Kladenský magistrát naopak trvá na dodržení cen z desetileté smlouvy uzavřené už v roce 2020, tedy ještě před energetickou krizí a válkou na Ukrajině.
„Dodávky tepla za stávajících a pro nás nevýhodných podmínek proto ukončíme na jaře roku 2026. Pokud se do té doby s vedením města nedohodneme, teplo využijeme na zvýšení pro nás výhodnější produkce elektrické energie,“ konstatoval minulý týden generální ředitel teplárny Michal Hons. Nejednalo by se o vypovězení smlouvy s městem jako takové, ale ukončení vydané licence na výrobu tepla.
Vedení Kladna to považuje ze strany teplárny za vydírání. Odběrateli tepla a teplé vody je ve městě přibližně 15 tisíc domácností, ale i školy, řada firem nebo krajská nemocnice. Všichni je získávají prostřednictvím městské společnosti TEPO.
Vlastní zdroj, nebo dohoda
Obě strany sporu ujišťují, že obyvatelé Kladna ani zmíněné instituce napojené na centrální systém vytápění se nemusí obávat, že budou v zimě mrznout. Kladno má dvě topné sezony na to, aby vybudovalo nový zdroj tepla – ať už vlastní, nebo ve spolupráci s teplárnou. Nebo Energetický regulační úřad podle zákona vybere takzvaného dodavatele poslední instance, který převezme dodávky, pravděpodobně ale za méně příznivé ceny pro odběratele.
Vyloučit nelze ani dohodu teplárny a vedení města, byť se nyní nejeví reálně. „Domluva s Kladnem je stále naší prioritou,“ prohlásila mluvčí teplárny Eva Maříková.
Ceny energií klesají, topná sezona bude levnější, předvídají analytici |
Primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) trvá na zachování přijatelných cen tepla pro občany. „Teplárna chce výrazně zdražit, aby co nejvíce vydělala. Máme legitimně uzavřenou dlouhodobou smlouvu a tu chceme dodržet. V každém případě jsme připraveni na alternativu v podobě výstavby nového vlastního zdroje tepla,“ uvedl ve svém úterním vyjádření pro MF DNES.
„Z podnětu elektrárny se podmínkami smlouvy před časem zabýval okresní soud, který dal městu za pravdu. Spor je teď u krajského soudu, který zatím nerozhodl,“ dodal k tomu mluvčí města Vít Heral.
Řešení: nižší marže
Generální ředitel teplárny Michal Hons prohlásil, že firma nemůže dlouhodobě nést na svých bedrech ztrátu způsobenou dramatickým nepříznivým vývojem ceny emisní povolenky nebo výrazně rostoucími vstupními náklady.
Koncových spotřebitelů by se prý za určitých podmínek postupné zdražení o třicet až čtyřicet procent požadované teplárnou tak dramaticky nemuselo dotknout, pokud by si městská společnost TEPO snížila svou marži.
„Průměrná cena tepla v České republice je kolem 1 100 korun za gigajoule. Odběratelé v Kladně nyní platí podle typu odběru v rozmezí od 674 do 782 korun. My přitom městské společnosti TEPO účtujeme jen 387 korun za gigajoule,“ konstatoval generální ředitel.
Problém pro Kladno. Jágr nezaplatil městu, to klubu vypoví smlouvu na halu |
Výrobní cenu teplárna nezveřejnila. Odvolává se na její neustálé kolísání během celého roku. „Letos ale výrobní cena ani jednou neklesla pod zmíněných 387 korun za gigajoule,“ zdůraznila mluvčí teplárny Eva Maříková.
Teplárna městu nabízí vybudování nového, pravděpodobně plynového zdroje výroby tepla na svém pozemku. Nebo poskytnutí závěrů už dokončených studií a palivových zkoušek na vybudování nového zdroje v režii města včetně zkušeností svých odborníků.
Jak uvedl mluvčí Kladna Vít Heral, vlastní zdroj je pro město řešením k tomu, aby se zbavilo své závislosti na jediném dodavateli tepla a teplé vody.