Senior přiznal kácení stromů do kolejí, chtěl vyvolat odpor k migrantům

  9:52aktualizováno  9:52
Pokácení stromů na železniční tratě na Mladoboleslavsku a šíření letáků hrozících teroristickými útoky. To klade státní zástupce za vinu důchodci Jaromíru Baldovi, který podle obžaloby chtěl v létě a na podzim roku 2017 šířit strach z migrace a islámu. Jaromíru Baldovi hrozí pět až 15 let vězení.

První pokácený strom dlouhý přes dvanáct metrů zatarasil trať u Josefova Dolu poblíž Bakova nad Jizerou ráno 1. června 2017 krátce před tím, než tímto úsekem projížděl spoj na trati z Turnova do Všetat. Ve vlaku kromě strojvůdce a průvodčího cestovalo devět pasažérů (psali jsme zde).

„Stalo se tak v nepřehledném terénu u řeky Jizery. V důsledku nárazu mohlo dojít k vykolejení či převrácení soupravy,“ řekl přes soudem státní zástupce Martin Bílý. U místa střetu leželo osm letáků, začínajících slovy „Alláh akbar“ a hrozících islámským terorismem.

Další strom, více než čtrnáctimetrová borovice, padl 28. července 2017 u Bělé pod Bezdězem na trať, která spojuje Mladou Boleslav s Českou Lípou.

„Mohlo dojít k rozlomení soupravy,“ upozornil v této souvislosti žalobce. U místa leželo pět letáků podobných jako v prvním případě.

Na podzim 2017 se řada dalších podobných dokumentů začínajících slovy „Alláh akbar“ a napsaných deformovanou češtinou objevila třeba na vlakových stanicích, v poště či korespondenci jedné z televizí v Praze, středních Čechách a na Liberecku.

Jeden z letáků například uváděl, že aktem islámského terorismu byl také požár hotelu v Náplavní ulici v centru Prahy, kde zemřelo pěti lidí. Penzistu policisté zatkli loni, soudce ho poté poslal do vazební cely.

Byla to zhovadilost

Tíživé sny, nutkavé jednání a léky na vysoký tlak, asi tak lze shrnout obhajobu Jaromíra Baldy.

„Nechtěl jsem páchat teror nebo někomu ublížit. Chtěl jsem varovat lidi, aby se něco dělalo s migrací. Dnes vím, že to byla zhovadilost, že jsem o tom nepřemýšlel,“ vypověděl před soudem obžalovaný.

Fotogalerie

Ten v inkriminované době podle svých slov trpěl rozháranou náladou, hrozivými sny a tísnivými pocity. „To vše navazovalo na to, co se tehdy dělo v souvislosti s migrační vlnou v Německu, Francii nebo Bruselu,“ vysvětloval obviněný.

Pod vlivem snů pak dospěl k závěru, že se situací musí něco udělat. „Bál jsem se, že se vrátí opět temný středověk,“ sdělil soudu Jaromír Balda. Ten navíc prý měl trauma z německé okupace, o níž mu vyprávěli rodiče, a také ze sovětské okupace v roce 1968. Tu prožil osobně, když sloužil na vojně.

„Nechtěl jsem zažít třetí okupaci. Chtěl jsem, aby se lidi chytli za hlavu a začali něco dělat,“ vysvětlil v této souvislosti důchodce. Podle vyšetřovatelů byl nesmírně aktivní na sociálních sítích, účastnil se také řady politických shromáždění. S tím se však nespokojil a tak se vydal k tratím.

Hlavní líčení bude pokračovat výslechy znalců a svědků. Důležité svědectví budou mít například experti psychologové a psychiatři. Ti muži podle žalobce již dříve navrhli ochrannou léčbu.

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Další z rubriky

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí, kolize přibrzdila provoz

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí. (24.5.2019)

Pražskou Jižní spojku v oblasti Spořilova ve směru na Černý Most dopoledne krátce uzavřela kolize osobního auta se...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Osmdesát pater vzpomínek na 11. září, kolegy uctil závodem i český hasič

Tomáš Jindra s visačkou padlých hasičů Johna Marshalla a Josepha Mascaliho,...

Téměř čtyři stovky hasičů vzdaly na začátku května výběhem do osmdesátého patra mrakodrapu hold svým kolegům, kteří...

Najdete na iDNES.cz