Středočeská města nedostanou peníze z hazardu, chtějí tak zrušit herny

  11:23aktualizováno  11:23
Sněmovnou prošla novela loterijního zákona, ze které vypadly dvě miliardy pro obce. Svaz měst a obcí proto doporučuje zrušit všechny herny v kraji, jestliže neprojde zákon v původním znění. Primátor Kladna Dan Jiránek již oznámil, že pokud se tak nestane, zrušení heren okamžitě navrhne.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel KopáčMF DNES

Původně měli majitelé videoloterijních terminálů obcím platit poplatek 20 tisíc korun za každý přístroj. Ti si ale podle schválené verze na úkor obcí vydělají skoro dvě miliardy navíc. Z hazardních odvodů navíc podle novely obcím nepoteče sedmdesát procent, ale jen třicet. Zbytek rozdělí loterijní společnosti podle jejich uvážení.

Předseda Svazu měst a obcí a primátor Kladna Dan Jiránek označil na mimořádném zasedání svazu novelu za nepřijatelnou. "Návrh zásadně snižuje příjmy obecních rozpočtů. V roce 2012 už totiž obce nebudou moci vybírat ani místní poplatek," řekl Jiránek se souhlasem téměř všech přítomných starostů a primátorů.

Jiránek chce, aby Senát vrátil celou novelu zpět v původním znění, které obcím přiznávalo více peněz. Z těch by obce měly platit alespoň část nákladů spojených zejména se zvýšenou kriminalitou v okolí heren.

"V případě, že se tak nestane, doporučujeme všem obcím a městům plošný zákaz hazardu na jejich územích," uzavřel Jiránek. A začne u sebe. "Jestli o ty peníze přijdeme, budu to já, kdo navrhne, aby z Kladna zmizely všechny herny," uzavírá Jiránek.

V Kolíně vyženou herny z centra města

Radikální chtějí být vůči hazardu i v Kolíně, úplný zákaz heren však zatím neplánují. Zastupitelé na posledním jednání schválili vyhlášku, která neumožňuje provozování hazardu v centru města. Radnice tím přijde o čtyři až šest milionů z celkových čtrnácti, které ročně získává z provozu výherních zařízení. Kolín chce také zpřísnit pravidla provozování heren ve zbytku města.

"Počítá se zákazem neonových reklam nad vstupními prostory, povinností instalovat monitorovací systém se záznamovým zařízením, omezením otevírací doby v době konce školního vyučování nebo zrušením nepřetržitého provozu. Pokud provozovatelé tato pravidla nebudou respektovat, město vyhlášku rozšíří o další lokality a jejich podniky skončí," řekl starosta Kolína Vít Rakušan.

V Mladé Boleslavi chtějí herny také dostat pryč z centra. "Na okraji měst, třeba v průmyslových zónách, by být mohly," řekl už dříve primátor Raduan Nwelati z ODS.

Opoziční ČSSD však nesouhlasí a chce herny zrušit úplně. "S přestěhováním heren na okraj měst nesouhlasíme, to nic neřeší. Vzniknou tam jakési hazardní lokality a je tam velký prostor pro korupci. Kdo bude majitelem těch nově vzniklých heren a pozemků, na kterých budou stát?" ptal se zastupitel Robin Povšík.

O něco vstřícnější jsou k hernám v Berouně. Chtějí pouze omezit jejich provozní dobu. "Je to velice kontroverzní téma. Na jedné straně stojí zajištění veřejného pořádku, na druhé straně bychom přišli o peníze do rozpočtu," přiznala už dříve starostka Šárka Endrlová.

Starosta Benešova Jaroslav Hlavnička se zase bojí o příjmy podnikatelů. "Herny bych omezil, ale je to citlivá otázka, protože jejich majitelé na tom mají založené podnikání," řekl k tomu. Regulovat herny nechtějí ani v Brandýse nad Labem.

Autor:

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Opilý řidič si v chumelenici spletl přejezd s křižovatkou a vjel na koleje

Opilý řidič si na Příbramsku spletl koleje s cestou. (14. 1. 2018)

Policisté museli v pondělí večer pomáhat řidiči, který s autem uvázl na kolejích poblíž přejezdu v Mokrovratech na...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Jdu z Belgie do Anglie, tvrdil cizinec bez dokladů mezi auty na D1

Migrant se pěšky procházel po dálnici D1. (16.1.2019)

Při hlídce na D1 narazili celníci na 41. kilometru u Českého Šternberka na cizince, který šel pěšky ve směru na Prahu....

Najdete na iDNES.cz