Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

  14:12aktualizováno  16:24
Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně věže. Podle vítězného návrhu architektky Evy Jiřičné zde vzniknou obytné domy s rozvlněnou fasádou a zelení na střechách. Praha 3 má proti projektu výhrady.

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné. | foto: Central Group

Vítězný návrh s třemi vysokými věžemi od architektky Evy Jiřičné vzešel z mezinárodní architektonické soutěže, které se účastnilo 98 architektonických ateliérů z třiceti zemí celého světa.

Podle informací MF DNES projekt Jiřičné počítá s výškou okolo 110 metrů. Současná telekomunikační věž je vysoká pětaosmdesát metrů, špička vysílače je ještě o jedenáct metrů výše.

Fotogalerie

V dolních patrech věžových domů vzniknou komerční prostory pro obchody a kavárny. 

„Počítá se s využitím nejmodernějších technologií šetrných k životnímu prostředí, jakými je například vytápění pomocí tepelných čerpadel. Plánují se zde také zelené střechy nebo recyklace dešťové vody pro zalévání,“ píše v tiskové zprávě developer Central Group, který pozemky budovy bývalého Telecomu vlastní.

Součástí projektu Centrum Nového Žižkova bude i výstavba mateřské školky se zahradou a hřištěm. Další podrobnosti k projektu developer zatím neprozradil.

Budovu včetně věže vysílače čeká demolice, zatím ale není stanovený termín. Developer čeká na změnu územního plánu.

„Nyní je budova již technologicky zastaralá, nefunkční a nevyužitelná k jiným účelům. Z důvodu extrémně vysokého množství škodlivého azbestu bude muset být zbourána a ekologicky zlikvidována,“ píše Central Group.

Dosud objekt využívá firma Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN), která v nejbližší době přesídlí do nového.

Radnice Prahy 3 má výhrady

Návrh zatím developer oficiálně nekonzultoval s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), jeho stanovisko ale bude potřebovat pro změnu územního plánu. Aktuálně jsou totiž pozemky vedeny jako technická infrastruktura.

„Dokud nás investor oficiálně nepožádá o vyjádření v rámci změny územního plánu, tak k návrhu žádné stanovisko dávat nebudeme. Poté co požádá o změnu územního plánu, bude muset projekt dopracovat a my se budeme vyjadřovat k tomu, jak návrh zapadá do území,“ vysvětluje postup mluvčí IPR Marek Vácha.

Jasný názor na projekt Jiřičné zatím nemá ani vedení hlavního města.

„Vnímám postup developera Central Group jako legitimní snahu získat formou soutěže názory špičkových architektů na uvedenou lokalitu. Každý projekt v Praze je předem řádně projednán. Musíme vzít v potaz názor městských částí, institutu plánování a rozvoje, obyvatel a dalších dotčených organizací,“ uvádí náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).

Už nyní má k návrhu tří vysokých věží výhrady radnice Prahy 3, na jejímž území se pozemek nachází. „V tomto rozsahu je projekt z mého pohledu přinejmenším problematický,“ říká starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09). Podle něj je problém i to, že se na Žižkov koncentruje masivní výstavba.

„Vlastníci pozemků na nákladovém nádraží a v jeho širším okolí plánují postavit asi deset tisíc nových bytů. Ve stávající konfiguraci dopravy, školství, veřejné zeleně a vybavenosti není Žižkov schopen takovou zátěž unést. Pokud se nechá zástavbě volný průchod, nemůže to dobře dopadnout,“ myslí si starosta.

Plány se nelíbí ani Zeleným, kteří jsou součástí vládnoucí koalice Prahy 3.

„Na celé okolí Želivského by měla nejprve vzniknout koncepční studie, která se územím bude zabývat jako celkem. O její pořízení žádáme hlavní město,“ říká zastupitel Matěj Michal Žaloudek (Zelení). „Je v pořádku, že se bude pořizovat změna územního plánu, aby se na místě CETIN dalo bydlet, ale to neznamená, že tam musí stát takové věže,“ dodává.

To, jak vysoké budovy Jiřičná na místě navrhuje, zatím developer nechce komentovat s tím, že detaily představí architektka na veřejné prezentaci v půlce června.

O možnost stavět na Žižkově se ucházel také například japonský architekt Sou Fudžimoto nebo Brit Ian Ritchie, jehož návrh se umístil jako druhý.

Autoři: ,

Nejčtenější

Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

MHD

Neobvyklá značka u supermarketu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Mistr posiluje. Slavia získala Hovorku s Holešem, Souček má novou smlouvu

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík (vlevo), záložník...

Z jabloneckých fotbalistů Davida Hovorky a Tomáše Holeše jsou slávisté, opačným směrem míří Jan Matoušek, Jan Sýkora i...

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Novinář Eugen Kukla, sochař Petr Váňa někdejší šéf zelených Matěj Stropnický v...

Debatu o návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí zažívá Praha od 90. let. Zatím poslední kolo rozdmýchalo na...

Další z rubriky

VIDEO: Dva muži zabavili prodavačku, další zatím vybral z pokladny 16 tisíc

Čtveřice zlodějů ukradla z obchodu v pražské Myslíkově ulici 16 tisíc korun.

Šestnáct tisíc korun ukradla čtveřice mužů z obchodu v pražské Myslíkově ulici. Zatímco si dva z nich nechali radit od...

Státní zástupce zrušil obvinění policejního odboráře, nebylo odůvodněné

Ilustrační snímek

Městské státní zastupitelství v Praze zrušilo trestní stíhání policejního odboráře Pavla Štěpána. Generální inspekce...

VIDEO: Skokan chtěl zdolat Vyšehrad jako Horymír. Pomohl mu flyboard

Vltavu pod Vyšehradem ovládli dobrodruzi. Salto vzad předvedl z třinácti metrů...

Rozhodl se skočit z vyšehradské skály jako Horymír na Šemíkovi. Hloubka pod vodní hladinou to neumožnila, proto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz