Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soud řekl ženě, že je nesvéprávná. Tím jí zachránil střechu nad hlavou

  • 42
Paní Marii L. z Horních Počernic je 88 let. Soud ji uznal za nesvéprávnou. Toto rozhodnutí seniorce možná vrátí dům. O něj přišla na jaře tím, že ve stavu pokročilé demence podepsala zástavu neznámému "hodnému" pánovi.

Je to malé vítězství jak její rodiny, tak zdejší radnice, která se zatím nepravomocně stala opatrovnicí ženy. Proč vítězství? Protože rozhodnutí soudu možná vrátí seniorce střechu nad hlavou.

"Soud uznal nezpůsobilost paní k právním úkonům a přiklonil se na stranu posudku psychiatra, který konstatuje, že u pacientky se celých deset let rozvíjí demence," popsala Monika Brzkovská ze sociálního odboru radnice.

Důsledky nemoci Marie L. jsou přitom vážné. Aniž to tuší, přišla letos v květnu o dům.

Na jaře totiž podepsala "takovému hodnému pánovi", jenž se k ní vetřel, papíry, které chtěl podepsat. Vzhledem ke své pokročilé demenci žena neví, že šlo o zástavu domu, pokud by nesplatila dvoumilionovou půjčku, kterou si podle jiných dokumentů vzala na dobu čtrnáct dnů.

Přitom není jasné, na co by seniorka potřebovala dva miliony na dva týdny. Ona sama ani nedokáže říct, zda peníze vůbec dostala, a vytrvale opakuje: "Já nic nepotřebuju, já mám svůj důchod a s ním si vystačím." O tom, že by podepsala nějaké dokumenty, neví.

MF DNES šla po stopách firmy Bioživot, která domek získala, a ukázalo se, že je prázdnou skořápkou - bez zázemí i zaměstnanců. Nicméně je personálně i majetkově propojena s realitní kanceláří Realitní dům, s. r. o.

Podobných nemovitostí vlastní tato společnost napříč Českou republikou hned několik. A krásný dům v klidné vilové čtvrti Horních Počernic už zjevně nabízí k prodeji.

Dcera dala na dům plombu, než se smlouvy vyřeší

Dceři paní Marie L., která je stále majitelkou jedné šestiny domu, se už ozvala žena zprostředkovaná realitkou s tím, že chce objekt koupit celý, tedy i její část.

Dcera to však odmítla, naopak nechala dát v katastru nemovitostí plombu na nakládání s domem do doby, než se vyřeší, zda jsou smlouvy, které matka podepsala, platné.

"To je totiž teď naše jediná šance, jak by se paní Marii mohl dům vrátit. Další žaloba půjde na zneplatnění smluv," říká Monika Brzkovská z radnice Horních Počernic.

Místní lidé mají štěstí - a zdaleka to není první podobný případ - že se za ně zdejší úředníci perou. "Pochopitelně, my bychom pro ty lidi jen horko těžko sháněli jinou střechu nad hlavou," uvedla sociální pracovnice. Vyjádření realitní kanceláře se MF DNES nepodařilo získat.

Přístup tamního úřadu je návodem pro ostatní příbuzné seniorů, jimž se stalo něco podobného. Vždy se dá totiž bránit, a to i když je nový vlastník nemovitosti už zapsaný v katastru.

"Je důležité podat návrh na předběžné opatření, aby soud zakázal novému majiteli s majetkem nakládat," radí právník Zbyněk Boldys. "Plomba" zabrání dům prodat, což je důležité: nový občanský zákoník, který začne platit od ledna, totiž chrání třetí osoby, které majetek koupily v dobré víře. Domoci se jej zpět tak bude těžší.