Středočeské obce se bojí nových přehrad, voda může zalít 21 z nich

  19:37aktualizováno  19:37
Stát vytipoval ve středních Čechách jednadvacet obcí, jejichž území se má stát rezervou pro možnou stavbu přehrad. Pokud by na to došlo, mohou zaniknout celé osady. Obavy trápí například obce Svatý Jan či Brzina na Příbramsku. Obyvatelé mají strach, že za nimi přijdou zástupci státu a budou chtít vykoupit jejich nemovitosti.

Kunclův mlýn v obci Svatý Jan na Příbramsku může skončit pod vodou | foto:  Radek Cihla, MAFRA

V bývalém mlýně v údolí potoka Brziny v obci Svatý Jan žije rodina Vladimíra Kuncla už celé generace. Ve stavení a na přilehlých pozemcích farmaří, provozují tu penzion. Dokonce se u nich natáčel televizní seriál Hop nebo trop a několik pohádek.

Ale podle plánů ministerstva zemědělství by mlýn mohl skončit pod vodou. Leží totiž v místě, o kterém stát uvažuje jako o možné lokalitě pro stavbu přehrady. Ve středních Čechách je devět takových míst, která by se v příštích desetiletích měla změnit na zásobárnu vody.

Za Kunclovými tak mohou přijít zástupci státu s rozhodnutím, že jejich nemovitosti vykupují. "To si vůbec nedovedu představit," říká Vladimír Kuncl.

Výstavbu přehrad měli v plánu už komunisté

I když už se to jednou stalo. Plán na dvě přehrady v okolí Svatého Jana už v sedmdesátých letech nabyl konkrétní podoby a stát připravil výkup domů a ocenil je. Nakonec ze stavby ale sešlo. "Dodnes si pamatuji, že naši nemovitost ocenili na 240 tisíc. Ale takové místo, rodinný mlýn, kde žije několik generací a který má svou historii, zaplatit penězi vůbec nejde," říká Kuncl.

Ministerstvo zemědělství letos obci oznámilo, že území Svatého Jana, pod nějž spadá několik osad, stále jako rezervu pro dvě přehrady vede. Nádrže podle jedné z osad pojmenovalo Hrachov I a Hrachov II.

Starosta Svatého Jana Petr Kabyl u potoka Brzina ukazuje místo hráze pro nádrž

Starosta Svatého Jana Petr Kabyl u potoka Brzina ukazuje místo hráze pro nádrž Hrachov I.

"Nediskutovali s námi, prostě nám to oznámili. V podstatě oprášili komunistické plány, i když snížili objem vody, který by v nádržích měl být. Dali jsme jim stanovisko, že žádné přehrady nechceme. V rezervě ale zůstáváme," říká starosta obce Svatý Jan Petr Kabyl.

Na loukách v údolí potoka Brzina se pase stádo koní, s kulisou podzimního listí na stromech vypadá krajina jako z pohádky. Není divu, že si toto místo často vybírají filmaři. Ostatně ve filmu vystupuje i další zdejší mlýn: ve Smetákově mlýně exceluje Ladislav Smoljak jako "pan otec" ve snímku Na samotě u lesa.

Toto stavení by podle starosty mohlo vodě z přehrady uniknout. Takové štěstí by už ale nemělo několik obydlených domů v osadě Brzina nad Kunclovým mlýnem, zmizely by pod hladinou Hrachova II. Jeho hráz by se vypínala mezi kopci za fotbalovým hřištěm.

Osada Brzina

Osada Brzina

Voda by podle ministerských plánů pohltila devět domů k bydlení a tři rekreační na území Svatého Jana a Krásné Hory nad Vltavou. Přehrada označená jedničkou by zase zalila místa, kde stojí šest domů a tři chalupy v katastru Svatého Jana a Dublovic. I tady by pod vodou měl zmizet jeden opravený mlýn.

Neposílejme vodu do kanálů a přehrada nebude potřeba

Lidé v obci, která ke všemu leží nedaleko vodních nádrží Kamýk a Slapy, si přejí, aby přehrady zůstaly jen na papíře. "Doufáme, že je to jen nesmysl," říká starosta. "Na prvním místě by bylo potřeba snažit se víc vody v krajině zadržet, neskutečně se s ní mrhá. Třeba města všechnu dešťovou vodu posílají do kanálů a ženou pryč, místo aby šla třeba do parků. Potom takové nádrže nebudou potřeba," říká Vladimír Kuncl.

Kromě hrachovských nádrží jsou přehrady ve středních Čechách naplánované na sedmi dalších místech. Zatopit by se měla třeba část osady Březí, která spadá pod Zbýšov na Kutnohorsku. "V územním plánu máme budoucí záplavovou oblast, ale po celou dobu jsme si mysleli, že k tomu nedojde. Ohrozilo by to několik domů s trvalými obyvateli i rekreační chalupy," uvedla starostka Zbýšova Květa Němcová.

Autor:

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Klinika si říká o další obsazení, dali jsme do ní miliony, míní aktivista

Jakub Ort, jeden z členů centra Klinika (3.3.2016).

Exekutor ve čtvrtek začal vyklízet budovu bývalé plicní kliniky na Žižkově, kterou od roku 2016 nelegálně využívali...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

OBRAZEM: Neprodané vánoční stromky dělají v zoo radost nejen slůňatům

Každý rok končí v pražské zoologické zahradě stovky stromků, které se...

Každý rok končí v pražské zoologické zahradě stovky stromků, které se nepodařilo před Vánoci prodat. Některým zvířatům...

Národní galerie v Praze opraví Veletržní palác, osloví tucet architektů

Veletržní palác je nádhernou ukázkou smysluplného využití budovy historické...

Národní galerie Praha (NGP) do konce února vypíše mezinárodní architektonickou soutěž na rekonstrukci Veletržního...

Kraj proplatí Brandýsu nad Labem tři miliony za likvidaci rozlité kyseliny

U Odoleny Vody nedaleko Prahy vypadly v noci z auta na silnici barely s...

Téměř tři miliony korun stála likvidace kyseliny sírové, která se loni v září rozlila na několika místech v okolí...

Najdete na iDNES.cz