Vjezd vozítkům segway do centra Prahy zakázal magistrát v červenci 2016. Plošný zákaz umožnila novela zákona o silniční dopravě, který na segwaye původně pohlížel jako na chodce.
Město ohledně zákazu v památkové rezervaci argumentovalo právě bezpečností chodců. Rozšířilo plošný zákaz na Prahu 2 a na část území Prahy 10, kam se vozítka po zákazu v centru přesunula. Město naopak nevyhovělo Praze 6 a 11.
Proti zákazu podala žalobu na hlavní město Asociace provozovatelů segway. Podle nich stačilo, aby město segwaye lépe regulovalo.
Městský soud pak v roce 2017 konstatoval, že zákaz vjezdu segwayů zavedlo nařízení města, které nepodléhá přezkumu soudem a nelze proti němu podat správní žalobu. Přezkoumat by jej mohl jen Ústavní soud.
Následné rozhodnutí o rozmístění značek, které žaloba napadala, bylo podle tehdejšího názoru městského soudu pouhou realizací tohoto nařízení města.
Poslechněte si část zdůvodnění rozsudku (10. 4. 2019):
Jak připomněla ČTK, s tím nesouhlasil Nejvyšší správní soud, který v rozhodnutí o vymezení zákazového území spatřoval tzv. opatření obecné povahy, a nakázal proto městskému soudu, aby k němu takto přistupoval. Soud nyní přesto dospěl ke stejnému závěru jako před dvěma lety.
„Soud považuje za zcela racionální a důvodné, že v nejfrekventovanějších částech Prahy byl pohyb těchto vozidel na chodnících omezen,“ konstatovala předsedkyně soudního senátu Eva Pechová.
Právník provozovatelů Pavel Říčka novinářům po jednání řekl, že znovu podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.