Okřídlený lev má připomínat památku československých letců sloužících za druhé světové války v řadách britské RAF.
„Národní památkový ústav rozhodl, že pomník nenarušuje prostředí pražské památkové rezervace. Ministerstvo kultury tedy zrušilo závazné stanovisko, které vydal památkový odbor pražského magistrátu,“ řekl vrchní ředitel kabinetu ministra kultury Patrik Košický.
Ministerstvo ve svém rozhodnutí vychází z listopadového stanoviska Národního památkového ústavu. Ten má sice několik námitek, žádná ale není dostatečná pro odstranění pomníku.
Vadí mu například to, že pomník československým letcům byl už v roce 1995 instalován v Bubenči a také třeba nesoulad sochy a jejího podstavce. Nakonec ale převážilo téma pomníku a „morální vklad finanční sbírky jeho donátorů“.
„Tento moment může legitimizovat vznik díla do takto pohledově cenné části pražské památkové rezervace, i když nešlo o národní společenskou poptávku,“ píše se ve stanovisku ministerstva.
Podle ústavu je zásadní problém v tom, že „příprava pominula některé logické a zákonné kroky, které měly umístění díla předcházet a dílo bylo realizováno bez nich.“
Dle ministra kultury Daniela Hermana však nikdy fakticky nehrozilo, že by měl být památník odstraněn.
„Ne za pět ale za minutu dvanáct jsme dokázali poděkovat lidem, kteří nejen nasazovali, ale také obětovali své životy pro naši svobodu na perutích britského královského letectva, a je dobře, že se letos v létě mohli ještě poslední tito mohykáni této slavnosti zúčastnit. Jakékoliv zpochybňování jejich památky nebo dokonce zneužívání v nějakém předvolebním klání pokládám za smutné,“ řekl Herman Rádiu impuls.
Proti rozhodnutí ministerstva se podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého nelze odvolat. Městská část dostala od magistrátních památkářů kvůli pomníku pokutu, za jeho vystavění bez povolení má zaplatit 150 tisíc korun. Radnice s tím ale nesouhlasí.
Pomník provázejí spory od začátku
Socha v podobě dvoumetrového okřídleného lva je umístěna na betonovém podstavci pokrytém žulou. Na výrobu sochy podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku, chtěli tak poděkovat za hrdinství československých letců sloužících v řadách britské RAF. Pomník pak darovali do správy Praze 1.
Spory s pražskými památkáři provázely umístění pomníku od počátku. Vadí jim totiž i monumentálnost díla i to, že v parčíku již jedna socha je. Kritizují postup Prahy 1 a britského velvyslanectví, o povolení prý požádaly pozdě a bez dostatečné diskuse. Nabízeli jim jiné lokality v centru Prahy.
„Památkáři však od začátku celý proces schvalování protahovali a po instalaci pomníku učinili vše možné, aby pomník z Klárova zmizel,“ uvedl Lomecký.
Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku ve druhé světové válce. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu přibližně 2 500 československých pilotů, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo.