„Šedesátiletý pán tam manipuloval s tou plachtou, takže skončil na oddělení na poddání vysvětlení. Lidi to poškozují, takže se dopouští přestupků, nebo s tím manipulují, takže to musíme řešit. Mohli bychom dělat něco užitečnější, než řešit plachtu,“ řekl iDNES.cz krajský mluvčí policie Jan Daněk.
Podle informací ČTK zůstalo kolem pomníku kontroverzního sovětského vojevůdce jen lešení bez plachty.
Již v noci na sobotu se odkrýt památník pokusili dva mladí muži. „Oba mladíci se přiznali k poškození plachty. Jejich motivací bylo, že se jim nelíbilo, že socha je zakrytá, tak proto chtěli něco udělat. Oba dva nadýchali kolem 1,5 promile alkoholu v dechu,“ uvedl po poledni Daněk.
Praha 6 požádala o zvýšenou kontrolu okolí kontroverzní sochy maršála Koněva. Dva strážníci si na obchůzce kolem třetí hodiny ráno všimli neobvyklého pohybu plachty upevněné na lešení. Současně také slyšeli, jak plachtu někdo nařezává.
„Poté spatřili dva mladíky, kteří rychle od sochy odcházeli. Jeden měl v ruce železnou trubku. Následnou kontrolou hlídka zjistila, že byla plachta chránící sochu potrhaná a ze zadní části sochy sejmuta. Mladíky ve věku 22 a 23 let, kteří se k poškození přiznali předala hlídka strážníků kolegům ze státní policie k dalšímu opatření,“ řekla mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.
„Převzali jsme si a jsou podezřelí z přestupku proti majetku. Nemám informaci, zda jsou ještě zadržení. Ale předpokládám, že ne. Jestli je to přestupek, tak byli propuštěni po podání vysvětlení,“ uvedl Daněk dopoledne.
K aktivistovi Jiřímu Černohorskému, který plachtu ze sochy strhl v pátek, policejní mluvčí odmítl sdělit podrobnosti. „Ke konkrétní osobě se nemohu vyjadřovat,“ dodal.
Není jasné, jak dlouho bude socha zakrytá a ani její další osud
Na rozhodnutí Prahy 6 zakrýt pomník upozornila Česká televize. „V tuto chvíli je to jediný účinný způsob jak sochu ubránit před dalšími vandalskými útoky,“ řekl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Stavba s instalací plachty vyšla radnici asi na 20 tisíc korun. Sochu také před dalším překrytím ještě preventivně přetřela anti-graffiti lakem.
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09 začal po rozhodnutí o zakrytí dostávat výhrůžky i fyzickou likvidací, proto obdržel policejní ochranu.
Radnice městské části v pátek informovala, že zatím nerozhodla, jak dlouho bude pomník zakrytý. O osudu sochy Koněva budou rozhodovat zastupitelé 12. září. Není to ale tzv. deadline, do kterého bude jasno.
V pátek na Facebooku již vznikla v reakci na zakrytí sochy skupina Proti zakrytí sochy maršála Koněva, která chystá v pondělí v 16:00 na Náměstí Interbrigády demonstraci.
Památník byl již několikrát poničen
Památník maršála Ivana Koněva je předmětem sporu s Ruskou federací. Šestá městská část, které pomník patří, navrhuje, aby byl přesunut na zahradu ruského velvyslanectví v Praze.
Socha byla v minulosti několikrát poškozena, naposledy byla polita minulý týden červenou barvou. Ruské velvyslanectví následně ostře odsoudilo pomalování pomníku a označilo to za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády.
Ruské ministerstvo zahraničí pak kvůli kauze povolalo chargé d’affaires českého velvyslanectví v Moskvě a vyjádřilo důrazný protest proti hanobení pomníku.
Kolem Koněvovy sochy panuje kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění.
Praha 6 loni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.
Právě tato jeho činnost budí odmítavá stanoviska. Proti vysvětlující tabulce tehdy protestovali čeští komunisté, nelíbí se ani ruskému velvyslanectví, které to považuje ze strany radnice za vandalismus.
Socha maršála vznikla na náměstí Interbrigády v Praze 6 v roce 1980. Autorem je akademický sochař Zdeněk Krybus, který Koněva zpodobnil v nadživotní velikosti. Vojevůdce má rozepnutý vojenský plášť, vojenskou čepici a v pravé ruce drží kytici šeříků, kterými byli vítáni příslušníci Rudé armády v květnu 1945.