Méně obav pro chodce, středočeská města zpomalují provoz kruhovými objezdy

  10:40aktualizováno  10:40
Samosprávy ve spolupráci se silničáři usilují o bezpečnější provoz na středočeských silnicích a chodnících. Na úpravy a nové bezpečnostní prvky jdou desítky milionů. Přibývá více kruhových objezdů a osvětlených přechodů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

„Co je pod hotelem kruhový objezd, je místo bez nehod, alespoň o žádné nevím. Doprava se sice zpomalila, ale nevznikají zácpy a nehrozí problémy ani řidičům, ani chodcům,“ říká starosta Týnce nad Sázavou Martin Kadrnožka. Řeč je o nové křižovatce za zhruba devět milionů korun.

„Kruhový objezd je rozhodně jedním z bezpečnostních prvků. Podobně jako různé zpomalovače v podobě retardérů, středové ostrůvky nebo osvětlené přechody pro chodce,“ potvrzuje krajský koordinátor BESIP Miroslav Polách.

Martin Kadrnožka si navíc pochvaluje, že jsou nyní přechody v okolí křižovatky na správných místech. „Je to bezpečná cesta pro děti, které tudy chodí do a ze školy. Jsme navýsost spokojení,“ říká.

Do bezpečnosti investuje také královodvorská radnice. Město na Litavce se bude až pěti miliony korun podílet na stavbě kruhového objezdu ve frekventované lokalitě Na Knížecí.

„Další plánujeme v Zahořanech. Každý rok navíc čerpáme dotace na stavbu a opravu chodníků. V ulicích děláme takové zpomalovací hupy. A nově jsme nechali udělat studii na způsob zpomalení dopravy v satelitní zástavbě v okolí města,“ vyjmenovává starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Nymburk letos postaví dva kruhové objezdy

Už letos v létě začne stavba dvou kruhových objezdů v Nymburce. Na tom v Boleslavské ulici spolupracují s krajským úřadem. „Tlačíme na to, aby hlavní práce proběhly o letních prázdninách, kdy je provoz nižší,“ uvedl nymburský starosta Tomáš Mach.

Kruhový objezd má vzniknout také u příbramského akvaparku v křížení ulic Legionářů a Osvobození. Investici za desítky milionů plánovanou na letošek ale zastupitelé vyřadili z aktuálního rozpočtu.

V Příbrami se tak nejprve vrhnou na jiné vylepšení provozu – osvětlení přechodů, které je místy nedostatečné. Hovoří se především o Milínské ulici, kde je rizikových míst pro chodce hned několik. Úpravy chce radnice projednat ještě s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), které v horizontu dvou let opravu Milínské plánuje.

Okružní křižovatky přibývají ve městech i mimo zástavbu. Jedna je v plánu například na nebezpečném křížení silnic II/112 a II/127 poblíž Zdislavic. Na problém upozornili kraj starostové okolních obcí. Jen v loňském roce se tam stalo šest vážných nehod, při nichž jeden člověk zemřel, jeden se zranil těžce a osm lehce. Kruhový objezd, který by se měl stavět v nejbližších měsících, zpomalí řidiče, kteří mají tendenci jet v úseku příliš rychle.

Obchvatů se dočká několik měst

Příkladem místa, kde už kruhový objezd zpomaluje nebezpečně jedoucí auta, je podle zástupce BESIP „stará Poděbradská“. „Mezi Počernicemi a Nehvizdy jsou dokonce tři kruháky,“ podotýká Polách.

Ve většině případů se při podobných stavbách zástupci radnic domlouvají se silničáři. Problematická místa jsou totiž často ve správě hejtmanství. Kraj se ale soustředí především na obchvaty, ještě letos by mělo začít několik velkých staveb.

Za zmínku stojí obchvat Králova Dvora, výpadovka se chystá v Hořovicích či v Benešově. Pod taktovkou ŘSD by se po dlouhých letech mohli dočkat také v Olbramovicích na Benešovsku. Situace na vytíženém tahu I/3 je příkladem, jak může průjezd aut proměnit celou obec v nebezpečnou zónu.

„V podstatě u nás není možné hlavní silnici přejít. Není divu, denně tudy projede až dvacet tisíc aut,“ konstatuje starosta Olbramovic Ivan Novák.

Peníze z pokut

Ne všechna města ale mají na kruhové objezdy peníze. Třeba Vlašimi na Benešovsku se je podařilo získat rychle. Zdejší radnice totiž více než půl roku pomáhala se zpracováním pokut z opravovaného úseku D1. Výsledek? Získala zhruba 25 milionů, které investovala do vylepšení dopravy.

„V několika městských částech máme chodníky a také kruhový objezd na silnici II/112,“ říká vlašimský starosta Luděk Jeništa.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Chelsea - Slavia 4:3, hrozivý úvod, pak drama a důstojné loučení s Evropou

Slávisté při děkovačce po odvetě čtvrtfinále Evropské ligy na Chelsea.

Slávističtí fotbalisté donutili Chelsea, aby se o postup do semifinále Evropské ligy pořádně obávala. Ve čtvrtfinálové...

U mrtvé ženy nalezené v Šáreckém údolí policie vyloučila cizí zavinění

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

Pražská policie, která vyšetřuje případ úmrtí ženy nalezené ve středu v Šáreckém údolí, vyloučila cizí zavinění smrti....

Hloušek je jistota. Co další pikantní přestupy: Krejčí, Stanciu, Kozák?

Nicolae Stanciu se raduje z gólu a ukazuje, jak si váží toho, že může nosit...

Česká liga teprve vyvrcholí, ale fotbalové obchody už se hýbou. Plzeň má Adama Hlouška a myslí si na Ladislava...

Hoši, děkujem! Fanoušci Sparty zaplavili Letnou hořkou ironií

Michal Sáček ze Sparty po porážce s Karvinou

Vypadalo to pro sparťanské fanoušky na pohodový podvečer. Parádní počasí, k tomu třeba klobása, jedno dvě piva a užít...

Další z rubriky

Akce podporované Prahou mají zákaz plastů, použít smějí jen vratné nádobí

Kelímky na kávu

Na všech kulturních akcích finančně podporovaných magistrátem budou zakázány jednorázové plastové kelímky a nádobí....

Město odkleplo postup oprav Karlova náměstí, práce potrvají šest let

Vizualizace podoby Karlova náměstí po rekonstrukci

Poté, co hlavní město loni v listopadu vybralo vítězný návrh nové podoby centrální části Karlova náměstí, došlo nyní na...

Vyhořelá ubytovna v Kladně byla nebezpečná a bez kolaudace, tvrdí město

Požár poničil soukromou ubytovnu pro sociálně slabé v Doberské ulici v Kladně.

Vyhořelá ubytovna v Kladně neměla podle města kolaudaci pro bydlení. Vyplynulo to z kontrol po požáru. Majitel domu...

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na iDNES.cz