Krnáčová urazila taxikáře. Od města chtějí omluvu a téměř milion korun

  8:04aktualizováno  8:04
Trojice pražských taxikářů zažalovala Magistrát hlavního města Prahy. Dotklo se jich vyjádření exprimátorky Adriany Krnáčové, která zveřejnila, kolik s nimi úřad vede správních řízení. A také to, že neplatí uložené pokuty. Taxikáři tvrdí, že Krnáčová lhala. Vedle omluvy požadují 900 tisíc korun jako odškodnění.

Pavel Jelínek, Aleš Ryjáček a Michal Šotola. Tři vyhlášení pražští taxikáři, kteří v minulosti neměli problém účtovat si za kilometr jízdy 90 korun a více. Opakovaně uvázli v síti kontrol a podle primátorky Adriany Krnáčové se pak neobtěžovali platit uložené pokuty.

„S panem Jelínkem je vedeno 19 správních řízení. Byly mu uloženy pokuty v celkové výši 428 tisíc korun, 27 tisíc zaplatil. S panem Ryjáčkem je vedeno 20 správních řízení, je mu uloženo 1 milion 509 tisíc, nezaplatil vůbec nic. A panu Šotolovi bylo... 39 správních řízení ve výši 1 milion 933 tisíc a nezaplatil vůbec nic,“ uvedla primátorka v květnu 2015 v pořadu internetové televize Stream.cz.

Tím ale nadzvedla zmíněnou trojici taxikářů ze sedadel. Na pražský magistrát podal každý z nich žalobu. Když se reportér před soudní síní zeptal taxikáře Pavla Jelínka, proč město žaluje, odmítl odpovědět. I jeho kolegové vypadali, že jsou přítomností kamery iDNES.tv zaskočení.

„Už to zhasni, to stačilo,“ zlobili se, když na ně kameraman na tmavé chodbě posvítil. „Vy to nevíte, takovýhle informace,“ pronesl Jelínek polohlasem směrem k reportérovi. „Já to vím, ale chtěl jsem to slyšet od vás.“ – „Když to víš, tak proč se ptáš,“ prohlásil jeden z taxikářů.

Všichni tři mají stejného právního zástupce a žádají to samé. Za prvé – aby se úředníci magistrátu zdrželi tvrzení ohledně správních řízení a nezaplacených pokut, které ve spojení s jejich jmény uvedla Krnáčová.

Dále chtějí, aby jim úředníci poslali písemnou omluvu, kterou zároveň někdo z magistrátu přečte na tiskové konferenci. V ní má zaznít, že se slova primátorky nezakládají na pravdě. „Za tyto výroky se Hlavní město Praha, Magistrát hlavního města Prahy panu Pavlu Jelínkovi (Aleši Ryjáčkovi, Michalu Šotolovi) omlouvá,“ slyšeli by rádi taxikáři.

A požadují také finanční odškodnění za neoprávněný zásah do práva na ochranu osobnosti. Jelínek vyčíslil „bolestné“ za údajnou urážku na čtvrt milionu, Ryjáček žádá 300 tisíc a Šotola ještě o 50 tisíc víc. Dohromady chtějí od magistrátu částku 900 tisíc korun.

VIDEO: Připomeňte si, jak město připravilo v roce 2009 taxikáře o lukrativní místa na Staroměstském náměstí. Strhla se tam bitka:

Právní zástupce města Martin Janoušek má jasnou představu, jak by měl soud rozhodnout. „Trváme na našem návrhu, že by měly být všechny tři žaloby zamítnuty,“ prohlásil advokát v jednací síni.

Soudkyně Dagmar Stamidisová si předvolala jako svědkyni nyní už bývalou primátorku Adrianu Krnáčovou. „Mých výroků ohledně taxislužby bylo neúrekom (hodně – hovorový výraz ze slovenštiny, pozn. red), protože ten problém je letitý a v průběhu čtyř let taxislužba byla ve své podstatě skoro každý druhý týden citována. Je možné, že jsem to řekla. Vycházela jsem z podkladů, které mi připravil úřad. Byl to odbor, který má na starosti taxi,“ uvedla Krnáčová.

„Takže tvrdíte, že je pravda, co jste (v pořadu) řekla?“ zajímalo soudkyni. „Předpokládám, že ano, že by mi úřad nedával informace, které jsou nepravdivé,“ odpověděla svědkyně. Doplnila, že podklady dostala v listinné podobě. „Ověřovala jste si ty informace?“ zeptal se advokát taxikářů. „Neměla jsem důvod,“ reagovala exprimátorka. Její výslech trval necelých deset minut.

Trojice taxikářů, která podala žaloby. Zleva: Pavel Jelínek, Aleš Ryjáček a...

Trojice taxikářů, která podala žalobu. Zleva: Pavel Jelínek, Aleš Ryjáček a Michal Šotola

Autor článku oslovil tiskové oddělení pražského magistrátu s dotazem, zda Krnáčová v pořadu uvedla pravdivé údaje. Odpověď ve smyslu „ano“, nebo „ne“ ale nedostal.

„Bývalá paní primátorka a její tým samozřejmě obecně získávali věcné podklady od jednotlivých odborů, což je zcela logický způsob práce. K soudnímu sporu nemáme žádné informace a navíc se jedná o živou právní kauzu, proto se k němu nebudu a ani nemohu vyjadřovat,“ odepsal mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

„Příliš tyto dotazy ale nechápu… Nikdo nemůže pochybovat o tom, že právě nepoctiví řidiči svými činy a s takovým množstvím pokut kazí pověst celé pražské taxislužbě. Někteří řidiči bohužel obcházeli zákon například tím, že formálně neměli žádný majetek a nebylo možné pokuty nijak vymáhat. Novela zákona, na které hlavní město intenzivně spolupracovalo, naštěstí tuto problematiku již částečně řeší,“ doplnil ještě mluvčí.

Soudkyně odročila jednání na únor 2019. Magistrát bude muset doložit, že tvrzení Krnáčové bylo pravdivé, v opačném případě spor prohraje. Taxikáři zase musí prokázat, jakou konkrétní újmu jim výrok (pokud byl skutečně lživý) způsobil, jinak žádné peníze nevysoudí.

VIDEO: Znají je i za oceánem. Pražští taxikáři v archivním sestřihu:

Autor:

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Poklad na rozcestí. Klapne Součkovi velký přestup? Nebo ho Slavia udrží?

Tomáš Souček rozhodl o výhře Slavie nad Jabloncem.

12 gólů a 6 asistencí. Od defenzivního záložníka byste takovou nálož sotva očekávali. Tomáš Souček se rozhodl, že bude...

Další z rubriky

Dělníka, který před měsícem spadl do kanálu, našli mrtvého ve Vltavě

Policie oznámila nález lidského těla ve Vltavě v Podbabě. (20. 5. 2019)

Po měsíci se našel dělník, který spadl do kanalizace u hotelu Pyramida v Praze 6 a ztratil se v podzemí. Tělo utonulého...

Kvůli častým závadám pražská záchranná služba reklamuje nové sanitky

Rychlá záchranná služba. (Ilustrační snímek)

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy se potýká se závadami na nových sanitních vozech. Reklamuje je proto...

Trať ve Vysočanech bude mít novou zastávku, staré nádraží půjde k zemi

Vizualizace revitalizované železniční stanice Praha-Vysočany

Správa železniční dopravní cesty vypsala zakázku na modernizaci tratě ve Vysočanech za několik miliard. Součástí oprav...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz