Podle zjištění MF DNES panuje mezi některými novými radními a úředníky napětí. Oficiálně však obě vysoko postavené úřednice odcházejí na vlastní žádost.
„Ivana Jindřichová se na vlastní žádost vzdala funkce vedoucího úředníka krajského úřadu, tedy vedoucí odboru krajského investora, a to k 30. listopadu,“ sdělila mluvčí hejtmanství Helena Frintová.
Jindřichová však úřad zcela neopustí, kraj jí nabídl jiné místo. „Vzhledem k jejím odborným zkušenostem a pracovním výsledkům dostala nabídku jiného pracovního zařazení, kterou přijala,“ uvedla Frintová.
O dobrých pracovních výsledcích Ivany Jindřichové pochybuje její donedávna politický šéf, radní pro oblast investic Martin Macháček (STAN). Ten ve funkci musel skončit poté, co hnutí ANO koncem října uzavřelo novou koalici s ČSSD.
Macháček MF DNES řekl, že o odvolání Jindřichové dlouho usiloval. Dobré vztahy nemá tato úřednice údajně ani s Macháčkovým nástupcem Josefem Řihákem (ČSSD).
„Pan Řihák ji znal už z minulosti a měl s ní velmi špatné zkušenosti. Postavil si hlavu a paní hejtmance řekl, že ji tam nechce. Já jsem na toto téma s paní hejtmankou válčil více než půl roku a bohužel se mi to nepodařilo. Naše vztahy byly opravdu špatné, sociální demokraté asi mají větší páky,“ řekl Macháček.
Radní Řihák v úterý vztah s vedoucí úřednicí nechtěl komentovat, na dotaz MF DNES v SMS zprávě s omluvou uvedl, že vyjádření poskytne další den.
„K jednotlivým personáliím se vyjadřovat nebudu, jde to mimo mě,“ odmítla také hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), že by pozici vedoucí úřednice někdy řešila.
Odbor krajského investora je servisní organizací, které jiné odbory úřadu vždy předávají záměr své chystané investice. Odbor krajského investora pak připraví podklady pro provedení veřejné soutěže na dodavatele.
Právě Macháčka před rozpadem koalice hnutí ANO kritizovalo, že jeho odbor provádění soutěží zdržuje a tím celkově brzdí krajské investice. Středočeský kraj totiž ještě v září čerpal na investice pouhých 10 procent plánovaných financí z evropských fondů i státního rozpočtu.
„Ve skutečnosti byl problém v tom, že zakázky k nám z ostatních odborů téměř vůbec nechodily. Nic jsem nezdržoval, obvykle jsem provedení soutěže podepsal do druhého dne, někdy se to protáhlo přes víkend. Průměrně to trvalo 2,5 dne. To opravdu nemůže způsobit jakékoli zdržení vedoucí k tomu, že by se investovalo tak málo,“ řekl k tomu Macháček.
Dodal, že často musel opravovat chyby úředníků. „Byly tam chyby, opravdu ten odbor nepracoval dobře. Paní vedoucí tomu nerozuměla, nedokázala vést lidi,“ uvedl Macháček.
Politický náměstek se přitom podle něho musí spolehnout právě na správnost přípravy materiálů od úředníků.
„Upřímně si myslím, že problém tam byl na obou stranách. Politikům však nepřísluší komentovat kvalitu úředníků,“ dodala k tomu hejtmanka.
Nedostala jsem žádnou výtku, říká úřednice
Ivana Jindřichová odmítá, že by svoji práci nedělala dobře. „Od pana radního Macháčka jsem nedostala žádnou písemnou výtku. Samozřejmě, když sem nastoupil, tak jsme řešili nějaké provozní záležitosti, ale domnívám se, že z mé strany bylo vše plněno tak, jak mělo být,“ řekla MF DNES Jindřichová.
„Za prací svou, svého odboru a všech zaměstnanců si stojím. Myslím, že byla odváděna správně, podle všech pravidel a zákonů,“ dodala.
Špatné vztahy prý nemá ani se svým novým šéfem Josefem Řihákem. „Samozřejmě jej respektuji jako politického radního, z mé strany s ním rozhodně nemám žádné osobní spory,“ dodala vedoucí úřednice.
Ve funkci končí také ředitelka krajského úřadu Kateřina Černá. Ta přitom do vedení úřadu nastoupila letos 1. března, když nahradila Roberta Georgieva, jenž byl ředitelem z dob vlády ČSSD a KSČM. Podobně jako Černá i Georgiev po loňských krajských volbách a nástupu koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů rezignoval.
„Práce na krajském úřadě pro mne byla cennou zkušeností, kterou budu moci využít i v mé další pracovní kariéře,“ uvedla Černá v prohlášení pro média. V pozici končí prý na svou žádost 15. listopadu, už nyní ale čerpá dovolenou.
Obvykle jako po každé změně ve vedení hejtmanství začínají mít obavy o své pozice i ředitelé některých krajských nemocnic. Noví radní jich totiž část téměř vždy obmění.
„Je to velmi čerstvé, nyní zjišťujeme, jaká situace v nemocnicích je. Hledáme varianty, aby to fungovalo co nejlépe, ale určitě nebudeme měnit vše od podlahy,“ uvedla Jermanová.