Středočeský kraj rozdělí mezi obce postižené povodní 43 milionů korun z krajského rozpočtu a 50 milionů, které dostal od vlády. Návrh v pondělí schválili krajští zastupitelé.
Podle hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) je na cestě dalších 70 milionů korun od vlády, zatím dostanou 160 tisíc korun dostanou všechny povodněmi zasažené obce.
"Nejsem zastánce plošného rozdělování pomoci. A co se týče té částky, 160 tisíc mi přijde pakatel. Myslím, že by se pomoc ze strany kraje měla výrazně navýšit. Chápu situaci kraje, který nemá moc peněz, ale nyní by odstranění popovodňových škod mělo být pro kraj priorita, 43 milionů, které radní chtějí uvolnit, je opravdu málo," uvedl už v pátek krajský zastupitel za ODS Raduan Nwelati.
Oslovení starostové se plošnému rozdělení prvotní pomoci z peněz kraje příliš nediví navzdory tomu, že výše škod se v jednotlivých obcích velmi liší.
"Některá obec nemá na účtě ani deset tisíc, jiná má deset milionů. Poslat všem poškozeným obcím 160 tisíc je rozumné, je to ta strašně důležitá prvotní pomoc. Pokud by to někdo na kraji dlouho pitval, všechno by se zdrželo," uvedla starostka Vraného nad Vltavou Martina Filipová.
ODS navrhla zvláštní fond a zrušení slibů ČSSD
Povodně podle hejtmana v regionu napáchaly škody zhruba za 3,5 miliardy korun. Jenom na krajském majetku byly vyčísleny na 1,6 miliardy, nejvíce velká voda poničila silnice a mosty.
Zastupitelé ODS navrhli vytvoření zvláštního fondu pro obnovu obcí, v němž by bylo 150 milionů korun a dalších 30 milionů pro dobrovolné hasiče.
Zastupitel za ODS Tomáš Havlíček například navrhoval, aby se kraj zřekl předvolebních slibů ČSSD, jako jsou žákovské jízdné zdarma nebo hrazení regulačních poplatků za pacienty. Návrh se ale ODS nepodařilo prosadit. Hejtmanův náměstek pro finanční kontrolu Pavel Jetenský (KSČM) namítl, že další peníze mají přijít od vlády.
Podle hejtmana se kraji záplavy podařilo zvládnout. "Spousta úředníků přespávala na krajském úřadě," podotkl. Ocenil i práci vlády, která je nyní v demisi, zejména premiéra Petra Nečase a ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (oba ODS).
S Nečasem měl možnost být ve spojení prostřednictvím videokonference; dosluhující premiér podle něj rychle reagoval na výtku, že peníze od vlády kraji ještě nedorazily.
Podle Řiháka je nyní čas na to zamyslet se nad tím, jak postupovat příště, a vytvořit napříč politickým spektrem nějaký orgán, který by se povodněmi zabýval a kde by se diskutovalo o možných opatřeních. "Mohli bychom tady dělat i semináře," poznamenal.