Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

  • 527
Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí věci dostali podmíněné tresty odnětí svobody, každý musí zaplatit sto tisíc korun a společně také uhradit vzniklou škodu. Oba byli vyhoštěni na pět let. Vandalismus odsoudil i německý velvyslanec.

Soud uložil každému z dvojice roční vězení s podmíněným odkladem na tři léta a peněžitý trest ve výši sto tisíc korun. Každý také zaplatí 40 tisíc jako náhradu škody. Rozsudek je pravomocný.

Podle verdiktu musí oba muži z Německa opustit Českou republiku do páteční půlnoci. 

„Aktivně to kontrolováno nebude,“ uvedl státní zástupce Jan Lelek, který je s výší trestu spokojen.

Soudní rozhodnutí bude pouze zaneseno do databází, aby o něm policisté věděli. Podle soudkyně Pavly Hájkové přijeli muži do Prahy na koncert, v pátek ráno jim zároveň končí ubytování v hotelu.

Dvojice se k činu přiznala, jeden hned zpočátku, druhý až po zhlédnutí kamerového záznamu. „Ten, který činnost přiznával, uvedl, že si neuvědomili, o jak významnou památku se jedná,“ řekla soudkyně. 

V době činu byli podle ní pod vlivem alkoholu, nyní toho litují.

Dva cizince ve věku 23 a 30 let zadrželi strážníci v pondělí večer kvůli posprejování jednoho z pilířů historické památky. Městská policie uvedla, že jeden z mužů měl v ruce sprej a druhý plechovku s pivem. 

Oba skončili v policejní cele. Policisté případ řešili ve zkráceném přípravném řízení, už ve středu státní zástupce předával k soudu návrh na potrestání, který je ve zkráceném řízení ekvivalentem obžaloby. 

Takto lze řešit méně závažný trestný čin, pokud je pachatel přistižen přímo při něm nebo bezprostředně poté. Policie musí řízení dokončit do dvou týdnů ode dne, kdy podezřelému sdělí, z jakého skutku je podezřelý.

Počínání turistů už v úterý odsoudil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který posprejování Karlova mostu označil za naprosté kulturní barbarství. Upozornil, že Praha nabízí mnoho legálních ploch pro graffiti, a že proto nebude tolerovat nelegální sprejerství. 

K věci se ve čtvrtek vyjádřil i německý velvyslanec v Česku Christoph Israng. „Primátor Zdeněk Hřib má pravdu. Tato chaotická čmáranice je činem kulturního barbarství. Nás Němce to naplňuje hanbou. Omlouváme se. Návštěvníci tohoto úžasného města k němu musí mít respekt,“ uvedl na Twitteru.

18.července 2019 v 15:52, příspěvek archivován: 19.července 2019 v 07:33

@ZdenekHrib má pravdu: Tato šílená čmáranice je kulturní barbarství. Naplňuje to nás Němce hlubokým studem. Omlouváme se. Návštěvníci tohoto překrásného města se k němu musí chovat s respektem. #Karlův_most #Karlsbrücke #Praha #Prag #Graffiti https://t.co/wOhJFF03iZ

„Respekt pro české kulturní památky, především i pro Karlův most, vyžaduji výslovně také od německých návštěvníků Prahy,“ napsal Israng v dopise Hřibovi, který byl zaslán i médiím. „Doufám z celého srdce, že se čmáranice na náklady pachatelů podaří odstranit a že Karlův most nebude trvale poškozen,“ dodal. 

Graffiti o rozměrech pět krát dva metry na pilíři mostu na Malé Straně zatím zůstává. Restaurátoři odebrali z malby vzorky, aby určili správnou metodu, jak ji šetrně odstranit.

Kulturní a národní památky nelze preventivně chránit tzv. antigraffiti nátěrem, který se používá na fasádách domů. Většinou totiž vytvoří nepřirozený lesklý povrch a je neprodyšný.

Považujete trest za posprejování Karlova mostu za dostatečný?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 25. července 2019. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 3607
Ne
Ne 2315
,