Městská policie v Praze možná přijde příští rok o necelou stovku strážníků....

Městská policie v Praze možná přijde příští rok o necelou stovku strážníků. Nestihnou si doplnit vzdělání. | foto: Josef Hora, 5plus2.cz

Zhruba stovka pražských strážníků bude muset skončit. Kvůli vzdělání

  • 10
Na konci příštího roku vyprší přechodné období, které umožňovalo u městské policie zůstat i těm strážníkům, kteří nemají maturitu. Ta je jednou z podmínek pro výkon tohoto povolání od roku 2009. Zhruba stovka pražských strážníků si vzdělání nestihne doplnit, a tak bude muset službu opustit.

"Ke konci roku 2013 jsme v celé České republice evidovali 857 strážníků bez středoškolského vzdělání,“ vypočítává mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel.

Ti z nich, kteří do konce roku 2015 nepředloží osvědčení o středoškolském vzdělání, budou muset skončit. Vyplývá to z novely zákona o obecní policii.

Když totiž byla v­ roce 2009 přijímána, strážníkům nařídila, že musí mít maturitu. Těm, kteří ji v té době neměli, začala platit šestiletá výjimka, během níž měli možnost si vzdělání doplnit. Ne všichni to ale udělali.

Zatímco třeba v Brně nemá odpovídající vzdělání 27 strážníků, u pražské městské policie jich je v ­současnosti zhruba 180. A pravděpodobně si velká část z nich maturitu nestihne dodělat ani příští rok.

"Zaměstnanec, který dostal výjimku na vzdělání, měl dvě možnosti," říká ředitel pražské městské policie Eduard Šuster. "Buďto uzavřel se zaměstnavatelem dohodu o vzdělání, kdy na studium dostává volno, nebo si studium doplňuje sám. Kvalifikovaný odhad nám říká, že zhruba polovina ze 180 strážníků, kteří nemají potřebné vzdělání, bude muset zřejmě skončit," odhaduje.

Každý rok odchází desetina nespokojených

Pražská městská policie přitom nyní řeší problém s náborem nových sil. I­ přes rozsáhlou kampaň, která odstartovala začátkem letošního roku a na kterou zareagovalo téměř 1500 potencionálních uchazečů, se podařilo během prvního čtvrtletí přijmout jen 27­ lidí. Většina neprošla psychotesty (psali jsme zde).

Městská policie ale potřebuje obsadit 259 volných míst, což znamená, že v ulicích chybí zhruba deset procent strážníků. Navíc každý rok od městské policie odchází v průměru kolem 250 lidí, takže i tuto fluktuaci musí vedení řešit.

Podle Eduarda Šustera je vysoký počet volných pracovních míst dílem vinou toho, že vloni městská policie musela pozastavit nábor nových sil. Navíc s­ novou koncepcí městské policie se tabulkové počty strážníků navýšily o další desítky míst a své udělaly i ­personální změny, které vloni u městské policie proběhly. 

Překážkou jsou nízké platy, uvažuje se o nových benefitech

Podle strážníků samotných je ale největším problémem platové ohodnocení. V prvních třech měsících po přijetí se plat pohybuje okolo 14 tisíc hrubého a­ později u strážníků vystoupá na 20 až 22 tisíc korun.

"Uvědomujeme si, že tuto situaci musíme řešit. Chystáme soubor opatření, který by měl motivovat stávající zaměstnance, aby neodcházeli, a zároveň bychom chtěli oslovit jinou skupinu uchazečů, než se nám hlásí dnes," říká k ­tomu Šuster.

Podle něj rozhodně nepůjde o snižování kritérií u psychotestů, které se prý skutečně zvažovalo, nové i ­stávající strážníky by měly motivovat nové benefity. O jaké půjde, ale městská policie zveřejní až v červnu.

"Vše pečlivě připravujeme s primátorem. Půjde o řešení zásadního rázu, která si vyžádají podporu jednak politické reprezentace města, ale také podporu napříč politickými kluby zastupitelstva a představitelů městských částí," konstatuje ředitel městské policie.