Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Muzeum paměti XX. století bude na strahovském stadionu, plánuje Praha

  17:06
Vedení Prahy zvažuje, že umístí Muzeum paměti XX. století do útrob stadionu na Strahově. Ten je v majetku hlavního města, dříve byl dějištěm sokolských sletů a spartakiád, nyní chátrá a jeho rozpadající se památkově chráněné tribuny nemají valné využití.

Muzeum paměti XX. století se bude věnovat především totalitním režimům. Založeno bylo loni v listopadu a zatím čeká na vhodné místo pro své sídlo.

„Stadion sám o sobě je vlastně takovým muzeem 20. století se vším pozitivním i negativním, co ho provázelo. A je na místě otázka, jestli to právě proto není to nejvhodnější místo pro novou instituci,“ říká náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu / TOP 09).

Na konkrétní náplni muzea bude pracovat kolegium nezávislých odborníků z řad historiků a další spolky, které se tématu dějin 20. století věnují. Instituce by měla vytvářet sbírky, pořádat výstavy, vzdělávací akce a zaznamenávat vzpomínky pamětníků. Pokud se Praha definitivně rozhodne muzeum umístit do stadionu na Strahově, vzejde jeho podoba z architektonické soutěže.

Podle radní Hany Kordové Marvanové (Spojené síly pro Prahu / STAN) by mohl vedle muzea fungovat i Institut paměti národa, o jehož umístění do jižního křídla stadionu projevila zájem organizace Post Bellum.

„Stadion by tak dostal charakter místa, kam se lidé budou chodit seznamovat s naší novodobou historií,“ říká Kordová Marvanová s tím, že do poloviny roku by o záměru mohlo hlasovat zastupitelstvo, pokud ho doporučí příslušná komise, která umístění muzea řeší.

Podle představ vedení města by expozice o historii 20. století zaplnily kompletní severní stranu stadionu, případně i část strany východní. Návštěvníci by procházeli po tribunách a ochozech a část expozic by byla ve vnitřních prostorách pod tribunami.

„Máme tu nekonečné prostorové možnosti. Tribuny mají památkovou ochranu, ale nejsou v dobrém stavu, takže město do nich bude muset investovat tak jako tak, pokud nechceme, aby nám stadion pomalu padal. Proto je vhodné dělat opravu už cíleně s tím, že zde vzniká instituce, která bude mít využití,“ říká radní pro oblast majetku Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu / TOP 09).

Podle něj vyjdou opravy stadionu podle hrubého odhadu na 1,2 miliardy korun.

Fotbalisty muzeum nevyautuje

Město počítá s tím, že budou nadále fungovat i sportoviště, která jsou na původní ploše stadionu, a také kanceláře různých sportovních svazů v jeho západní části. Plochu stadionu má nyní pronajatou fotbalová Sparta, která tam provozuje sedm tréninkových hřišť a jedno hřiště na minifotbal.

„Řešíme se Spartou také to, že by odkoupila od Fotbalové asociace sousední stadion Evžena Rošického a vznikl by tam český národní fotbalový stadion a zároveň nový stadion Sparty,“ dodává Chabr.

Naděje pro obří stadion. Praha má se strahovským kolosem velké plány

Hledání vhodného místa pro chystané muzeum začalo už v polovině loňského roku. Jedním z diskutovaných míst byl například bývalý Stalinův památník na Letné. Nakonec se politici shodli na tom, že by muzeum místu spíše uškodilo. Pro velké počty návštěvníků by se totiž musela upravovat například statika památníku, kdežto stadion na Strahově byl od začátku dimenzován pro tisíce lidí.

„Navíc by na Letné byl problém s dopravní obslužností. U stadionu je oproti tomu odstavné parkoviště autobusů, kam mohou přijíždět třeba školní zájezdy. A zároveň je připraveno prodloužení tramvajové trati a do čtyř let by přímo ke stadionu mohla vést tramvaj,“ dodává Chabr.

Inspirace z Norimberku

Možnost umístit muzeum do tribun stadionu vítá i historik Petr Blažek, který je členem správní rady Muzea paměti XX. století.

„Podobné muzeum je v Norimberku, kde je dokumentační centrum věnované sjezdům NSDAP za třetí říše. To vzniklo na podobném místě, jako je strahovský stadion, vybudovalo si velké renomé a jako inspirace je velmi zajímavé,“ říká Blažek. Podle něj je důležité to, že by nové muzeum bylo v objektu, který je významně spjat s dějinami 20. století.

„V květnu 1945 byl na stadionu například internační tábor pro Němce a děly se tam hrozné věci. Také se tam ovšem konaly důležité události po roce 1989, včetně koncertu Rolling Stones, který byl takovým symbolem nové doby,“ popisuje historik.

Zároveň však dodává, že takový projekt znamená práci na několik let a muzeum proto potřebuje dočasné sídlo. Tím by mohl být Dům pážat na Hradčanech, který je také v majetku města.

„Pokud polovina středoškoláků neví, co se stalo 21. srpna 1968, je nezbytné, aby v Praze vzniklo takovéto muzeum co nejdříve. Dům pážat by byl vhodným dočasným místem, pokud by budování stálého sídla trvalo déle,“ dodává předseda Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) s tím, že muzeum alespoň v dočasné variantě hodlá současná koalice otevřít do konce volebního období.

Na Strahov do kina autem

V úterý se u strahovského stadionu otevřelo autokino, které je s kapacitou pro 120 automobilů největším autokinem v Praze. Promítat by se mělo až do konce září každý den od 21 hodin. Vstupné činí 350 korun za jeden automobil. Program kina je na webu www.autokinostrahov.cz.

„Prostor odkazuje na tradici největšího autokina v České republice z roku 1999, které bylo přímo uvnitř stadionu. Přišlo nám, že z místa, které je v srdci Prahy, se za ta léta stalo místo tak trošku opuštěné a smutné, a chtěli jsme to změnit,“ říká za organizátory Jakub Dostál.

Jeho tým se snaží zajistit, aby bylo promítání co nejvíce bezpečné s ohledem na pandemii koronaviru. Z hygienických důvodů bude například do odvolání zakázáno v areálu vystupovat z vozidel. Opouštět vozidla je povoleno pouze v nezbytně nutných případech a mezi vozy musí být dvoumetrové rozestupy.

  • Nejčtenější

U rodinného domu na Benešovsku explodoval nástražný výbušný systém

Explozi výbušného systému u rodinného domu ve Vrchotových Janovicích na Benešovsku vyšetřuje policie. Při výbuchu,...

VIDEO: Požár haly v Uhříněvsi je pod kontrolou. Škoda je podle hasičů 120 milionů

Do Bečovské ulice v Uhříněvsi vyjížděli v neděli okolo páté hodiny odpoledne hasiči k požáru haly o rozloze cca 80 krát...

Sparta - Rapid 2:0, sen o Lize mistrů trvá, tvrdý boj rozhodl v závěru Pešek

Sparťanští fotbalisté dál žijí sen o Lize mistrů. V odvetě 2. předkola porazili Rapid Vídeň 2:0 a v součtu obou zápasů...

Policie přebírá kodiaqy za čtvrt miliardy, Hamáček má elektrický enyaq

Skoro na den přesně před rokem prohlásil ministr vnitra Jan Hamáček, že octavie začínají být policistům malé. Jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Komplikovaná demolice na D11: Není jasné, kdy se dálnice u Prahy otevře

Dálnice D11 u Prahy bude oproti předpokladu zcela uzavřená zřejmě celou noc v neděli. Původně naplánovala Pražská...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Praha se odvolá proti demolici smíchovské vily, chce ji prohlásit památkou

Hlavní město učinilo potřebné kroky, aby zabránilo zbourání sto let staré vily architekta Viktora A. Beneše na...

Chátrající nádraží Vyšehrad míří zřejmě do dražby, Praha se chce zúčastnit

Na chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla kvůli nezaplaceným pokutám uvalena exekuce a zřejmě půjde do dražby....

Kvůli vodě z požáru v Uhříněvsi uhynuly ryby, na třech místech je zákaz koupání

Kvůli kontaminaci vodou použitou při hašení nedělního požáru skladovací haly v pražské Uhříněvsi platí zákaz koupání a...

Voda z požáru v Uhříněvsi mohla kontaminovat rybník, platí zákaz koupání

Po nedělním požáru haly v Uhříněvsi mohlo dojít ke kontaminaci vody v Lítožnickém rybníce a Říčanském potoce. Pražští...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...