Ke správě Werichovy vily má nejblíž Meda Mládková. Rozhodnou zastupitelé

  19:21aktualizováno  19:21
Zastupitelé Prahy 1 příští týden zřejmě rozhodnou o osudu Werichovy vily na Kampě. Odborníci doporučili, aby byl dům svěřen do péče mecenášky umění Medy Mládkové a její nadace. Ta přitom vilu měla získat už v roce 2008, nové vedení radnice se ale později rozhodlo smlouvu nepodpořit.

Werichova vila na pražské Kampě čeká na důkladnou rekonstrukci | foto:  Petr Topič, MAFRA

Bude z půvabného domu na Kampě, v němž během dvou staletí nalezlo domov několik významných osobností, muzeum?

To je otázka, která již přes deset let "vibruje" Prahou. A dokonce stála za několika roztržkami. Zejména v první městské části, která takzvanou Werichovu vilu vlastní.

Fotogalerie

Brzy o osudu domu rozhodnou zastupitelé Prahy 1. Pokud se budou řídit doporučením komise odborníků, ve vile vznikne muzeum věnované dvojici Jiří Voskovec – Jan Werich a jejich Osvobozenému divadlu.

To proto, že komise ve výběrovém řízení posoudila nabídky tří firem a doporučila dům svěřit Muzeu Kampa, tedy Nadaci Jana a Medy Mládkových, které má v plánu zmíněnou expozici tu zřídit.

"Jsme rádi, že náš projekt byl vyhodnocen jako nejlepší. Chceme z celého domu udělat kulturně-společenské centrum. Primárně by bylo samozřejmě věnované Osvobozenému divadlu, ale i dalším velikánům, kteří jsou s vilou spjati," říká ředitel nadace Jan Smetana.

Krom Wericha a Voskovce ve vile u Čertovky žil třeba Josef Dobrovský, který v ní vytvořil svá stěžejní díla Slavín a Slovník německočeský. Před druhou světovou válkou tu pak slavný vědec a historik Zdeněk Wirth napsal známá pragensia Stará Praha a Zmizelá Praha. A v neposlední řadě tu tvořil i básník Vladimír Holan.

"Všechny bychom rádi představili. Naší hlavní vizí je muzeum představit školám. Ve dvou patrech by studenti prošli expozicí a v podkroví by se interaktivní formou seznámili s dobou Osvobozeného divadla či tvorbou exilových českých umělců po roce 1948," vysvětluje Smetana.

Mládková a V+W

Meda Mládková se osobně znala s Jiřím Voskovcem a jeho ženou Kristinou. "Mnohokrát u nás bydleli i s jejich psem, když Jiří hrál ve washingtonském Kennedy centru," vzpomíná Mládková na pobyt v USA, kde s manželem Janem od roku 1960 žili. Voskovec prý dokonce se známým ekonomem cvičil latinu.

Podle Mládkové navštívila Kristina po Voskovcově smrti několikrát Prahu, aby nabídla jeho archiv. Prý nebyl zájem, tak jej předala univerzitě v americkém Bostonu, ale práva drží Mládková.

"Meda se několikrát sešla i s Janem Werichem, ale ten vztah nebyl tak intenzivní jako s Voskovcem," říká ředitel Nadace Jana a Medy Mládkových Jan Smetana.

Rovněž je podle něj možné, že by v domku skončil i cenný archiv manželů Mládkových.

Jan Mládek byl významným ekonomem a jedním z prvních guvernérů Mezinárodního měnového fondu. Jeho žena Meda mimo jiné studovala dějiny umění v Paříži a založila první československé exilové nakladatelství.

Oba z exilu podporovali československé umělce a vybudovali rozsáhlou uměleckou sbírku. Její velká část je dnes k vidění v muzeu v Sovových mlýnech, spravovaném jejich nadací.

Oprava za téměř 30 milionů

Radnice Prahy 1 chce vilu poškozenou povodní v roce 2002 opravit za 28 milionů korun ze svého. Nadace by jí posléze platila nájem.

Jak už bylo řečeno, definitivní rozhodnutí leží v rukou zastupitelstva, jež zasedá za týden.

Podle starosty Oldřicha Lomeckého bude jeho domovská TOP 09 hlasovat pro. Zda se podaří nalézt podporu i u dalších politických stran, není zatím jasné. "Jak budeme hlasovat, se náš zastupitelský klub rozhodne v pondělí. Já osobně s podporou ještě váhám," uvedl za ČSSD zástupce starosty Daniel Hodek.

Stanovisko zastupitelů za ODS, kteří jsou v Praze 1 v opozici, je také nejasné. Jejich šéf Filip Dvořák uvedl, že od radních nemají pořádné informace. "Rozhodneme se až na základě podkladů, jež by nám měli dodat do zítřejší půlnoci, týden před jednáním zastupitelstva. Náš klub je v neděli," řekl v pondělí Dvořák.

Společně s ODS sedí v opozičních lavicích i zástupci Věcí veřejných. "Ještě se sejdu se všemi stranami. Nicméně prozatím to vypadá, že vítězný projekt podpořím," uvedl zastupitel Martin Stránský, který za VV kandidoval.

Do soutěže o provozování vily se kromě Muzea Kampa přihlásily i Post Bellum a Nadace Charty 77.

Vstup do stejné řeky

O tom, že vilu na 40 let získá nadace Mládkových, přitom Praha 1 rozhodla už v dubnu 2008. Tehdy byla dohoda, že za to městské části zaplatí jednorázové nájemné 23,8 milionu korun a dále bude platit symbolickou korunu denně. Nadace měla vilu na své náklady opravit.

Nové vedení radnice se však po volbách v roce 2010 rozhodlo smlouvu nepodpořit a vilu opravit za své peníze. S nadací poté připravovalo uzavření nové smlouvy. Zastupitelé Prahy 1 ji však neschválili a rozhodli o vypsání nového výběrového řízení.

Autoři: ,

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Další z rubriky

Studie tvrdí, že Radlická radiála zhorší kolony u Barrandovského mostu

Mimoúrovňová křižovatka před autobusovým nádražím u stanice metra Nové...

Zprovoznění Radlické radiály v Praze způsobí dopravní komplikace, a to v místě napojení plánované silnice na městský...

Ze stropu Smetanovy síně v pražském Obecním domě padá štuk, je zavřená

Smetanova síň Obecního domu.

Obecní dům v Praze musel na tři týdny uzavřít Smetanovu síň a zrušit v ní všechny plánované aktivity, včetně koncertů...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz