Starosta Prahy 6 Chalupa je oblíbený, Nečas ho dává za vzor

  12:47aktualizováno  12:47
Šéf ODS Petr Nečas dává starostu Prahy 6 Tomáše Chalupu za vzor jiným lídrům obecních kandidátek. Chalupa totiž získal 41 procent hlasů ve volbách, které občanským demokratům v Praze příliš nakloněny nebyly. Místní lidé ho prý mají rádi proto, že jim naslouchá.

Tomáš Chalupa je ve své městské části evidentně oblíbený. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

I když sedí Tomáš Chalupa v pražské ODS už dlouho, jako o kmotrovi se o něm mluvit nedá. "Jeho" Pražané na něj nedají dopustit. V Praze 6, jedné z největších a nejvýznamnějších městských částí, dosáhla strana největšího úspěchu, a Chalupa tak povede radnici už třetí volební období.

Před volbami ho veřejně podpořili jak místní podnikatelé, tak známé osobnosti. Více než padesát procent voličů získala Chalupova ODS třeba na Hanspaulce, ve Střešovicích a Vokovicích.

Zásady: debata, dialog, slušnost

"Obyvatelé Prahy 6 vidí, jak byla jejich čtvrť zvelebena. Zároveň je to radnice bez korupčních skandálů," vysvětluje politolog Jefim Fištejn.

Chalupa má svůj recept na úspěch. "Jde o dvanáct let práce v komunální politice, setkávání s lidmi a poslouchání jejich názorů. Zjednodušeně: debata, dialog, slušnost," vyjmenovává.

PROČ JE OBLÍBENÝ

Tomáš Chalupa je starostou Prahy 6 osm let, teď ho lidé zvolili znovu. Pochvalují si, že během jeho působení se šestka zvelebila, přibylo zeleně a parků, ulice jsou uklizené a čisté a pohybuje se po nich více strážníků. Podařilo se opravit základní školy a vytvořit nová místa v mateřských školách. Praha 6 jako první začala pořádat oblíbené farmářské trhy, opravila radnici a odbory soustředila do jedné budovy. Přes počáteční boj proti zahrádkářům i tady Chalupa nakonec obrátil.

Opoziční zastupitel Petr Hrdina (SZ) ale poukazuje na to, že Chalupa naopak s veřejností málo komunikuje o nových projektech. Zároveň se mu nepodařilo prosadit na magistrátu modré parkovací zóny.

"Přitom si nedovedu představit vhodnější situaci pro jejich dojednání, když oba úřady řídila ODS," říká Hrdina. Na druhou stranu si pochvaluje, že je Chalupa oproti jiným starostům otevřenější a vstřícnější k opozici v zastupitelstvu.

Od popeláře k politikovi

Chalupa, vystudovaný novinář, politolog a právník, začínal v Denním Telegrafu, rok byl mluvčím vlády, na radnici přišel v roce 1998, kdy zastupoval tehdejšího starostu Pavla Béma.

"Jako dítě jsem chtěl být vším možným, od popeláře až po prezidenta. Na novinařině jsem si cenil svobody i zodpovědnosti, ale až jako politik jsem se našel. Z novinářských dob mi však zůstaly pracovní neděle," vzpomíná Chalupa.

Když v dalším volebním období odešel Bém úřadovat na pražský magistrát, na jeho místo nastoupil Chalupa. "S Bémem jsem v politice začínal. Zažil jsem dobu, kdy byl na vrcholu a všichni mu pochlebovali. A nepatřím k těm, kteří ho budou kopat do zadnice, protože to dělá většina. To ale neznamená, že se vším, co říká, souhlasím," vysvětluje Chalupa.

Letos si ke starostování přibral ještě funkci poslance, do magistrátního zastupitelstva však nakonec kandidovat nechtěl. Když totiž strana čistila před létem své řady od bémovců, přišel o funkci místopředsedy partaje i Chalupa.

Přitom patřil mezi hrstku těch, kteří mohli aspirovat na primátora. I podle předsedy pražské ODS Borise Šťastného mohl právě Tomáš Chalupa straně pomoci získat voliče.

Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše

Nakonec může být blonďatý politik rád, že o magistrát nebojoval, a spokojeně si říkat: "Mí šestkaři mi rozumějí." A užívat si to, že asi nikdo jiný nemůže chodit po své čtvrti a za okny některých obchodů a hospod číst: Podporujeme našeho starostu Tomáše Chalupu.

Podle pozorovatelů politického života má Chalupa reálné šance i na postup do čela pražské odnože strany. A sám Chalupa takový postup nevylučuje. "Pokud bude potřeba pomoci, cítím svou povinnost," říká.

Teď před ním však stojí jiný úkol: sestavit novou koaliční vládu radnice Prahy 6.

  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Začala platit vyhláška proti převlekům, první pokutu dostal myšák Mickey

Od úterního rána hlídky městské policie kontrolují pouliční umělce v ulicích Prahy. Dnešním dnem začala platit novela...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Mladiství pobodali kolemjdoucího, jsou podezřelí i z útoku na Chodově

Pražští policisté na konci minulého týdne zadrželi dva šestnáctileté mladíky, kteří po potyčce na ulici pobodali muže v...

Změna Václavského náměstí vypadá zase jinak, tramvaje pojedou u chodníků

Vedení hlavního města zveřejnilo aktualizovanou podobu přeměny Václavského náměstí, která se připravuje na nejbližší...

Štěpánka Duchková bydlí v Čakovicích. O dům skvěle pečuje a je to znát

Televizní a rozhlasová moderátorka Štěpánka Duchková už dvanáct let žije v rodinném domku v pražských Čakovicích a za...

Střílel zbytečně, řekl žalobce. Za smrt čerpadlářky navrhl výjimečný trest

Státní zástupce navrhl výjimečný trest pro lupiče, který loni začátkem prosince podle obžaloby zastřelil prodavačku na...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz