První rozkvetlé stráně zvou na výlet, mezi nimi i chráněná slaná louka

  6:45aktualizováno  6:45
Střední Čechy mají novou přírodní památku, jde o Slanou louku u Újezdce na Mělnicku. Ve zvláštní půdě s vysokým obsahem soli rostou chráněné rostliny a jde o velkou vzácnost. Možností, kam vyrazit na výlet za prvními rozkvetlými květy je ale v regionu mnohem víc.
Za prvními jarními květinami se lze vydat na vrch Medník, ke Koněpruským jeskyním nebo na Slánskou horu. (Ilustrační snímek)

Za prvními jarními květinami se lze vydat na vrch Medník, ke Koněpruským jeskyním nebo na Slánskou horu. (Ilustrační snímek) | foto: Radek MičaMF DNES

Slaná louka. Nejde o zelenou plochu, kterou by snad někdo solil, ale o zvláštní půdy s vysokým obsahem soli. V republice je takových míst do několika desítek. Jedna taková, Slaná louka v Újezdci na Mělnicku, byla vyhlášena přírodní památkou.

Slaná louka u Újezdce na Mělnicku je další přírodní památkou.

Slaná louka u Újezdce na Mělnicku je další přírodní památkou.

O více než hektar pozemku se tak budou starat odborníci. "Například sekat jej po částech tak, aby si motýli a brouci stihli přelézt z posekané části na neposekanou. A zůstali tak na místě jako důležití obyvatelé chráněné louky," popisuje Martin Čurda z ekologického střediska Čabárna v Kladně.

Laici, pokud nejsou zapálení obdivovatelé různých druhů trav, zde ovšem žádné unikátnosti pouhým okem nespatří.

Výlety do přírody

Kladensko Drvotova naučná stezka vede povodím potoka Kačáku a pískovcovými lomy, přes rezervaci Záplavy a přírodní památkou Kalspot. Měří 12 kilometrů.
Mělnicko Z nádraží v Otvovicích se pěšky za hodinu dostanete k Otvovické skále. Právě zde začínají vykvétat vzácné koniklece.
Praha-východ/Kolín Na výlet pěšky i na kole lze vyrazit do chráněných Voděradských bučin, kam se dostanete z Kostelce nad Černými lesy. Stromy v rozlehlých bukových lesích mají kolem 150 let.
Nymbursko Na opukovém vrchu Chotuc u městyse Křinec stojí kaple Nejsvětější Trojice se hřbitovem, někdejší poutní místo.
Benešovsko Rezervacemi Malý Blaník a Podlesí projdete po naučné stezce, která vás zavede na vrchol Malého Blaníku se zříceninou kaple. Stezka měří kolem 6 kilometrů.

V regionu je ale mnoho dalších míst, kde lze obdivovat první jarní květiny. V Praze-západ jde například o národní přírodní památku Medník, kde právě nyní kvete kriticky ohrožený kandík - psí zub.

Kandík, který vrch Medník každoročně v dubnu obsypává v tisících květech, roste na jediném místě v republice - právě na Medníku.

"Doporučuji Medník k návštěvě, jakmile vysvitne sluníčko - třeba už tento víkend," uvádí Martin Klaudys ze Správy Chráněné krajinné oblasti Blaník. Na Medník se výletníci dostanou z Pikovic a dovede je tam po dvou kilometrech turistická značka.

Největší zpřístupněné jeskyně v Čechách, Koněpruské jeskyně na Berounsku, zahájily sezonu před týdnem. Jsou součástí národní přírodní památky Zlatý kůň a z obce Srbsko se k nim dá dojít za dvě hodiny pěšky přes národní přírodní památku Koda. Právě i zde již lze vidět vykvétat první jarní květiny.

V přírodní památce Slánská hora na Kladensku každým dnem vykvetou modřence. Na čedičovou horu v bezprostřední blízkosti města Slaný vede obnovená naučná stezka přímo z centra města a vrchol nabízí pohled na historické centrum města. Okruhem stezku člověk projde za hodinu.

Trochu adrenalinu pak nabízí národní přírodní památka Drbákov - Albertovy skály. Z Nalžovic na Příbramsku sem vede fyzicky náročná naučná stezka. "Vede po skalách nad Vltavou, kde jsou tesané schody a vysokohorské řetězy. Je to okružní stezka a trvá ji projít kolem pěti hodin," popisuje Martin Klaudys.

Odměnou budou květy vzácných konikleců, které se právě začínají rozvíjet.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Slavia - Plzeň 3:1, tři góly za osm minut a domácí jsou krok od titulu

Fotbalisté Slavie se radují z gólu Lukáše Masopusta proti Plzni.

Fotbalová Slavia se tři kola před koncem nadstavbové části přiblížila mistrovskému titulu. V Edenu zvládla přímý souboj...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Chlapeček se procházel po parapetu v devátém patře. Rodiče mysleli, že spí

Nejvyšší panelák v Česku je po rekonstrukci. Ve 22. patře nabízí posezení v...

Tříletý chlapec místo odpoledního spánku vylezl na parapet okna v devátém patře panelového domu na pražském sídlišti....

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Další z rubriky

Na lampě u Karlova mostu se usadil včelí roj, odstranil ho včelař

Včelí roj v Mostecké ulici.

Strážníci zasahovali v neděli v pražské Mostecké ulici, kde se na jedné z pouličních lamp objevil včelí roj. Nakonec ho...

Muzeum voskových figurín Madame Tussauds míří do Prahy. Otevře v ní pobočku

Princ Harry a Meghan Markle jako voskové figuríny v muzeu Madame Tussauds...

Muzeum voskových figurín Madame Tussauds otevře koncem roku svou první pobočku v Praze. Provozovatel slavného muzea se...

Policejní auto pronásledovalo motorkáře, převrátilo se na střechu

Ilustrační snímek

Pronásledování motorkáře, který v noci nezastavil na výzvu pražských policistů, skončilo nehodou. Policejní vůz najel...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz