Odstřel holubů ve městě budí emoce, aktivistky podaly trestní oznámení

  11:51aktualizováno  11:51
Střelba jako u Verdunu zněla v neděli odpoledne centrem Českého Brodu. Myslivci po týdnu pokračovali u kostela na náměstí Arnošta z Pardubic a dalších místech v odstřelu přemnožených divokých holubů. Přítomna byla i pětice aktivistek, která sbírala podpisy pro petici podporující jejich stanovisko. Na město podala trestní oznámení, které prošetřuje policie.

Podle vedoucího odboru životního prostředí a zemědělství českobrodské radnice Rostislava Vodičky je lov povolen a prováděn v souladu s platnou legislativou.

Odstřel byl tentokrát klidnější než před týdnem, kde se ochránkyně zvířat domáhaly veterinárního dozoru, poukázaly na jednoho ze sběračů těl holubů, který byl v podnapilém stavu, a domáhaly se odvozu postřelených ptáků k ošetření u veterinárního lékaře.

„Některé z aktivistek se pobíháním v místě odlovu, hlasitým křikem a sbíráním holubů v blízkosti střelců snažily odvádět jejich pozornost a způsobit jejich pochybení,“ uvedl ve zprávě vypracované k prvnímu letošnímu odstřelu Josef Novák z odboru životního prostředí a zemědělství.

Padají trestní oznámení

Tentokrát se aktivistky soustředily na diskusi s vedoucím odboru životního prostředí. Upozornily ho například na to, že sběrači těl ptáků nejsou podle nich řádně proškoleni, stejně jako že přítomní strážníci městské police nemají oprávnění provádět usmrcování postřelených holubů.

Fotogalerie

„Nelíbí se nám, že lov se koná v místech, kde je lidmi hodně vidět, a dělá hluk. Existují i jiné možnosti, jako je odchyt ptáků do klecí akreditovanou firmou. V jiných městech to lze i beze střelby,“ uvedla včera jedna z protestujících, Dagmar Kubištová z Ligy na ochranu zvířat ČR. Do Českého Brodu přijela stejně jako před týdnem až z Libereckého kraje.

Podle místostarosty Českého Brodu Tomáše Klineckého se odchyt do klecí v Českém Brodu neosvědčil. Proto vedení města už několikátý rok po sobě přistoupilo k metodě odstřelu.

„Každoročně evidujeme v zimních měsících zvýšený výskyt divoce žijících holubů, a to v řádech tisíců. Působí nám to velké problémy například se znečištěním budov a chodníků. Jsou mezi nimi i školy v centru a jejich okolí. Občané a spolky se na nás každoročně obracejí, abychom s přemnoženými holuby něco dělali,“ prozradil MF DNES místostarosta s tím, že škody, které ptáci městu i soukromým vlastníkům ročně způsobí, nemá město vyčíslené. Náklady na odstřel pak činí 70 tisíc korun ročně.

Letos v prosinci se v Českém Brodu objevilo několik případů uhynulých holubů, které podle výsledků šetření státní veterinární správy a policie někdo otrávil. Nepostihlo to jen holuby, ale i jiná zvířata. Proto jsme i letos přistoupili k odstřelu,“ konstatoval Tomáš Klinecký.

Zkoušejí je plašit zvuky

Českobrodská radnice se snaží využít i humánnější metody, jak se nechtěných holubů zbavit. „Na školní budovu na Husově náměstí jsme v minulých dnech nechali instalovat zařízení pro plašení ptáků. To třeba ve vinicích obsáhne plochu zhruba jednoho hektaru. Nyní zkoušíme jeho účinnost i v ulicích města,“ uvedl Rostislav Vodička.

Na zařízení jsou připojeny dva reproduktory vysílající zvuky imitující dravce. Jeden je nasměrovaný k lokalitě Várečka, druhý k rodinnému centru Kostička. Nyní budou tři měsíce ve zkušebním provozu.

Český Brod má vypsány ještě dva termíny odstřelu holubů. Uskutečnit by se měly i přes protesty ochránců zvířat ve dnech 17. února a 3. března. Při prvním lovu na konci ledna střelci usmrtili 660 holubů. Výsledky včerejšího odstřelu budou známy až v dalších dnech.

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Dva muži vytrhli babičce z náruče pětiletou dívku, odjeli zřejmě do Německa

Ilustrační snímek

Policie vyhlásila pátrání po pětileté dívce, kterou dva muži vytrhli babičce z náruče v ulici Vlasty Průchové v pražské...

Chelsea - Slavia 4:3, hrozivý úvod, pak drama a důstojné loučení s Evropou

Slávisté při děkovačce po odvetě čtvrtfinále Evropské ligy na Chelsea.

Slávističtí fotbalisté donutili Chelsea, aby se o postup do semifinále Evropské ligy pořádně obávala. Ve čtvrtfinálové...

Další z rubriky

Šofér, který při nárazu do kamionu zabil sebe i spolujezdce, řídil opilý

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

Kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody, která se stala loni v prosinci na 37. kilometru dálnice D5 na Berounsku. Do...

Násilník okradl muže o peněženku a pěstí mu zlámal kosti v obličeji

Boj o peněženku skončil rozbitým obličejem

Obětí zloděje se stal muž, který v noci seděl na lavičce v pražských Modřanech. Pachatel mu nejprve chtěl vytáhnout...

Policie uzavřela část náměstí Jiřího z Poděbrad, prověřovala odložený kufr

Nález podezřelého zavazadla na náměstí Jiřího z Poděbrad. (23. 4. 2019)

Pražská policie v úterý před jednou hodinou odpoledne poslala pyrotechnika na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na zemi u...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz