Vedle gymnázií a dalších všeobecně zaměřených škol se zmíněné obory, mezi něž dále patří například informační služby nebo textilní výtvarnictví, potýkají s nejvyšším převisem zájemců. Důvod je zřejmý. Na jedné straně atraktivní a platově zajímavé uplatnění a na té opačné omezený počet míst pro uchazeče. Hejtmanství přitom slibuje kroky, které přispějí k vyšší dostupnosti oborů určujících trend.
Trend brzdí nabídkaMaturitní obory (bez gymnázií), o které je v kraji největší zájem podle poměru mezi počtem přihlášek a přijímaných: 1. Grafický design 2. Gymnázium se sport. přípravou 3. Informační služby 4. Asistent zubního technika 5. Textilní výtvarnictví 6. Veterinářství 7. Pedagogické lyceum 8. Lesnictví 9. Bezpečnostně právní činnost |
Podle poměru mezi počtem přihlášek a přijímaných studentů je u maturitních oborů největší zájem o grafický design. Jeho studium nabízí v kraji pouze Střední škola designu v Lysé nad Labem (SŠD).
„Dříve se nám hlásilo zhruba 90 uchazečů, letos to bylo už 140. Přijmout však můžeme jen 30 z nich. Vyšší zájem připisuji nárůstu počtu žáků vycházejících z 9. tříd a naší stoupající prestiži mezi uměleckými školami. Navyšovat kapacity ale nemůžeme,“ vysvětlila zástupkyně ředitelky SŠD Vlasta Kočová.
Maturitním oborem s druhým nejvyšším převisem v regionu je gymnázium se sportovní přípravou. Jediné středočeské je v Kladně.
„Letošní zájem uchazečů byl enormní, protože se v něm projevily současné silné ročníky. Zatímco předloni se k nám hlásilo 73 žáků, nyní to bylo o 50 více. Přijmout jsme nicméně mohli jen 32 z nich. Předpokládám však, že brzy už tato křivka začne klesat,“ uvedla zástupkyně ředitelky na Sportovním gymnáziu v Kladně Iva Ševčíková.
Na přední místa „převisového žebříčku“ se vyšvihl také obor veterinářství, který je možné studovat na pěti místech v kraji.
„U nás je to nejmladší obor, který se během krátké doby vypracoval tak, že se k nám hlásí žáci z celých středních Čech. Letos evidujeme o třetinu vyšší zájem o studium. Z 66 uchazečů však přijímáme pouze 13. I proto jsme požádali (zřizovatele, kterým je krajský úřad – pozn. red.) o navýšení kapacity,“ sdělila MF DNES Eliška Libovická, zástupkyně ředitele Střední lesnické školy v Křivoklátě.
Obavy o kvalitu výuky. Střední školy nafukují třídy, řeší tak přetlak deváťáků![]() |
Citelně chybějící digitalizaci přijímacího řízení, která má v budoucnu usnadnit ředitelům práci a studentům nervy, se snaží v Křivoklátě nahrazovat svépomocí.
„Po zveřejnění výsledků přijímacího řízení se u nás roztáčí kolečko telefonátů. Všem uchazečům, kteří byli nad čarou, jsme volali a doptávali se, zda odevzdají zápisový lístek. Podle toho jsme na webu několikrát denně aktualizovali seznam přijatých, čímž odpadla nejistota těch pod čarou,“ uvedla Libovická.
Na Boleslav cílí i Slezané
Další z oborů, na který se v kraji dostanou jen premianti, skýtá cestu za prací v informačním průmyslu.
„Zájem evidujeme o všechny obory, nicméně u informačních služeb je převis jednoznačně nejvyšší. Na tuto specializaci, která kombinuje mediální tvorbu s cestovním ruchem, přijímáme 30 uchazečů. Hlásilo se nám jich však 120. Možná je to i tím, že máme dva domovy mládeže. Na naší škole tak studují žáci od Děčína přes Ostravu až po Brno,“ konstatoval Štefan Klíma, ředitel SOŠ služeb v Mladé Boleslavi.
Nečekejte a hned se odvolejte. Míst na středních školách je dost, říká radní![]() |
Podle vedení kraje stojí za obřím převisem zmíněných oborů jejich omezená kapacita, která se prý snaží reflektovat uplatnění na trhu práce, a fakt, že je vyučují jen na pár školách v regionu.
Aby mohly v budoucnu přijmout více uchazečů, plánuje hejtmanství postupné kroky. „Tím prvním je dotazníkové šetření, které provedeme ještě do konce června na všech základních školách. Žáků osmých a devátých tříd se budeme ptát, o jaký obor by měli zájem, kdyby nemuseli řešit přijímačky a kdyby nekalkulovali. Tím si připravíme analýzu, která nám pomůže k modernizaci oborové struktury, což je pilíř dalších důležitých úprav,“ řekl MF DNES krajský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN).