Středočeský kraj chce nabídnout cykloturistům možnost svézt se loďkami po Labi

  17:01aktualizováno  17:01
Středočeský kraj má v plánu propojit lodní dopravu na Labi s cyklostezkami. Zájemci se pak budou moci projet po středních Čechách na kole a ještě se navíc svézt lodí. Bude proto potřeba postavit nová kotviště a přístaviště pro osobní lodní dopravu. Na ně pak naváží cyklostezky, občerstvení a odpočinkové zóny.

Cyklisté se mají ve středních Čechách na co těšit. Ilustrační foto | foto: Vít Štěpánekpro iDNES.cz

Projekt propojení lodní dopravy s cyklostezkami vychází ze zkušenosti německých sousedů. Středočeský kraj má jako jediný už zpracovanou vyhledávací studii pro vybudování kotvišť, ubytovacích zařízení a jiné potřebné infrastruktury. Turisté by se mezi kotvišti mohli projíždět na malých i větších loďkách, plán počítá i s možností zakotvení soukromých plavidel.

"Na kotviště lodí by navazovaly cyklostezky, po kterých by se zájemci mohli dostat do všech atraktivních lokalit v okolí. Kolo by pak mohli naložit na loď a jet o stanoviště dál," vysvětluje Pavel Hlaváč, iniciátor projektu z organizace Zlatý pruh Polabí.

Nový projekt by mohl do kraje přilákat nové turisty

Obce tento záměr většinou vítají. "Nám by to mohlo pomoct přilákat do obce turisty," plánuje starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal.

Podobně by se zachovaly i Poděbrady, kde by měl vzniknout nový přístav. "Právě budujeme síť cyklostezek a tento plán se nám líbí. V současnosti jsme soukromým investorům nabídli k prodeji pozemky kolem Labe. Tady by měla do budoucna vzniknout další infrastruktura," řekl místostarosta Poděbrad Ivan Uhlíř.

Polabí zatím pro vodní turismus příliš připravené není. Kromě chybějícího zázemí není Labe zcela splavné. "Teď by mohlo fungovat lodní spojení pouze mezi Nymburkem a Poděbrady," řekl Rostislav Hošek z odboru cestovního ruchu ministerstva pro místní rozvoj.

Zastánci projektu by však chtěli jít dál. "Umím si představit, že by splavnost Labe končila až za Pardubicemi u turisticky atraktivní Kunětické hory. Nejde nám o proplouvání těžkých, nákladních lodí, ale splavnění je potřebné k tomu, aby se například turisté z Německa měli při nízkém stavu vody jak vracet domů," říká Hlaváč.

Pokud bude málo vody, turisté budou mít smůlu

Proti plánu splavnění Labe ale už několik let bojují ekologové. A úspěšně. Soud minulý týden už podruhé zrušil územní rozhodnutí pro vybudování plavebního kanálu u Přelouče. Miroslavu Patrikovi, který je předsedou ekologické organizace Děti Země a poradcem ministra dopravy, malé turistické loďky nevadí. Trvá však na svém: "Proti splavnění Labe budeme bojovat i nadále. Pokud bude nízký stav vody, turisté mají smůlu."

Osud projektu záleží také na dohodě měst, obcí či podnikatelů České republiky a Německa. Jejich zástupci se ale už před týdnem zavázali k jeho uskutečnění.

ZAJÍMAVOSTI POLABÍ

* Z Poděbrad se dá dojet na kole do vedlejšího Nymburka, a to po obou stranách Labe.

* 30. dubna bude otevřena cyklostezka Labe, která propojí Nymburk se sousedními Drahelicemi. Město plánuje slavnostní otevření stezky spojit se zahájením cyklistické sezony. Akce ponese název Jarní klíček.

* V plánu je i kompletní propojení Poděbrad s Kolínem. Zatím lze po zpevněné cyklostezce bez problémů dojet například z Velkého Oseka do Kolína.

* Jeden z nejkrásnějších cyklistických výletů v této oblasti se může nazývat po stopách Bohumila Hrabala. Začít se dá opět v Nymburce. Odtud pokračovat do obce Písty a na Sadskou. Zde se v létě nabízí možnost koupání v místním písečném lomu. Polními cestami lze dojet až k Josefskému prameni v Kersku, známému svou kyselkou. Po cestě je možné navštívit hřbitov s hrobem Bohumila Hrabala a poté výbornou restauraci se zvěřinovými specialitami.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Policie šetří střelbu na vlak ve Vysočanech, poškozeno bylo pět oken

Při střelbě na vlak v pražských Vysočanech byla poškozena okna u pěti vagónů....

V železniční stanici v pražských Vysočanech ve středu večer zasahovala policie kvůli údajné střelbě na vlak. Cestující...

VIDEO: O víkendu zavřou lanový most. Podívejte se, jak objet Jižní spojku

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

Mánes zdobí nábřeží už 90 let. Nádhernou stavbu financoval i Rothschild

Řeka působí jako magnet a přitahuje romantiky i umělce.

Ostře řezané linie, čisté bílé plochy a vysoká kamenná věž s patinovanou kupolí tvoří dominantu vltavského nábřeží a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz