Stromky nelitujte, pěstují se jako brambory, vzkazují prodejci

  10:16aktualizováno  10:16
Vánoční stromky se pěstují jako brambory na plantážích. Jasným favoritem je jedle kavkazská, populární jsou ale například i stromy v květináči. Velké řetězce přiváží stromky z Dánska, menší prodejci využívají české plantáže.

Do skladu vánočních stromků v Úněticích naveze firma Baobab před Vánocemi tisíce jehličnanů. Podle prodejců se lidé vracejí ke stromkům živým na úkor těch umělých. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jako každý rok se pražská náměstí a místa před obchody proměnila v dočasné lesíky a háje s různými druhy vánočních stromků. Nejoblíbenějším je již tradičně jedle kavkazská, po které se ve stáncích většinou jen zapráší.

Favoritem je i pro Editu Smolkovou ze Stodůlek, která vybírala z nabídky jednoho z obchodních řetězců. Jedli kupuje hlavně proto, že tolik neopadá. „Na balkoně mám dokonce ještě jedli z loňska, které jehličí stále ne a ne opadat,“ říká s úsměvem Smolková.

Zatímco velké obchodní řetězce dovážejí stromky z Dánska, menší prodejci v ulicích Prahy jsou zásobováni pěstiteli z Česka.

Jedním z nich je i lesní inženýr David Sokol z firmy Baobab, která má rozsáhlé plantáže na jihu Čech. Celkem na sto hektarech dokáže vypěstovat okolo šedesáti tisíc vánočních stromků různých druhů.

„Většina lidí si myslí, že pracujeme jen jeden měsíc v roce, ale tak to není. O plantáže se musíte starat už od března, kdy se připravují plochy na výsadby. Mezitím probíhají postřiky, hnojení. Dvakrát ročně stromky prostřihneme, aby vyrostly pravidelně,“ popisuje péči o stromy Sokol, který se pěstováním vánočních stromů zabývá patnáct let. Po rychlém prořezání v listopadu a prodeji stromků v prosinci si na chvíli oddechne až během ledna a února.

Stromek nejprve vypustí duši

Lidé každoročně řeší otázku, kdy je nejlepší stromek koupit, aby nebyl příliš oschlý. Ve skutečnosti je pro stromek ideální, když má čtrnáct dní na to, aby se takzvaně zatáhl. „My tomu říkáme, že vypustí duši,“ vysvětluje pěstitel stromků.

Pokud je v chladném prostředí, tak se na jeho řezu uzavřou póry, kterými stromek natahuje vodu. Jakmile se dostane do vytepleného bytu, stromek se probudí a začne pít až půl litru denně. Důležité je, aby voda sahala až po kůru, kterou stromek využívá pro dopravu vody a živin.

Fotogalerie

Pokácených stromků nemusí být lidem líto, stromkaři je pěstují právě pro účely vánočního trhu. „S vánočními stromky je to jako s bramborami. Mohli bychom litovat toho, že jsme je snědli, přestože mohly v zemi zůstat déle. My stromky sklidíme a podobně jako brambory zasadíme místo nich nové,“ dodává Sokol.

Kdo by přesto měl špatný pocit z uříznutého stromku, může vyzkoušet stromek zasazený v takzvaném kontejneru neboli květináči. Takový strom vydrží dlouho čerstvý, a dokonce více voní.

Někteří lidé si je kupují s tím, že stromek po Vánocích přesadí na zahradu. K tomu sice kontejnerové stromky primárně určené nejsou, ale některé se po přesazení ujmou.

Orientační ceny stromků

Uvedené ceny vánočních stromků se týkají standardní velikosti stromku okolo 150–200 cm. Stromy v premium kvalitě vysoké přes dva metry mohou stát tisíc korun i více. Někteří prodejci nabízejí stromy za jednotnou cenu okolo 400 korun, bez ohledu na velikost.

 • Jedle kavkazská
  650–750 Kč
 • Smrk ztepilý
  300–400 Kč
 • Smrk pichlavý
  400–500 Kč
 • Borovice lesní
  300–405 Kč
 • Borovice černá
  400 Kč
 • Vánoční stromky v kontejneru
  500 Kč (60–80 cm)

Minulý rok měly stromky v květináči na Letné takový úspěch, že je ke stánku na Letenském náměstí museli svážet z celé Prahy. „Pamatuji si jednoho pána, který u nás smrček v kontejneru kupoval čtyři roky za sebou a tři se mu prý ujaly,“ vzpomíná prodejce Eduard Müller.

Lidem doporučuje, aby stromky před přesazením nejdříve aklimatizovali v chladné chodbě, pak venku neumrznou.

Nejmenší zátěž pro přírodu představují stromky z probírky hospodářského lesa. Ty jsou vyřezávány, jak se odborně říká, v rámci výchovných zásahů, které přispívají ke stabilitě a růstu lesa.

„Vánoční stromek původem z hospodářského lesa neznamená, že les je ničen. Mladé stromky se sázejí hustě, aby se porost takzvaně zapojil a pod stromky neprorůstal plevel. Když dorostou přibližně do výšky 1,5 až dvou metrů, je potřeba některé prořezat,“ prozrazuje smysl probírek Jana Vitnerová, vedoucí programu Ochrana přírody v organizaci Arnika.

O polovinu levnější jedle

Stromy z probírek jsou také nejlepší možnou variantou, jak vánoční strom pořídit co nejlevněji. Ovšem Pražané by za nimi museli vyjet dál z metropole. Oproti cenám v Praze jde v případě jedle o rozdíl až padesát procent.

„Nabízíme okolo 250 stromků od 150 do 200 centimetrů. Smrk a část borovice lesní jsou brané z lesa a obojí jsou zhruba za 150 korun, zbytek máme od pěstitelů. Nejdražší je jedle za 400 korun,“ vypočítává majitel lesnické firmy na Příbramsku Miroslav Votruba.

 • Nejčtenější

Při střetu autobusu a náklaďáku zemřela učitelka, jedenáct lidí se zranilo

U Nové Vsi na Mělnicku narazil do nákladního auta autobus, v němž zemřela jedna žena. Řidič autobusu je vážně zraněný....

Praze za dva a půl roku dojdou registrační značky pro auta, vyčerpá čísla

Pražský magistrát vyčerpá zhruba do dvou a půl roku všechny možné kombinace registračních značek na osobní vozidla....

Pražské zázemí Kellnerovou nadchlo: Ale je to pro mě těžké a smutné

Stejně jako loni měla být ozdobou parkurového svátku, který zavítal do Česka. Jenže vinou květnové zlomeniny stehenní...

Pražský okruh blokovala tragická nehoda kamionů, jeden hořel

Dopolední provoz na Pražském okruhu u Jesenice zastavila nehoda tří kamionů. Jednomu po střetu shořel náklad. Nehodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vražda kvůli domu: těla zmizelých manželů našla policie v nádrži Švihov

Policisté v nádrži Švihov, známé také jako Želivka, nalezli těla pohřešovaného partnerského páru z Prahy. Potvrdila to...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

 • Další z rubriky
Premium

Vize Prahy v roce 2030. Seniorská sídliště a nové čtvrti plné mladých

Jak bude vypadat Praha za deset let? Je rok 2030 a počet obyvatel hlavního města dosahuje skoro milionu a půl. Nejvíce...

Ženu z Nové Vsi zabil soused, který ji už dříve napadl sekerou, tvrdí bratr

Na zahradě před domem v Nové Vsi na Praze-východ našli středočeští kriminalisté tělo ženy. Následně zadrželi muže,...

Vražda kvůli domu: těla zmizelých manželů našla policie v nádrži Švihov

Policisté v nádrži Švihov, známé také jako Želivka, nalezli těla pohřešovaného partnerského páru z Prahy. Potvrdila to...

Rozsudek v kauze Holešovické tržnice platí, Praha dostane na 246 milionů

Pražský magistrát definitivně vysoudil zpět sporné nájemné za Holešovickou tržnici. Městský soud v Praze pravomocně...

Najdete na iDNES.cz