Stavba středočeské D3 nabere další zpoždění, soud rozhodne až v březnu

  20:21aktualizováno  20:21
Příprava stavby dálnice D3 z Prahy do Rakouska přes střední Čechy nabere další minimálně půlroční zpoždění. Důvodem je stížnost středočeského hejtmanství.

Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Úřad totiž nesouhlasí se srpnovým rozhodnutím krajského soudu, který zrušil plánovanou trasu dálnice přes Posázaví. Na vedení D3 si stěžovaly tři obce, které by výstavba přímo zasáhla. Soudu vadilo, že kraj nedostatečně vyhodnotil vlivy plánované dálnice.

"Podobné kasační stížnosti se vyřizují v průměru okolo sedmi měsíců," upozornila mluvčí Nejvyššího správního soudu v Brně Sylva Dostálová.

Může to trvat i dva roky

Březen ovšem není termín, kdy musí soudci o stížnosti rozhodnout. Jednání se může protáhnout. Zkrátit jen těžko. A jasný není ani výsledek, s jakým soudci z Brna přijdou.

Trasu, která směřuje od Jesenice přes Dolní Posázaví a Neveklovsko a jejíž součástí má být i Václavická spojka, mohou posvětit, nebo jí dát stopku. Na druhou variantu nechce vedení kraje ani pomyslet. Začátek stavby by se odsunul ještě výrazněji.

D3 spojí Prahu a Rakousko

O stavbě D3 se uvažovalo už v roce 1939. Do plánů dálniční sítě se dostala v roce 1987.

Ministerstvo životního prostředí schválilo západní variantu středočeské části dálnice D3 v únoru 2012. Letos byl otevřen pětadvacetikilometrový úsek mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí.

Celková délka tahu včetně navazující rychlostní silnice R3 mezi Prahou a hranicí s Rakouskem je 171 kilometrů.

"V případě zamítnutí kasační stížnosti budeme muset začít aktualizovat takzvané Zásady územního rozvoje Středočeského kraje.

Tento proces je časově náročný a dá se odhadnout přibližně na dva roky," potvrdil MF DNES středočeský hejtman Josef Řihák.

V praxi by to znamenalo, že by úředníci museli nechat znovu vyhodnotit právě vliv stavby na okolí. A pak jsou dvě možnosti - buď se negativní vliv neprokáže a pak by se mohlo začít se stavbou, anebo se objeví problémy a bude třeba je dále řešit. To by znamenalo další průtahy.

Problémy řeší i jinde

Zhruba za tři týdny se navíc Ředitelství silnic a dálnic od geologů dozví, jestli bude středočeská část dálnice D3 v plánované trase bezpečná vzhledem k poddolovanému území na Jílovsku a jestli by se její stavba zbytečně neprodražila.

Problémy týkající se plánovaných úseků dálnice D3 se už vyskytly také za hranicemi Středočeského kraje.

Stavební společnosti Eurovia a Strabag se odvolají k antimonopolnímu úřadu proti vítězství Skansky v tendrech na stavbu dvou úseků dálnice mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi. Firmám vadí, že vítěz tendrů nabídl v obou případech podezřele nízké ceny.

Ministerstvo životního prostředí schválilo takzvanou stabilizovanou trasu, později přejmenovanou na západní variantu, již v únoru 2012. O termínu jejího zahájení se však podle vedení ministerstva dopravy v současné době nedá mluvit.

Kasační stížnost kvůli výstavbě dálnice D3 není ovšem jediná, kterou v poslední době hejtmanství v souvislosti s dopravními stavbami v regionu podalo. Druhá stížnost napadá plánovanou čtyřproudovku vedoucí z pražské Ruzyně do Březiněvsi, který by měla být součástí silničního okruhu kolem Prahy.

Třetí stížnost kraje k Nejvyššímu správnímu soudu je rovněž kvůli rozhodnutí krajského soudu, který zastavil výstavbu nové přistávací dráhy na Letišti Václava Havla. Také v tomto případě je důvodem nedostatečná dokumentace, kterou připravoval Středočeský kraj. Stavbu dráhy to však podle kraje zatím neohrožuje.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Další z rubriky

V Praze na Vinohradské ulici vykolejila tramvaj, provoz byl přerušen

Krátce po 17 hodině došlo v Praze na Vinohradské hřbitovy k vykolejení...

Krátce před 17. hodinou se zastavil tramvajový provoz na Vinohradské ulici, který zavinila vykolejená tramvaj č. 26....

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Zvířata v pražské zoo si v horku dávají zmrzlinu, osvěžení čeká i návštěvníky

Sloní zmrzlina a lachtaní mládě v bazénku - i tak tráví léto zvířata v pražské...

Letní vlny veder nezasahují nejen do života lidí, ale i do života zvířat. Týká se to i zoologické zahrady v Troji, kde...

Najdete na iDNES.cz