Za brutální vraždu bezdomovce v Bělé dostali muži u soudu 11 a 15 let

  16:52aktualizováno  16:52
Krajský soud v Praze uložil dvěma mužům z Mladoboleslavska za vraždu bezdomovce v Bělé pod Bezdězem 11 a 15 let vězení. Dvojice podle obžaloby pětapadesátiletého muže brutálně zmlátila a zkopala. Poté mu zasadili několik bodných ran do obličeje a uřízli ucho. Rozsudek je zatím nepravomocný.
Policisté odsouzené dopadli a zadrželi na přelomu letošního února a března (ilustrační snímek).

Policisté odsouzené dopadli a zadrželi na přelomu letošního února a března (ilustrační snímek). | foto: shutterstock.com

Tělo muži zabalili do prostěradla, naložili na kárku a ukryli v potoce. Soud oba uznal vinnými, Petr Borča dostal 15 let vězení a Jan Švejda 11 let.

Vražda se podle obžaloby stala loni v prosinci. Přesné datum se policii nepodařilo zjistit, protože tělo našli pracovníci Povodí Labe až na konci letošního ledna. Jednadvacetiletý Švejda a padesátiletý Borč podle spisu se svojí obětí popíjeli alkohol doma u staršího z obžalovaných. Starší z dvojice pak podle soudu muže napadl a jeho komplic se k němu několikrát přidal.

Násilníci mohli dostat až 20 let vězení nebo výjimečný trest kvůli brutalitě útoku. Soud však případ posoudil podle mírnější právní kvalifikace, protože podle něj jednali v nepřímém úmyslu poškozeného usmrtit. Útok podle soudu také nebyl v porovnání s podobnými trestnými činy brutální.

Brutalita se podle soudu neprokázala ani tím, že poškozenému pobodali obličej nebo uřízli ucho. "Dopustili se toho za situace, kdy byli velmi pravděpodobně přesvědčeni, že už poškozený nežije," vysvětlila předsedkyně trestního senátu Eva Miláčková.

Vinu svaloval jeden na druhého

"To si myslím, že je třeba důkladně promyslet, zda je na místě to hodnocení, jaké provedl soud, nebo to, jaké bylo použito obžalobou," reagoval státní zástupce Tomáš Milec, který si vzal lhůtu na případné odvolání.

O vině obou mužů podle soudu rozhodly zejména jejich výpovědi a znalecké posudky z oboru zdravotnictví. Soudkyně zdůraznila, že výpovědi obou mužů byly nevěrohodné, protože před soudem svalovali vinu jeden na druhého, aby unikli trestu. Švejda však připustil, že se částečně útoku účastnil.

"Popsal jednotlivé mechanismy a útoky proti poškozenému tak, že korespondují se závěry znaleckých posudků," uvedla při zdůvodnění rozsudku Miláčková.

Muž při napadení utrpěl zlomeninu žeber, krvácení do mozku a další zranění. Podle znalců byl naživu ještě v době, kdy tělo ukrývali v potoce. Motivem vraždy byly patrně peníze, které bezdomovec dlužil staršímu obžalovanému.

Švejda se při závěrečné řeči omluvil a rozplakal. "Moc toho lituji, že jsem se do toho navezl a že jsem tomu nedokázal zabránit," řekl. Bezdomovce prý napadl kvůli tomu, že se svého komplice bál. Borč naopak ve své připravené řeči uvedl, že se vinen necítí. "Cítím se vinen tím, že jsem tomu nedokázal zabránit," prohlásil.

Autor:

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

MHD

Neobvyklá značka u Kauflandu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a kroutí...

Další z rubriky

Kamionu se po nárazu do svodidel utrhla cisterna, zablokovala dálnici D10

Dálnici D10 před Prahou zablokovala nehoda tahače, který po nárazu do svodidel...

Provoz dálnice D10 před Brandýsem nad Labem ve směru na Prahu ve středu zastavila nehoda nákladního automobilu. Ten...

Mokřad u Jižní spojky odolává suchu, obývají ho slavíci i rozmanité žáby

Mokřad Triangl

Český svaz ochránců přírody pečuje zhruba o padesát hektarů mokřadů po celé České republice. Jedním z nich je lokalita...

Byt 3+kk v Boleslavi byl dobrou volbou. Architektka jej výborně zařídila

Mladý muž si koupil byt 3+kk v novostavbě blízko centra Mladé Boleslavi....

Mladý muž si koupil byt 3+kk v novostavbě blízko centra Mladé Boleslavi. Prostor velký 80 m² si přál zařídit v...

Najdete na iDNES.cz