Chceme miliony za Opencard, říká EMS. Doložte autorství, opáčil soud

  16:45aktualizováno  16:45
Přes čtyřicet miliónů korun chce firma EMS od hlavního města za údajné neoprávněné nakládání s licencemi ke kartě Opencard. Žalobu začal ve čtvrtek projednávat soud. Firma má dva měsíce na to, aby doplnila informaci, kdo je autorem softwaru.
Opencard (ilustrační snímek)

Opencard (ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Verdikt může dát precedent pro další spory, které Praha v této kauze zřejmě povede.

Podle EMS vznikl dluh tím, že hlavní město na konci roku 2011 přečerpalo smluvený limit licencí, které jsou zapotřebí k vydávání nových karet.

Za nové však neplatilo a tento stav prý trval až do března letošního roku, kdy počet údajně neoprávněně spotřebovaných licencí přesáhl čtvrt milionu.

Opencard u soudu

  • V únoru letošního roku bylo nepravomocně odsouzeno pět úředníků kvůli údajnému upřednostňovaní společnosti Haguess, která stála u zrodu Opencard. 
  • Vloni policie obvinila 10 bývalých radních kvůli tomu, že odsouhlasili prodloužení smluv na podporu systému Opencard. Hájili se tím, že neměli jinou možnost, jinak by projekt museli ukončit a investovaná miliarda korun by přišla vniveč. 
  • Minulý měsíc se poslanecká vyšetřovací komise usnesla, že podá naopak trestní oznámení na policii a žalobkyni Dagmar Máchovou, která měla případ pražské karty na starosti. Podle poslanců nebyli předmětem vyšetřování opravdoví viníci.
  • Kromě 42 milionů korun za nezaplacené licence EMS požaduje i 34 milionů korun za poskytnuté nezaplacené služby. Spor zřejmě rovněž skončí u soudu.

Jádrem sporu však není ani tak to, zda byly licence vydány, či nikoli, ale cena. Tu EMS stanovila na více než 42 milionů korun, což podle právního zástupce společnosti vychází z cen obsažených ve smlouvách mezi eMoney a magistrátem.

„Skutečný nárok je v mizivé výši oproti žalované částce,“ oponuje právní zástupce hlavního města Lukáš Dufek.

Opírá se o znalecké posudky, které si Praha nechala vypracovat. Už dříve se mluvilo o tom, že nárok EMS je podle nich v řádech jednotek milionů.

Doložte svá práva k Opencard

Jednání bylo zajímavé i z jiného pohledu. Soudce Tomáš Novosad se hned v úvodu zajímal, kdo je autorem systému, což zástupci eMoney Services nebyli schopni doložit.

„Pokud autorství nedoložíte, nebudete moci v tomto sporu uspět,“ pronesl soudce Novosad směrem k EMS. Ta má 45 dnů na to, aby její zástupci předložili soudu důkazy.

„Samozřejmě společnost eMoney Services disponuje právy k systému Opencard. Historicky už jsme tuto věc řešili s magistrátem hlavního města, který na jaře letošního roku uznal své závazky v souvislosti s licencemi,“ vysvětloval po jednání mluvčí EMS Martin Opatrný.

Soudce Tomáš Novosad se rovněž dotazoval, proč EMS vlastně vydávání karet nezastavila, když nedostávala zaplaceno. Podle Tomáše Nováka, právního zástupce eMoney, si společnost nechtěla brát Pražany jako rukojmí, a proto, i přes narůstající dluhy, systém nijak neomezila.

Je pravděpodobné, že nepůjde o jediný spor, který v souvislosti s Opencard magistrát povede. Pokud se s EMS nedomluví, což teď vypadá nepravděpodobně, zřejmě se začne soudit i v souvislosti s údajným třicetimilionovým dluhem za poskytnuté služby.

Bývalé vedení města v podstatě souhlasilo s tím, aby se tento spor řešil arbitráží, tedy podobným způsobem, jako se řešily dluhy Prahy vůči společnosti Metrostav. Současné vedení ovšem od tohoto řešení ustoupilo.

Nejčtenější

Krejčířovu vilu v Černošicích zřejmě někdo zapálil, škoda jde do milionů

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Někdejší vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích zasáhl v noci na úterý rozsáhlý požár, shořela...

Kluž - Slavia 0:1, Kolář v závěru chytil penaltu, Liga mistrů je blíž

Lukáš Masopust (vlevo) ze Slavie se raduje se spoluhráči z gólu na hřišti Kluže.

Udělali první krůček, ale od vysněné Champions League je stále dělí ještě minimálně devadesát minut. Slávističtí...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je přece posvátná a podle...

Stál miliardu, hrál za City. Bony teď trénuje s týmem ze čtvrté ligy

Útočník Manchesteru City Wilfried Bony slaví branku do sítě Sunderlandu.

Před necelými čtyřmi lety ještě střílel góly za Manchester City. Teď třicetiletý útočník Wilfried Bony, kterého pro...

Další z rubriky

Krejčířovu vilu v Černošicích zřejmě někdo zapálil, škoda jde do milionů

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Někdejší vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích zasáhl v noci na úterý rozsáhlý požár, shořela...

Na D1 v Praze srazilo auto chodce, který přebíhal dálnici

Dodávka narazila do návěsu kamionu mezi druhým a prvním kilometrem D1 na okraji...

V úterý odpoledne došlo na dálnici D1 v Praze na úrovni Chodova ke srážce chodce s autem, následně ho zraněného převezl...

Čistota a jednoduchost. Tak bydlí nejlepší český skateboardista Habanec

„Zařízení bytu jsme buď vybírali v IKEA, nebo jsme něco převzali z předchozích...

Patří do generace mileniálů, kteří se rádi baví, hodně cestují a o bydlení mají zcela jiné představy než jejich rodiče....

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz