Matka nechala kojence na zimě a odešla, pokus o vraždu soud neuznal

  15:02aktualizováno  15:02
Na prochladlou zem v pražských Nuslích položila loni v únoru jednadvacetiletá Hong N. D. měsíčního syna a odešla. Městský soud jí teď za opuštění dítěte uložil 30 měsíců ve věznici s ostrahou. Původně čelila obžalobě z pokusu o vraždu, což soud neuznal. Státní zástupkyně se odvolala.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Žena podle obžaloby položila dítě v nedostatečném oblečení na promrzlou zem a dále se o ně nezajímala.

„Skutek tak, jak jej popsala obžaloba, se nepodařilo prokázat. Tedy nepodařilo se prokázat, že syna chtěla usmrtit. Avšak své dítě vystavila nebezpečí těžké újmy na zdraví či smrti, dopustila se tak opuštění dítěte,“ zdůvodnila verdikt předsedkyně senátu Hana Hrnčířová.

Verzi obhajoby o tom, že Hong. N. D. položila dítě na zem a ve skrytu čekala, až se jej někdo ujme, se podle rozsudku nepodařilo vyvrátit.

„Pokud by chtěla dítě usmrtit, mohla volit spoustu jiných způsobů, mohla ho odnést do lesa, dát do řeky, popelnice,“ uvedla soudkyně.

„Zcela záměrně si vybrala místo, které nebylo viditelné a běžně přístupné. I při nižší inteligenci si obžalovaná musela uvědomit, že odložení nedostatečně oblečeného kojence na chladný beton mohlo pro něj mít závažné následky,“ argumentovala v závěrečném návrhu státní zástupkyně Radka Miclíková.

Žalobkyně proto navrhla, aby soud mladou ženu uznal vinnou z pokusu o vraždu. Trest vzhledem k polehčujícím okolnostem žádala mimořádně pod spodní hranici sazby. Ta v tomto případě činí 15 až 20 let.

Dítě přežilo jen díky tomu, že jej náhodou našel třiatřicetiletý Filip Slovák. Kojenec ležel na betonové podestě před vchodem do neobývaného domu v Čiklově ulici. Muž vzal dítě domů do tepla a zavolal na tísňovou linku. Policií za to byl později vyznamenán.

Nyní o odloženého chlapce pečuje jeho babička.

„Výpovědím uškodil překlad z vietnamštiny,“ tvrdí obhájce

„Nebylo prokázáno, že se stal trestný čin pokusu vraždy po předchozí úvaze tak, jak bylo žalováno,“ zdůraznil obhájce Robert Plicka. Prohlásil, že některé výpovědi přitěžující jeho klientce jsou důsledkem nepřesného překladu z vietnamštiny.

„Obžalovaná je nezkušená a naivní,“ sdělil také advokát. Podle něj si jeho mandantka nebyla vědoma, že by dítě mohla odložit například do babyboxu. V osudný den byla zoufalá.

„Dítě odložila, sledovala okolí, zda si ho někdo vezme, a teprve, když chlapečka odnesl svědek, z místa odešla,“ sdělil advokát.

Podle něj se jedná nanejvýš o trestný čin opuštění dítěte, matce za tento delikt hrozilo maximálně pět let. Vyšetřovatelé ženu podle tohoto paragrafu původně stíhali, později kvalifikaci s ohledem mimo jiné na znalecké posudky zpřísnili.

„Toho, co se stalo, mě mrzí. Omlouvám se. Byla jsem ve špatné situaci. Nevěděla jsem, co mám dělat. Proto jsem odložila dítě, věřila jsem, že ho někdo najde. Své dítě mám moc ráda. Přeji si, abych se k němu mohla vrátit a starat se o něj,“ uvedla obžalovaná.

Kojenec v keřích

Opustit dítě se mladá žena rozhodla podle obžaloby loni 19. února. „Kojence položila na promrzlou zem na ničím nekrytý beton na těžko přístupném a nepřehledném místě, od ostatního okolí krytém tújemi,“ popsala místo nálezu státní zástupkyně.

Chlapeček měl velké štěstí, že ho přibližně po deseti minutách shodou šťastných okolností nalezl muž, který tam parkoval auto. Chlapečka odnesl do tepla a hned zavolal záchranku. „Podíval jsem se tam náhodou. Je to tam jako v úzkém tunelu,“ popsal svědek okolnosti, za jakých odložené dítě nalezl.

V mrazivém šeru viděl dětskou hračku. Nebyla to panenka, ale odložené dítě

Muž také zahlédl, jak od křoví odchází mladá žena asijského původu. „Odcházela nervózním stylem, neloudala se, šejdrem přecházela silnici, neohlížela se zpět,“ popsal také muž.

Náhoda podle expertů pomohla zabránit tragédii. „Při teplotě jeden stupeň nad nulou hrozilo podchlazení s fatálními následky v řádu desítek minut,“ upozornil soudní lékař Jiří Hladík. Podle něj mohlo dojít ke kolapsu plic batolete.

Okolnosti mohlo zhoršovat to, že dítě spalo. Expert zdůraznil, že takto malým dětem vážné zdravotní následky hrozí již při teplotě plus 15 stupňů.

Normálně je hodná

Hong N. D. loni v únoru z Nuslí odjela do Německa, kde pracovala v nehtovém studiu. Na severu Německa ji na podzim 2018 zatkla policie a na základě evropského zatykače obviněnou německá justice vydala zpět do Prahy.

„Neuvědomila jsem si, že dítě může zemřít,“ řekla při vyšetření psychiatrovi obžalovaná.

Sama vyrůstala částečně ve Vietnamu u babičky a u matky v Praze. Na obou místech měla problémy s útěky z domova. V Praze ji matka opakovaně hledala s pomocí policie. U soudu také zaznělo, že její biologický otec si v ČR odpykal devítiletý trest a poté byl vyhoštěn do Vietnamu.

„Normálně je hodná, ale na to, co říkám, moc neodpovídá,“ vypověděla mimo jiné u soudu matka obžalované. V rámci policejního vyšetřování zazněly však i temnější odpovědi. „Chci se dítěte zbavit,“ řekla prý obžalovaná. Tento výrok ale její matka před soudem nepotvrdila.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Další z rubriky

Policie porušila práva matky ztraceného Honzíka, když ji nepustila ke spisu

Honzík Nejedlý na archivním záběru z listopadu 1997

Policie chybovala, když neumožnila matce zmizelého chlapce Jana Nejedlého nahlížet do pátracího spisu. Potvrdil to...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Dostat graffiti z Karlova mostu nelze bez památkářů, čas přitom tlačí

Posprejovaný pilíř Karlova mostu. (16. 7. 2019)

Na pilíři Karlova mostu na Malé Straně stále zůstává graffiti, které tam v pondělí nastříkali dva cizinci. Restaurátoři...

Najdete na iDNES.cz