Krnáčová urazila taxikáře. Od města chtějí omluvu a téměř milion korun

  8:04aktualizováno  8:04
Trojice pražských taxikářů zažalovala Magistrát hlavního města Prahy. Dotklo se jich vyjádření exprimátorky Adriany Krnáčové, která zveřejnila, kolik s nimi úřad vede správních řízení. A také to, že neplatí uložené pokuty. Taxikáři tvrdí, že Krnáčová lhala. Vedle omluvy požadují 900 tisíc korun jako odškodnění.

Pavel Jelínek, Aleš Ryjáček a Michal Šotola. Tři vyhlášení pražští taxikáři, kteří v minulosti neměli problém účtovat si za kilometr jízdy 90 korun a více. Opakovaně uvázli v síti kontrol a podle primátorky Adriany Krnáčové se pak neobtěžovali platit uložené pokuty.

„S panem Jelínkem je vedeno 19 správních řízení. Byly mu uloženy pokuty v celkové výši 428 tisíc korun, 27 tisíc zaplatil. S panem Ryjáčkem je vedeno 20 správních řízení, je mu uloženo 1 milion 509 tisíc, nezaplatil vůbec nic. A panu Šotolovi bylo... 39 správních řízení ve výši 1 milion 933 tisíc a nezaplatil vůbec nic,“ uvedla primátorka v květnu 2015 v pořadu internetové televize Stream.cz.

Tím ale nadzvedla zmíněnou trojici taxikářů ze sedadel. Na pražský magistrát podal každý z nich žalobu. Když se reportér před soudní síní zeptal taxikáře Pavla Jelínka, proč město žaluje, odmítl odpovědět. I jeho kolegové vypadali, že jsou přítomností kamery iDNES.tv zaskočení.

„Už to zhasni, to stačilo,“ zlobili se, když na ně kameraman na tmavé chodbě posvítil. „Vy to nevíte, takovýhle informace,“ pronesl Jelínek polohlasem směrem k reportérovi. „Já to vím, ale chtěl jsem to slyšet od vás.“ – „Když to víš, tak proč se ptáš,“ prohlásil jeden z taxikářů.

Všichni tři mají stejného právního zástupce a žádají to samé. Za prvé – aby se úředníci magistrátu zdrželi tvrzení ohledně správních řízení a nezaplacených pokut, které ve spojení s jejich jmény uvedla Krnáčová.

Dále chtějí, aby jim úředníci poslali písemnou omluvu, kterou zároveň někdo z magistrátu přečte na tiskové konferenci. V ní má zaznít, že se slova primátorky nezakládají na pravdě. „Za tyto výroky se Hlavní město Praha, Magistrát hlavního města Prahy panu Pavlu Jelínkovi (Aleši Ryjáčkovi, Michalu Šotolovi) omlouvá,“ slyšeli by rádi taxikáři.

A požadují také finanční odškodnění za neoprávněný zásah do práva na ochranu osobnosti. Jelínek vyčíslil „bolestné“ za údajnou urážku na čtvrt milionu, Ryjáček žádá 300 tisíc a Šotola ještě o 50 tisíc víc. Dohromady chtějí od magistrátu částku 900 tisíc korun.

VIDEO: Připomeňte si, jak město připravilo v roce 2009 taxikáře o lukrativní místa na Staroměstském náměstí. Strhla se tam bitka:

Právní zástupce města Martin Janoušek má jasnou představu, jak by měl soud rozhodnout. „Trváme na našem návrhu, že by měly být všechny tři žaloby zamítnuty,“ prohlásil advokát v jednací síni.

Soudkyně Dagmar Stamidisová si předvolala jako svědkyni nyní už bývalou primátorku Adrianu Krnáčovou. „Mých výroků ohledně taxislužby bylo neúrekom (hodně – hovorový výraz ze slovenštiny, pozn. red), protože ten problém je letitý a v průběhu čtyř let taxislužba byla ve své podstatě skoro každý druhý týden citována. Je možné, že jsem to řekla. Vycházela jsem z podkladů, které mi připravil úřad. Byl to odbor, který má na starosti taxi,“ uvedla Krnáčová.

„Takže tvrdíte, že je pravda, co jste (v pořadu) řekla?“ zajímalo soudkyni. „Předpokládám, že ano, že by mi úřad nedával informace, které jsou nepravdivé,“ odpověděla svědkyně. Doplnila, že podklady dostala v listinné podobě. „Ověřovala jste si ty informace?“ zeptal se advokát taxikářů. „Neměla jsem důvod,“ reagovala exprimátorka. Její výslech trval necelých deset minut.

Trojice taxikářů, která podala žaloby. Zleva: Pavel Jelínek, Aleš Ryjáček a...

Trojice taxikářů, která podala žalobu. Zleva: Pavel Jelínek, Aleš Ryjáček a Michal Šotola

Autor článku oslovil tiskové oddělení pražského magistrátu s dotazem, zda Krnáčová v pořadu uvedla pravdivé údaje. Odpověď ve smyslu „ano“, nebo „ne“ ale nedostal.

„Bývalá paní primátorka a její tým samozřejmě obecně získávali věcné podklady od jednotlivých odborů, což je zcela logický způsob práce. K soudnímu sporu nemáme žádné informace a navíc se jedná o živou právní kauzu, proto se k němu nebudu a ani nemohu vyjadřovat,“ odepsal mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

„Příliš tyto dotazy ale nechápu… Nikdo nemůže pochybovat o tom, že právě nepoctiví řidiči svými činy a s takovým množstvím pokut kazí pověst celé pražské taxislužbě. Někteří řidiči bohužel obcházeli zákon například tím, že formálně neměli žádný majetek a nebylo možné pokuty nijak vymáhat. Novela zákona, na které hlavní město intenzivně spolupracovalo, naštěstí tuto problematiku již částečně řeší,“ doplnil ještě mluvčí.

Soudkyně odročila jednání na únor 2019. Magistrát bude muset doložit, že tvrzení Krnáčové bylo pravdivé, v opačném případě spor prohraje. Taxikáři zase musí prokázat, jakou konkrétní újmu jim výrok (pokud byl skutečně lživý) způsobil, jinak žádné peníze nevysoudí.

VIDEO: Znají je i za oceánem. Pražští taxikáři v archivním sestřihu:

Autor:

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Středočeský kraj má nového maskota, je jím kreslený pratur Karlík

Maskot Středočeského kraje - Pratur Karlík.

Středočeská centrála cestovního ruchu představila nového maskota, který má lákat do kraje další návštěvníky. Stal se...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Jdu z Belgie do Anglie, tvrdil cizinec bez dokladů mezi auty na D1

Migrant se pěšky procházel po dálnici D1. (16.1.2019)

Při hlídce na D1 narazili celníci na 41. kilometru u Českého Šternberka na cizince, který šel pěšky ve směru na Prahu....

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz