Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Rekonstrukce smíchovského nádraží má zelenou, stavba začne během jara

  11:01
Během jara začne první etapa stavby nového smíchovského nádraží. Po získání pravomocného stavebního povolení pro rekonstrukci Správa železnic (SŽ) zveřejnila průběh stavby. S pracemi se začne během příštích týdnů, proměna drážního komplexu by měla skončit za čtyři roky.
Vizualizace rekonstrukce stanice nádraží Praha-Smíchov

Vizualizace rekonstrukce stanice nádraží Praha-Smíchov | foto: 

Jde o další z nepřehlédnutelných stavebních akcí v tomto koutě hlavního města. Proměna stanice je rozdělena na několik etap. „Zahrnovat budou snesení části kolejiště a demontáž lávky, která umožňuje přístup do Radlické ulice,“ uvedla k první fázi Nela Friebová, mluvčí Správy železnic.

Odstranění ocelové lávky nad stanicí je v plánu letos na podzim. Do doby otevření nové spojnice za čtyři roky, která zkracuje cestu mezi Radlickou a Nádražní ulicí o přibližně čtvrt hodiny, dojde k posílení spojů MHD.

Smíchovské nádraží se promění, Správa železnic už získala stavební povolení

Stavbaři dále provedou demontáž trakčního vedení, přeloží kabely napájecího vedení z trafostanice a upraví veřejné osvětlení. V místě přerušené staniční koleje číslo 6 dělníci vybudují provizorní místo nástupu. Na jaře zmizí i Severní nástupiště, které ustoupí nové výstavbě. Současně stavební čety odstraní stávající dopravní kancelář v místě pod lávkou pro pěší.

Snesení části kolejiště ve stanici se odrazí v prodloužení jízdy vlaků ve směru na Žvahov. „K dalšímu omezení pro cestující během této etapy prací nedojde,“ shrnuje SŽ. Tím však výstavba v této lokalitě podle inženýrů nekončí.

Nádraží i terminál

„Zmiňované práce představují první část rekonstrukce. Tendr na navazující etapu, která bude zahrnovat hlavní objem stavebních prací, plánuje SŽ vyhlásit už v příštím měsíci. Samotné práce by měly podle předpokladu odstartovat na začátku příštího roku,“ vysvětlila Nela Friebová. Odhadované náklady na celou stavbu jsou 4,1 miliardy korun.

Průběh proměny smíchovské stanice

  • Jaro 2023: Správa železnic (SŽ) získala pravomocné stavební povolení pro rekonstrukci celé stanice. Znát bude i zhotovitele první části přestavby. Následně začnou vlastní stavební práce.
  • Duben 2023: Již příští měsíc chce SŽ vyhlásit tendr na další navazující etapu, která zahrne hlavní objem stavebních prací celého projektu. Samotné práce v této fázi by měly odstartovat na začátku příštího roku.
  • Podzim 2023: SŽ plánuje odstranění ocelové lávky nad stanicí Smíchov. Do doby otevření nové spojnice na jeho místě dojde k posílení spojů MHD. V místě přerušené staniční koleje číslo šest pak vznikne provizorní nástupiště.
  • 2026: Měl by být zprovozněn nový dopravní terminál na Smíchovském nádraží.

Smíchovské nádraží se má stát v budoucnu součástí nového dopravního terminálu zprovozněného v roce 2026. Komplex kromě železniční zastávky zahrne také stanice metra a tramvají, městských a příměstských i dálkových autobusů. Vznikne také velkokapacitní záchytné parkoviště P+R.

V rámci projektu se na Smíchově počítá i s rekonstrukcí železničního svršku a spodku, nástupišť, podchodů a technologických provozních souborů a objektů. Navržena je nová konfigurace kolejových rozvětvení na obou koncích stanice, dále přidání nástupiště číslo 4, prodloužení podchodů a přepojení trati ze Smíchova na Hostivice do obvodu osobního nádraží.

Stávající stárnoucí stanice náleží k nejvytíženějším a nejstarším v metropoli. Hlavní vstupní a odbavovací budova pochází z let 1861–62. V polovině 50. let 20. století vznikla podle návrhu architektů Ladislava Žáka a Jana Zázvorky stávající pozdně funkcionalistická budova. V roce 1985 projektanti propojili nádraží s nově budovanou linkou metra B.

Nový staniční komplex se stane jednou z nových dominant Smíchova. Poblíž vyrůstá také nová čtvrť Smíchov City s byty a kancelářemi, které mají pojmout okolo 12 tisíc lidí. „Smíchov City je největší urbanizací v centrální Praze od doby výstavby Vinohrad,“ uvedl developer Luděk Sekyra.

Miliardy do kolejí

Mimořádný objem financí směřuje letos do železnice v metropoli i v celé České republice. „Jenom na investiční činnost by mohlo postupně směřovat až 48,5 miliardy korun,“ uvedl Jiří Svoboda, generální ředitel SŽ.

Na trati ze Smíchova na Beroun se letos obnovy dočkala již stanice v Radotíně. Cestující zde nyní mohou využívat tři nástupiště. V závěru roku lze očekávat podle železničářů také otevření zdejší nádražní budovy. Půjde o jednopodlažní objekt s halou pro cestující, pokladnami, veřejnými toaletami a doplňkovými komerčními prostory.

Smíchovské severní nástupiště končí, ustoupí bytům. Cesta vlakem se protáhne

SŽ pokračuje též v přípravě novostavby trati Smíchov–Beroun. Nedávno SŽ vyhlásila výběrové řízení na zhotovení inženýrského a geologického průzkumu Berounského tunelu.

Staví se také na druhém konci širšího centra, mezi Bubny a Výstavištěm na spojnici z Masarykova nádraží na Letiště Václava Havla. „Trať a nová nádraží Bubny a Výstaviště kompletně změní celý stávající prostor,“ představil stavbu Aleš Gothard, ředitel společnosti Metrostav TBR.

Autor:

Bartošek: Babiš je hybridní hrozba a Okamura mluví jako z fašistické kuchařky

  • Nejčtenější

Autobus, který jezdí bez řidiče, je v Praze. Ozkoušet ho může každý

Na pražském Výstavišti jezdí autonomní minibus. Svézt se může zdarma i veřejnost. Během testovacího provozu je ve voze...

Vary na úvod extraligy zničily Vítkovice. Sparta, Hradec i Pardubice uspěly

Hokejová extraliga se opět rozjela naplno. Z šesti pátečních zápasů asi nejvíce zaujal krach posledního semifinalisty z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie pátrá po totožnosti zemřelé, kterou nikdo nehledá. Nepomohla ani DNA

Policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání po totožnosti ženy, která byla v červenci nalezena v bezvědomí na ulici v...

Všem bude chybět jeho hnací motor, oplakává obec tragicky zesnulého starostu

Ztráta chlapa s velkým srdcem, plným lásky a obětavosti. Obyvatelé Zaječova truchlí za starostu obce Vladimíra Havlíka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praha ruší cedule, které navádějí zákazníky. Podnikatelům bude značení chybět

Kam teď zahnout? Otázka všech motoristů, ale i chodců, kteří mají namířeno na místo v hlavním městě, kam ještě předtím...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Poznáte ho? Policie vytvořila podobiznu muže, jehož před 19 lety někdo rozřezal

Kriminalisté vytvořili možnou podobiznu muže, jehož tělo rozřezané na několik částí se před 19 lety našlo nedaleko...

V Bubenečském tunelu bourala tři auta, policie regulovala dopravu před vjezdem

Před devátou hodinou havarovala v pražském Bubenečském tunelu tři auta. V tunelu ze směru z Troji zasahovali pražští...

Autobus, který jezdí bez řidiče, je v Praze. Ozkoušet ho může každý

Na pražském Výstavišti jezdí autonomní minibus. Svézt se může zdarma i veřejnost. Během testovacího provozu je ve voze...

Exmanželce poškrábal auto kamenem. Zasloužila si to, řekl muž strážníkům

Exmanželčino auto se stalo terčem pomsty zhrzeného jednatřicetiletého muže. Auto stojící na parkovišti v Praze 13...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...