VIDEO: Tančící dům se proměňuje. Ikonická stavba se otevře veřejnosti

  20:12aktualizováno  20:12
Dvacet let od dokončení projektu Tančícího domu na pražském Rašínově nábřeží se budova více otevře veřejnosti. Počítá s tím nový majitel, který za ni koncem loňského roku zaplatil 360 milionů korun. Co návštěvníci uvnitř uvidí, zachytil v minulých dnech kameraman iDNES.cz.

Tančící dům na Rašínově nábřeží v Praze proslavil Česko i ve světě a po zhruba osmnácti letech své existence konečně naplňuje prvotní ideu autorů návrhu na neobvyklou budovu a třeba i představu prezidenta Václava Havla, jenž bydlel hned vedle.

Ti si v nároží Resslovy ulice na prázdné parcele po vybombardovaném činžáku vysnili "dům plný kultury" už v roce 1986. A nakonec tu v "roztančené stavbě" z roku 1996 vznikly kanceláře.

Fotogalerie

Nový majitel Tančícího domu - Pražská správa nemovitostí (PSN) - chce architektonický skvost propojit se současným uměním.

"Rádi bychom dům více otevřeli veřejnosti. Jeho část už pronajímáme Galerii Art Salon S, která v něm prezentuje současné umění," říká František Jiránek z PSN.

Pět pater pak bude majitel i nadále pronajímat jako kanceláře.

Největší změna se chystá v nejvyšším patře, kde byla doposud luxusní restaurace.

"Současný pronajímatel plánuje brzy otevřít uměleckou restauraci, která bude v souladu s galerií. Chceme, aby v domě lidé mohli strávit klidně část dne. Zhlédnout umění, dát si kávu v kavárně, navštívit knihkupectví, obchod s designovými kousky nebo si dát oběd v nové restauraci," přibližuje Jiránek.

To, že by mohl nastíněný koncept fungovat, se ukazuje v oblíbenosti galerie, která tu na zkoušku funguje zhruba dva měsíce.

"Lidé mají o umění v Tančícím domě zájem, a proto zde galerie zůstane nastálo. Chystáme pestrý program v oblasti českého umění a designu," říká ředitelka galerie Silvia Tesárová.

Nárožní dům, jenž letos dosáhl plnoletosti a jehož předlohou byla slavná taneční dvojice Ginger Rogersová a Fred Astaire, navrhli americký architekt kanadského původu Frank O. Gehry a Vlado Milunić, Čech chorvatského původu.

"Vždycky mě mrzelo, že nebyl přístupný lidem. Tančící dům si kdekdo fotí, ale nikdo nezná jeho úžasnou story. Až nyní jsem konečně spokojen," říká Milunić a myslí tím příběh, kdy dva architekti, každý z jiného konce světa, postavili něco, co do té doby nemělo ve východní Evropě obdoby.

A právě tento příběh lze nyní zhlédnout na výstavě umístěné v suterénu domu.

Reportáž o Tančícím domě se srpna 2013, kdy byl na prodej:

Začátky provázely protesty a znechucené ušklíbání

Vznik budovy provázely protesty či znechucené ušklíbání, a autoři dokonce museli osobně čelit davu lidí, aby obhájili její existenci. Nakonec se stala neotřesitelnou ikonou české moderní architektury, a dokonce symbolem doby plné naděje a tvůrčí nespoutanosti.

S přičiněním prezidenta Havla nakreslil Milunić několik skic a vytvořil model domu, který měl být parafrází na sametovou revoluci – dlouho očekávaným nádechem svobodné společnosti.

Odvážné až bizarní návrhy však vyvolaly v konzervativní společnosti napětí.

"Investor se proto rozhodl povolat architekta, který je na nebi výš než já, aby svou autoritou pomohl zlomit odpor," popisuje Milunić. Volba padla na slovutného Francouze Jeana Nouvela. Jenže tomu se parcela zdála příliš malá. Je přece architektem velkých komplexů. Proto odmítl.

Naštěstí byl zrovna v Ženevě americký architekt Gehry. Češi za ním s Milunićovým projektem zajeli a on spolupráci přijal. Gehry přitom patří mezi nejuznávanější architekty světa. Znám je především organickými stavbami, jako je třeba Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau či Walt Disney Concert Hall v Los Angeles.

Byl rok 1992 a práce na projektu se rozjela. Mnoho věcí se zkoušelo. Rozevláté prosklené šaty tanečnice Ginger byly na tehdejší dobu technologicky a tvarově příliš náročné. Proto se Gehryho spolupracovník obrátil na francouzskou leteckou společnost, jež uměla převést prostorový model do digitálního světa.

"Tak se stalo, že Tančící dům byl vůbec první budovou na planetě zadanou stavební firmě v 3D počítačovém programu, a ne formou dvourozměrných výkresů," tvrdí Milunić.

Projekt byl hotový v roce 1994 a za velké pozornosti se začalo stavět. Belgický stavbyvedoucí pak nakonec rozhodl, že fasáda domu bude tvořena 99 atypickými panely, které posléze vyrobila fabrika v Malešicích. Pak přišel rok 1996, potemnělé nebe ozářil ohňostroj a Tančící dům se slavnostně otevřel.

Záhy získal nejvyšší ocenění v kategorii designu v prestižní anketě amerického časopisu Time. A stal se ikonou.

Autor:

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Je neskutečný podrazák, zaútočil Pirát Ferjenčík na šéfa TOP 09 Pospíšila

Mikuláš Ferjenčík při vystoupení v Poslanecké sněmovně (30. října 2018)

Na lídra TOP 09 Jiřího Pospíšila zaútočil ostře poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík. „Největší a řekl bych že jediný...

Jágr svítil jako před 20 lety. To sólo jsem předvedl pro kritiky, culil se

Jaromír Jágr oslavuje gól za Kladno v baráži proti Chomutovu.

Z hustého plnovousu, na bradce bělavém, mu stékal pot. V hokejové výstroji vypadal jako hřmotný vikingský bojovník, ale...

Další z rubriky

Historická tramvaj má ve Stromovce novou zastávku, bude do ní couvat

Historická tramvajová linka 41.

Od pátku začne v Praze opět jezdit historická tramvajová linka 41 a letos bude mít v jízdním řádu zastávku navíc. Na...

Z Národní technické knihovny spadlo další sklo, přímo nad jedním z vchodů

Z Národní technické knihovny spadla třetí tabule skla. (18.4.2019)

Z fasády Národní technické knihovny v pražských Dejvicích spadla po dvou letech od poslední nehody další skleněná...

Dvě nehody za Prahou zablokovaly dálnici D1 směr Brno, tvořily se kolony

Hromadná nehoda zablokovala dálnici D1 směr Brno na 41. kilometru u Šternova....

Na dálnici D1 ve směru na Brno došlo několik desítek kilometrů za Prahou ke dvěma nehodám. První z nich se stala na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz