Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Muzeum paměti XX. století bude na strahovském stadionu, plánuje Praha

  17:06
Vedení Prahy zvažuje, že umístí Muzeum paměti XX. století do útrob stadionu na Strahově. Ten je v majetku hlavního města, dříve byl dějištěm sokolských sletů a spartakiád, nyní chátrá a jeho rozpadající se památkově chráněné tribuny nemají valné využití.

Muzeum paměti XX. století se bude věnovat především totalitním režimům. Založeno bylo loni v listopadu a zatím čeká na vhodné místo pro své sídlo.

„Stadion sám o sobě je vlastně takovým muzeem 20. století se vším pozitivním i negativním, co ho provázelo. A je na místě otázka, jestli to právě proto není to nejvhodnější místo pro novou instituci,“ říká náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu / TOP 09).

Na konkrétní náplni muzea bude pracovat kolegium nezávislých odborníků z řad historiků a další spolky, které se tématu dějin 20. století věnují. Instituce by měla vytvářet sbírky, pořádat výstavy, vzdělávací akce a zaznamenávat vzpomínky pamětníků. Pokud se Praha definitivně rozhodne muzeum umístit do stadionu na Strahově, vzejde jeho podoba z architektonické soutěže.

Podle radní Hany Kordové Marvanové (Spojené síly pro Prahu / STAN) by mohl vedle muzea fungovat i Institut paměti národa, o jehož umístění do jižního křídla stadionu projevila zájem organizace Post Bellum.

„Stadion by tak dostal charakter místa, kam se lidé budou chodit seznamovat s naší novodobou historií,“ říká Kordová Marvanová s tím, že do poloviny roku by o záměru mohlo hlasovat zastupitelstvo, pokud ho doporučí příslušná komise, která umístění muzea řeší.

Podle představ vedení města by expozice o historii 20. století zaplnily kompletní severní stranu stadionu, případně i část strany východní. Návštěvníci by procházeli po tribunách a ochozech a část expozic by byla ve vnitřních prostorách pod tribunami.

„Máme tu nekonečné prostorové možnosti. Tribuny mají památkovou ochranu, ale nejsou v dobrém stavu, takže město do nich bude muset investovat tak jako tak, pokud nechceme, aby nám stadion pomalu padal. Proto je vhodné dělat opravu už cíleně s tím, že zde vzniká instituce, která bude mít využití,“ říká radní pro oblast majetku Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu / TOP 09).

Podle něj vyjdou opravy stadionu podle hrubého odhadu na 1,2 miliardy korun.

Fotbalisty muzeum nevyautuje

Město počítá s tím, že budou nadále fungovat i sportoviště, která jsou na původní ploše stadionu, a také kanceláře různých sportovních svazů v jeho západní části. Plochu stadionu má nyní pronajatou fotbalová Sparta, která tam provozuje sedm tréninkových hřišť a jedno hřiště na minifotbal.

„Řešíme se Spartou také to, že by odkoupila od Fotbalové asociace sousední stadion Evžena Rošického a vznikl by tam český národní fotbalový stadion a zároveň nový stadion Sparty,“ dodává Chabr.

Naděje pro obří stadion. Praha má se strahovským kolosem velké plány

Hledání vhodného místa pro chystané muzeum začalo už v polovině loňského roku. Jedním z diskutovaných míst byl například bývalý Stalinův památník na Letné. Nakonec se politici shodli na tom, že by muzeum místu spíše uškodilo. Pro velké počty návštěvníků by se totiž musela upravovat například statika památníku, kdežto stadion na Strahově byl od začátku dimenzován pro tisíce lidí.

„Navíc by na Letné byl problém s dopravní obslužností. U stadionu je oproti tomu odstavné parkoviště autobusů, kam mohou přijíždět třeba školní zájezdy. A zároveň je připraveno prodloužení tramvajové trati a do čtyř let by přímo ke stadionu mohla vést tramvaj,“ dodává Chabr.

Inspirace z Norimberku

Možnost umístit muzeum do tribun stadionu vítá i historik Petr Blažek, který je členem správní rady Muzea paměti XX. století.

„Podobné muzeum je v Norimberku, kde je dokumentační centrum věnované sjezdům NSDAP za třetí říše. To vzniklo na podobném místě, jako je strahovský stadion, vybudovalo si velké renomé a jako inspirace je velmi zajímavé,“ říká Blažek. Podle něj je důležité to, že by nové muzeum bylo v objektu, který je významně spjat s dějinami 20. století.

„V květnu 1945 byl na stadionu například internační tábor pro Němce a děly se tam hrozné věci. Také se tam ovšem konaly důležité události po roce 1989, včetně koncertu Rolling Stones, který byl takovým symbolem nové doby,“ popisuje historik.

Zároveň však dodává, že takový projekt znamená práci na několik let a muzeum proto potřebuje dočasné sídlo. Tím by mohl být Dům pážat na Hradčanech, který je také v majetku města.

„Pokud polovina středoškoláků neví, co se stalo 21. srpna 1968, je nezbytné, aby v Praze vzniklo takovéto muzeum co nejdříve. Dům pážat by byl vhodným dočasným místem, pokud by budování stálého sídla trvalo déle,“ dodává předseda Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) s tím, že muzeum alespoň v dočasné variantě hodlá současná koalice otevřít do konce volebního období.

Na Strahov do kina autem

V úterý se u strahovského stadionu otevřelo autokino, které je s kapacitou pro 120 automobilů největším autokinem v Praze. Promítat by se mělo až do konce září každý den od 21 hodin. Vstupné činí 350 korun za jeden automobil. Program kina je na webu www.autokinostrahov.cz.

„Prostor odkazuje na tradici největšího autokina v České republice z roku 1999, které bylo přímo uvnitř stadionu. Přišlo nám, že z místa, které je v srdci Prahy, se za ta léta stalo místo tak trošku opuštěné a smutné, a chtěli jsme to změnit,“ říká za organizátory Jakub Dostál.

Jeho tým se snaží zajistit, aby bylo promítání co nejvíce bezpečné s ohledem na pandemii koronaviru. Z hygienických důvodů bude například do odvolání zakázáno v areálu vystupovat z vozidel. Opouštět vozidla je povoleno pouze v nezbytně nutných případech a mezi vozy musí být dvoumetrové rozestupy.

  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fialo, to stačí! Na Letné demonstrovaly stovky lidí proti vládě

Několik stovek lidí se sešlo v sobotu odpoledne na pražské Letné, kde demonstrovalo proti vládě Petra Fialy a Spojeným...

Poslední část Prahy připojili k teplu, výpadek trval hodiny

Pražské domácnosti, které ráno postihl výpadek, jsou připojeny zpět k teplu a teplé vodě. Jako poslední byli kolem 18...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pod vlak metra spadl kus stropu. Linka B ve špičce nejela, autobusy nestíhaly

Linku B pražského metra vyřadila v ranní špičce na víc než hodinu technická závada. Ve stanici Smíchovské nádraží spadl...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Na D1 u Benešova se proháněli koně, dálnice byla půl hodiny neprůjezdná

Přibližně 30 minut byla zavřená dálnice D1 na 31. kilometru na Benešovsku. Pobíhali na ní čtyři koně, kteří ohrožovali...

Stržená trolej na Palackého mostě ochromila provoz tramvají v centru Prahy

Tramvajový provoz v centru Prahy ve středu výrazně komplikovala stržená trolej na Palackého mostě. Zasaženy byly linky...

S policisty v patách a bez řidičáku letěl obcí 190 km/h, prorazil i zátaras

Policisté obvinili řidiče, který odmítl zastavit při silniční kontrole v Kolíně. Muž měl osmnáctiměsíční zákaz řízení...

Muž se po prohlídce dokladů dal na útěk, nezastavila ho ani namířená zbraň

Na útěk se dal muž, kterému při kontrole na pražském Andělu ve středu večer našli strážníci nesrovnalosti v dokladech....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...