Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Stovky aut oblehly středočeské lesy, výletníci komplikují práci těžařům

  7:53aktualizováno  16:53
Místo do supermarketů teď tisíce lidí vyrážejí dennodenně do přírody. Ochranáři chválí návštěvníky, že po sobě nenechávají odpadky. Kvůli uzavřeným parkovištím v obcích jsou ale auta zaparkovaná na polích a daleko v lese. K opatrnosti nabádají těžaři, někteří výletníci chodí nebezpečně blízko strojům.

Desítky lidí v neděli vyrazily na procházku do Prokopského údolí v Praze. (15. března 2020) | foto: ČTK

Středočeští ochranáři i pracovníci lesů jsou zatím mile překvapeni, že se návštěvníci chovají zodpovědně a nezůstává po nich výrazný nepořádek.

Na nezvyklý pohyb v lese si ale stěžují těžaři likvidující následky kůrovcové kalamity i únorové vichřice Sabine. Hrozí totiž velké nebezpečí úrazů, které mohou mít i tragické následky.

Ředitel regionálního pracoviště CHKO Kokořínko – Máchův kraj Ladislav Pořízek má pro nynější vyšší počet lidí v lesích pochopení. „Má to i pozitivní dopady. Mnoho lidí si třeba uvědomí, jak je příroda krásná a že potřebuje ochranu,“ vyjádřil svůj pocit Pořízek.

Auto kilometr v lese. To ne!

Ochranáře na Kokořínsku teď podle jeho slov trápí především automobily stojící na přístupových cestách a při okrajích lesů. Ochranářské hlídky umísťují za stěrače vozidel informační letáky s upozorněním pro řidiče, že parkují mimo vyhrazená místa.

„V některých ojedinělých případech jsme museli dát podnět k zahájení přestupkového řízení. K tomu přistupujme v případech, že třeba někdo vozem i přes zákaz vjezdu projede kilometr přes louku,“ konstatoval Ladislav Pořízek s tím, že ochranáři nezaznamenali případy, kdy by lidé chtěli proniknout do přírodních rezervací, do kterých je vstup zakázán.

Současné restriktivní nařízení vlády o omezení aktivit se ale na Kokořínsku projevilo negativně v podobě rušení akcí připravených na tento týden v souvislosti s připomenutím Dne Země. „Neuskutečnil se plánovaný úklid v lesích nebo odstranění nežádoucích porostů kolem chráněného keře lýkovce vonného na Holém vrchu u Lhotky,“ řekl Ladislav Pořízek.

Jako kdyby byly houbařské žně

Vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer má podobné zkušenosti. „Lidí je teď v lesích srovnatelně s vrcholy houbařské sezony. Brdy ale mají tu výhodu, že v nástupních místech jsou záchytná parkoviště, která návštěvníci využívají,“ řekl ochranář.

Rady ochránců přírody

 • Nevjíždějte do lesa autem. Chodit můžete mimo cesty jen někde. Také cyklisté mohou jezdit jen na povolených stezkách.
 • Les není skládka. Buďte ohleduplní a nenechávejte nepořádek.
 • Nerozdělávejte oheň a nekuřte.
 • Nesbírejte neznámé plodiny a netrhejte chráněné plodiny.
 • Nepoškozujte stromy, skály a neničte turistická značení.
 • Nenechávejte po lese volně pobíhat psa. Nepytlačte.
 • Zaposlouchejte se do ticha lesa a snažte se nerušit jeho klid

Odpadků podél cest sice přibylo, ale Bohumil Fišer nehodnotí situaci nijak dramaticky. Naprostá většina návštěvníků se podle něj chová ohleduplně. Kontrolu území CHKO provádějí nejen pracovníci její správy, ale i hlídky policie. Strážci z řad ochranářů přírody přitom podle Fišera nemuseli přistoupit k finančním sankcím.

„Obavy máme vzhledem k panujícímu suchu z lesních požárů. Jeden, způsobený pravděpodobně odhozeným nedopalkem cigarety, se zde stal v polovině dubna,“ uvedl Bohumil Fišer.

Podle Františka Pojera, vedoucího Správy CHKO Český kras, který se nachází jihozápadně od Prahy, nyní lesy navštěvují i lidé, kteří by do nich jinak nešli a spíše by směřovali do obchodních center. Mnozí z nich prý nevědí, jak se správně v lese chovat.

„Obce Srbsko a Svatý Jan po Skalou na Berounsku uzavřely svá parkoviště. Zastupitelé jsou atakováni místními obyvateli, kteří mají strach z nakažených Pražanů. To ale vedlo k tomu, že teď auta stojí prakticky u každé odbočky a cesty do lesů,“ popsal Pojer, který současnou situaci a její vliv na přírodu vnímá na rozdíl od svých kolegů spíše negativně.

Naopak Vojtěch Hladík, revírník z Lesní správy Křivoklátsko, nepovažuje tyto dny z pohledu ochrany přírody za nijak mimořádně. „Návštěva Křivoklátska je častá i mimo období pandemie. Lidé mají sice v lesích své psy puštěné na volno, ale nesetkal jsem se zatím s žádným případem štvaní, nebo dokonce stržené zvěře,“ sdělil revírník.

Těžaři nabádají k opatrnosti

Vyšší počet návštěvníků lesů komplikuje práci těžařům dřeva. Josef František Král, kácející profesionálně stromy v lesích na Křivoklátsku a Džbánsku, upozornil na neukázněnost návštěvníků lesů, kteří podceňují nebezpečí.

„Stává se třeba, že nakladač pomocí hydraulické ruky nakládá dřevo na korbu nákladního auta. Výletníci nebo cyklisté přitom nerespektují žádná bezpečnostní pravidla, nepočkají a pohybují se i pod několik set kilogramů vážícími kládami,“ poznamenal Král.

Při těžbě stromu je za bezpečnou vzdálenost považován jedenapůlnásobek jeho délky. Dřevorubec vybavený ochrannými sluchátky přitom podle Krále nemusí při těžbě pohyb lidí v okolí vůbec zaznamenat.

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

 • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

U přístavby domu dělníci obezdili elektrické vedení, porušili snad vše

Kuriózní řešení elektrického vedení se objevilo na jednom z domů ve středočeské Příbrami. Stavbaři ho tam během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední část Prahy připojili k teplu, výpadek trval hodiny

Pražské domácnosti, které ráno postihl výpadek, jsou připojeny zpět k teplu a teplé vodě. Jako poslední byli kolem 18...

Fialo, to stačí! Na Letné demonstrovaly stovky lidí proti vládě

Několik stovek lidí se sešlo v sobotu odpoledne na pražské Letné, kde demonstrovalo proti vládě Petra Fialy a Spojeným...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Černém Mostě se našla mrtvola. Policie zakrátko zadržela podezřelého

Na pražském sídlišti Černý Most v Bryksově ulici byl v úterý vpodvečer zabit třicetiletý muž. Policie po několika...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Kilometry řetězů, stovky koulí. Na Staroměstském náměstí se rozsvítil strom

Plné Staroměstské náměstí sledovalo slavnostní rozsvícení vánočního stromu, který se rozzářil poprvé v 16 hodin. Smrk...

VIDEO: Svezete mě za tím chlapem? Policista naskočil k řidiči do auta

Z běžné kontroly totožnosti dvou mužů na pražské Florenci se během chvíle staly závody. Jeden z nich totiž začal utíkat...

Berounská rozhledna Děd je ve špatném stavu, při rekonstrukci se možná zvýší

Dvanáctimetrová hradní věž, která se před příchozím náhle vynoří mezi stromy u Berouna, je ve skutečnosti turistická...

Vánoční atmosféru v Praze doplní slavnostní flotila autobusů a tramvají

V sobotu v podvečer Dopravní podnik hlavního města Prahy slavnostně představil vánoční flotilu svých vozů. Na dvoře...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...