Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Praha bude kontrolovat i emise lodí, řekl náměstek primátora v Rozstřelu

  15:43aktualizováno  16. srpna 13:15
V Praze se rozhořel spor o stavbu zdymadla u Dětského ostrova. Kritici se bojí znečištění ovzduší, hluku a vytlačení lodiček a šlapadel. Postoj proti stavbě v Rozstřelu hájí Petr Hlubuček (STAN), náměstek pražského primátora. Na druhé straně stolu usedl šéf Vodních cest Jan Skalický, který stavbu obhajuje.
Pražský zastupitel Petr Hlubuček (vlevo) a předseda představenstva společnosti...

Pražský zastupitel Petr Hlubuček (vlevo) a předseda představenstva společnosti Vodní cesty Jan Skalický v diskusním pořadu Rozstřel. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Na začátku srpna zvláštní stavební úřad pražského magistrátu povolil stavbu nové plavební komory u Dětského ostrova na Smíchově. A to i přesto, že stavbu loni zamítl stavební úřad Prahy 5. 

„Vítězná varianta návrhu zdymadla obhajuje původní plány a vlastně se jedná o dostavbu. Podle vodocestného zákona z roku 1901 měly být u ostrova dvě komory. Dnes je zde komora, která umožňuje plavbu mezi Šítkovským a Staroměstským jezem, ale vedle ní měla být druhá menší komora,“ řekl na úvod Skalický.

Ta ale nakonec zbudována nebyla, protože v té době podle Skalického převažovala nákladní lodní doprava, takže stavitelé upřednostnili výstavbu pouze velké komory a počítali s tím, že menší komora se dobuduje později.

„S nárůstem hotelové plavby a rekreační plavby je druhá komora jednoznačně potřeba,“ podotkl.

Memorandum proti plavební komoře

Zástupci magistrátu a Prahy 1 a 5 pak v pátek oficiálně podepsali prohlášení proti výstavbě nové plavební komory u Dětského ostrova na Smíchově. Zavazují se v něm, že využijí všechny zákonné prostředky, aby stavbě zabránili. Samosprávy také připravují odvolání proti povolení stavby k ministerstvu zemědělství.

Ačkoli je projekt zdymadla umístěn mezi Dětským ostrovem a Smíchovem, jmenuje se Plavební komora Staré Město, protože její poloha se hledala i na druhém břehu.

Náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN) výstavbu nové komory mezi Šítkovským a Staroměstským jezem odmítá z důvodu, že by přinesl dopravu do zklidněné části Vltavy, kterou Pražané využívají k rekreaci.

„Je to místo s geniem loci, kde si můžete půjčit šlapadlo, nebo lodičku. Důvodně se obávám, že ve chvíli, kdy se tam lodní doprava pustí, tak se tato rekreační plocha pro Pražany a návštěvníky Prahy definitivně ztratí,“ řekl Hlubuček, a doplnil, že odmítá z Vltavy dělat Lunapark.

I podle magistrátních odborníků je stavba, kterou plánuje Povodí Vltavy, v souladu s územním plánem, památkovou ochranou či hygienickými předpisy. 

Navíc už nyní podle Hlubučka využívá Vltavu padesát turistických lodí ze třinácti společností. Největší provoz je především v době obědů a večeří, kdy se zvýší počet turistických lodí, které chtějí zákazníkům nabídnout k jídlu zajímavý výhled. Město má ale podle Hlubučka málo nástrojů, jak dopravu na vodě omezit. Magistrát může ovlivňovat pouze počet lodí ukotvených u náplavek, které jsou v jeho majetku.

„Lodě na náplavkách musí do roku 2021 splňovat emisní limity, aby zde mohly být uvázány. Do budoucna bychom byly rádi, kdyby lodě jezdily pouze na elektro pohon, nebo na vodík. Zatím je to tak, jako by nám centrem města jezdilo padesát náklaďáků a výstavba další komory to jen zhorší,“ řekl v diskuzi Hlubuček.

Dodal, že kontrola emisí dokáže také zlepšit stav vodní dopravy v Praze.

Podle Skalického se lodě proplouvající novou plavební komorou nebudou s rekreační oblastí, přezdívané jako vltavské zrcadlo, křížit. „Lodě výhled na Hradčany vůbec nenaruší, protože poplují vlastním koridorem podél Sovových mlýnů, kde už nyní proplouvají,“ sdělil v Rozstřelu Skalický.

Odmítl také, že nová komora bude mít za následek nárůst plavidel v Praze na Vltavě.

„Základní parametr, který určuje počet lodí v Praze není komora, ale počet kotevních míst. Ten je v Praze prakticky vyčerpaný,“ odmítl Skalický jeden z argumentů kritiků zdymadla.

S náměstkem primátora Hlubučkem se Skalický shodl v tom, že stávající provoz ve smíchovské komoře 1 je neúnosný. Druhá komora by měla obyvatelům v okolí ulehčit. „Tím, jak se lodě dostanou doprostřed řeky, dojde k hlukovému i emisnímu zatížení Janáčkova nábřeží,“ vysvětlil.

Další výhodou nové komory má být podle Skalického bezpečnost. Doposud stávající smíchovskou komoru využívají malé i velké lodě dohromady a občas dochází k nehodám. Přemístění větších lodí do druhé komory by mělo problémy vyřešit.

„Veřejný zájem má několik složek. Smíchovská komora má 28 tisíc plavidel ročně a je zatížena emisemi a hrozbou nehod, tak si nedovedu představit nikoho, že by nebylo veřejným zájmem odstranit tento špunt,“ dodal.

Petr Hlubuček upozornil na to, že se nebude jednat o malou komoru pro malá plavidla, ale komoru dlouhou padesát pět metrů. Z celého množství parníků, které na Vltavě jezdí, by do nové komory nemohly vjet pouze tři.

Zdržení u stávající komory by mohl být problém pro pravidelné lodní linky v rámci Pražské integrované dopravy, které navrhl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. Takzvané vodní tramvaje by podle Hlubučka musely mít pro průplav komory preferenci.

Autor:
  • Nejčtenější

Pražské hlavní nádraží dostane obří pergolu. Jako v Dubaji, nechápou kritici

V pondělí představili zástupci Prahy a Správy železnic (SŽ) plánovanou podobu nové odbavovací haly hlavního vlakového...

„Pojišťovna“ na pokuty po 10 letech končí. Soud jí potvrdil nejpřísnější trest

Městský soud v Praze ve středu pravomocně zrušil Motoristickou vzájemnou pojišťovnu, která vznikla před deseti lety,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šeriff - Slavia 2:3, postup a první místo na dosah, rozhodl Tijani z penalty

Slávističtí fotbalisté vyhráli v Tiraspolu nad Šeriffem 3:2 a definitivně si zajistili postup do vyřazovací fáze...

Sparta - Betis 1:0, povedená druhá půle, o důležité výhře rozhodl Haraslín

Sparťanští fotbalisté udrželi naději na postup do jarní fáze Evropské ligy. Ve svém pátém vystoupení po velmi dobrém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podprsenky aktivovaly bezpečnostní rám, studentky je musely sundat

Studentky Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze si kvůli bezpečnostním pravidlům v testovacím...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Odpad v centru Prahy opět sbírá nazdobený popelářský vůz, lidé si jej oblíbili

Do pražských ulic opět vyjela vánoční kukačka, tedy vánočně ozdobený popelářský vůz. Jeho trasa vede kolem Pražského...

Šance na přežití pro medvíďata. Budoucí expozice Arktida zlepší život zvířat

Devadesát let – tak dlouhá je nepřetržitá historie chovu ledních medvědů v Zoo Praha. Ta by v této letité tradici ráda...

Policisté hledali nezletilé sestry z Prahy, ta starší utekla po pár dnech znovu

Dvě dívky z Prahy, sestry ve věku deset a 12 let, odešly ve středu samy ze školy a nedaly o sobě pak nikomu vědět. Po...

Policisté pátrali po dvanáctileté dívce, zmizela po hádce s matkou

Policisté pátrali po dvanáctileté dívce, která se od 1. prosince nevrátila domů. V pondělí dopoledne na sociální X...

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...