde lze obdivovat první jarní květiny. V Praze-západ jde například o národní přírodní památku Medník, kde právě nyní kvete kriticky ohrožený kandík - psí zub.

Kandík, který vrch Medník každoročně v dubnu obsypává v tisících květech, roste na jediném místě v republice - právě na Medníku.

"Doporučuji Medník k návštěvě, jakmile vysvitne sluníčko - třeba už tento víkend," uvádí Martin Klaudys ze Správy Chráněné krajinné oblasti Blaník. Na Medník se výletníci dostanou z Pikovic a dovede je tam po dvou kilometrech turistická značka.

Největší zpřístupněné jeskyně v Čechách, Koněpruské jeskyně na Berounsku, zahájily sezonu před týdnem. Jsou součástí národní přírodní památky Zlatý kůň a z obce Srbsko se k nim dá dojít za dvě hodiny pěšky přes národní přírodní památku Koda. Právě i zde již lze vidět vykvétat první jarní květiny.

V přírodní památce Slánská hora na Kladensku každým dnem vykvetou modřence. Na čedičovou horu v bezprostřední blízkosti města Slaný vede obnovená naučná stezka přímo z centra města a vrchol nabízí pohled na historické centrum města. Okruhem stezku člověk projde za hodinu.

Trochu adrenalinu pak nabízí národní přírodní památka Drbákov - Albertovy skály. Z Nalžovic na Příbramsku sem vede fyzicky náročná naučná stezka. "Vede po skalách nad Vltavou, kde jsou tesané schody a vysokohorské řetězy. Je to okružní stezka a trvá ji projít kolem pěti hodin," popisuje Martin Klaudys.

Odměnou budou květy vzácných konikleců, které se právě začínají rozvíjet.

Nejčtenější

Boleslav - Sparta 4:3, hosté třikrát dotáhli, v nastavení rozhodl Budínský

Michal Hubínek z Boleslavi (vlevo) a Libor Kozák ze Sparty svádějí souboj o...

Sparťanští fotbalisté třikrát vyrovnali, počtvrté už to nezvládli. Proto v báječném utkání 5. kola Fortuna ligy v Mladé...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Slavia - Liberec 1:0, duel bez diváků rozhodl Masopust, Stanciu nezářil

Slávisté se radují z branky, kterou otevřel Lukáš Masopust skóre v utkání s...

Slávističtí fotbalisté ani napopáté v novém ročníku nejvyšší soutěže neprohráli a zůstávají první v tabulce. Před...

Policie řeší vraždu šestiletého chlapce na Benešovsku, podezírá matku

Ilustrační snímek

Středočeští kriminalisté vyšetřují od čtvrtka vraždu teprve šestiletého chlapce. Jeho tělo nalezli policisté v jednom z...

Stál miliardu, hrál za City. Bony teď trénuje s týmem ze čtvrté ligy

Útočník Manchesteru City Wilfried Bony slaví branku do sítě Sunderlandu.

Před necelými čtyřmi lety ještě střílel góly za Manchester City. Teď třicetiletý útočník Wilfried Bony, kterého pro...

Další z rubriky

Boxer pár dní po odchodu z věznice začal přepadat ženy

Muž pár dní po odchodu z věznice přepadal ženy v Praze

Ze série loupežných přepadení žen, které se odehrály na Praze 5 loni na jaře, se od dopoledne před senátem Městského...

Na D1 zapnou radary ve dvou úsecích, dva se ještě chystají

Úsekové měření rychlosti u Velkého Meziříčí bude trvat nejdéle do 19. prosince....

Od soboty začnou na modernizovaném úseku dálnice D1 mezi Souticemi a Loktem měřit dodržování omezené rychlosti radary....

Zúženou Jižní spojku do centra Prahy zablokovala dlouhá kolona u nehody

Nehoda na rozkopané Jižní spojce. (16. 8. 2019)

Ranní provoz na pražské Jižní spojce zastavila nehoda dvou aut a kamionu v oblasti Záběhlic. Ve směru do centra se...

Najdete na iDNES.cz