Bezdomovec kopl v Praze bezdůvodně kolemjdoucího do hlavy, dostal devět let

  14:58aktualizováno  14:58
Těžká poranění lebky a mozku způsobil letos v březnu náhodnému chodci třiadvacetiletý bezdomovec Tomáš Pejpal. Senát Městského soudu v Praze útok kvalifikoval jako těžkou újmu na zdraví a výtržnictví. Za to Pejpalovi uložil devět let ve věznici s nejpřísnějším režimem, také mu nařídil zaplatit odškodné.

„Vina obžalovaného byla jednoznačně prokázána provedenými důkazy. Šlo o bezohledné napadení, ale nebylo prokázáno, že by obžalovaný chtěl svým činem oběť usmrtit. S ohledem na způsob provedení činu, trvalé následky a postoj obžalovaného i jeho předchozí odsouzení jsme trest uložili při horní hranici sazby,“ zdůvodnila rozhodnutí předsedkyně senátu Kateřina Radkovská.

Incident se stal 11. března 2018 přibližně hodinu po poledni. Mezi obchodním centrem a stanicí metra Chodov procházel osmadvacetiletý počítačový analytik s přítelkyní. Pejpal náhle procházejícího muže z ničeho nic tvrdě kopl do hlavy.

Napadený se zřítil k zemi, přítelkyně a další svědci mu okamžitě poskytli první pomoc, záchranka jej poté převezla do nemocnice. „Kdyby poškozenému nebyla poskytnuta včasná, vysoce kvalifikovaná péče, mohl zemřít,“ popsal rozsáhlá poranění lebky a mozku soudní lékař Jiří Hladík.

Trvalé následky si muž nese dodnes, ztratil sluch na jedno ucho, trpí depresemi a dalšími problémy. „Dva dny si kvůli poranění mozku vůbec nepamatuji,“ vypověděl u soudu. 

Útok však popsala jeho společnice. „Zezadu se najednou vyřítil nějaký muž, ve vteřině přítele kopl do hlavy. Byl tím ochromen, padl k zemi jako prkno. Bylo to brutální, přítel padl k zemi, všude najednou byla krev. Bylo to strašně rychlé. Nedalo se tomu vyhnout,“ vypověděla mladá žena.

Mrzí mě, že jsem nekopl někoho na pracáku, řekl Pejpal

Pejpal z místa činu odešel, kriminalisté jej zatkli po několika dnech. V inkriminované době žil na ulici a byl bez práce, neměl peníze, což jej značně frustrovalo.

„Mrzí mě, že jsem nekopl někoho na pracáku. Ti to zavinili. Dostal jsem ho do stavu beztíže. Byl to fakt dost nefér souboj z mé strany,“ řekl Pejpal při výslechu policejnímu vyšetřovateli. „Mrzí, mně, že nemám dost peněz, Kdybych je měl, jako ty gumy, tak bych vystudoval ne jednu vysokou školu, jako ty gumy, ale klidně dvě,“ uvedl do protokolu.

Psychiatři u Pejpala po jeho zatčení nevyloučili duševní nemoc. Další vyšetření však tuto možnost vyvrátily.

„Jedná se o poruchu osobnosti. Tu nelze ovlivnit léčebně,“ řekla soudu psychiatrička.

Žalobkyně požadovala trest za pokus o vraždu

Státní zástupkyně Hana Vlášková požadovala, aby byl Pejpal odsouzený za pokus o vraždu. Navrhovala trest v dolní polovině trestní sazby za vraždu, která činí 10 až 18 let vězení.

„Šlo o útok proti osobě, která k tomu nezavdala žádnou příčinu. Obžalovaný zaútočil ze zavrženíhodných pohnutek, zranění hlavy bezprostředně ohrožovalo život poškozeného,“ zdůraznila.

Obhajoba naopak nabízela odlišnou verzi toho, co se na Chodově stalo. „Ze subjektivního pohledu mého klienta to vypadalo, že na něj poškozený slovně zaútočil. Že tomu tak nebylo, to je věc druhá,“ řekl mimo jiné advokát Miroslav Nerad.

Pejpal podle něj nebyl v tak dobrém duševním stavu, aby domýšlel následky svého jednání. „Byl v ten okamžik nesvéprávný. Jeho reakce, špatná, byla reakcí na jeho osobní situaci. Zabít určitě nechtěl,“ tvrdil obhájce, který napadl také závěry expertíz psychiatra a soudního lékaře.

Pro obžalovaného navrhoval trest na dolní hranici sazby za pokus o těžkou újmu na zdraví, kde soud může uložit trest od dvou do deseti let.

Odsouzený již byl několikrát

„Nemám, co říci,“ pronesl ve svém posledním slově z lavice obžalovaných Tomáš Pejpal, který podobně stručně reagoval i v průběhu hlavního líčení na vystoupení svědků, znalců či čtení písemných důkazů.

„S obhájcem mluvit nebudu. Se zeptám tady paní Kateřiny Radkovské, vždyť mne odsuzujete zase znovu,“ reagoval obžalovaný na vynesený rozsudek, který zatím není pravomocný.

U Pejpala to nebyl první střet se zákonem. V době březnového útoku měl v trestním rejstříku dva záznamy. Letos si za nové krádeže a výtržnictví vyslechl další rozsudek, a to na 18 měsíců.

Autor:

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Poklad na rozcestí. Klapne Součkovi velký přestup? Nebo ho Slavia udrží?

Tomáš Souček rozhodl o výhře Slavie nad Jabloncem.

12 gólů a 6 asistencí. Od defenzivního záložníka byste takovou nálož sotva očekávali. Tomáš Souček se rozhodl, že bude...

Další z rubriky

Náklaďáku na D8 praskla pneumatika a vjel do protisměru, narazil do auta

Nehoda nákladního a osobního auta na dálnici D8 u Letňan. (21.5.2019)

Dopravu na dálnici D8 u exitu na pražské Ďáblice omezila nehoda nákladního auta. To prorazilo svodidla a srazilo se s...

Ničitel vinohradských značek urážel ženy, jejich zastánce pobodal

Prznitel vinohradských značek urážel ženy

Policie hledá svědky incidentu, při kterém muž 27. dubna krátce po půlnoci „zaútočil“ na několik dopravních značek v...

Trať ve Vysočanech bude mít novou zastávku, staré nádraží půjde k zemi

Vizualizace revitalizované železniční stanice Praha-Vysočany

Správa železniční dopravní cesty vypsala zakázku na modernizaci tratě ve Vysočanech za několik miliard. Součástí oprav...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz