Slavnosti Navalis zahájilo už ve tři hodiny odpoledne zdobení koní pro procesí na Hradčanském náměstí. V podvečer, po žehnání poutníků v katedrále svatého Víta, vyšel dav k soše Jana Nepomuckého na Karlově mostě, kam dorazil před půl devátou.
Vedli ho církevní hodnostáři v čele s pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou, který ozdobenému pomníku po modlitbách požehnal. Do Vltavy také za světce, který byl z mostu svržen přes 625 lety, symbolicky vhodili věnec.
Z letadla se poté snesl na hladinu parašutista Mark Rahbani, jenž seskok s průletem pod obloukem mostu absolvoval už několikrát.
„Seskok byl velmi rychlý. Měli jsme mít menší výšku, takže to bylo nakonec tak rychlé, že mi světlice svítila ještě pod vodou, ale jinak super,“ hodnotil bezprostředně své vystoupení.
Následoval také skupinový seskok pěti osvětlených parašutistů symbolizujících pět hvězd českého světce. Toho smočením ve vltavské vodě uctili též otužilci.
Pak už se hladina Vltavy symbolicky proměnila na kanál v italských Benátkách. Na hladinu kromě klasických černých gondol vypluly dvě barokní gondoly bissone, které jsou delší, symetrické a bohatě zdobené než běžná plavidla, která vozí turisty na Apeninském poloostrově.
„Je to jako řídit kamion místo osobního auto,“ srovnával podmínky jeden z lodníků. V Praze navíc panovalo větrné počasí. S gondolami na Vltavu dorazilo asi padesát Benátčanů.
Na Rahbaniho seskok z roku 2016 se podívejte zde:
19. května 2016 |
Těchto lodí, které se v historii používaly k válečným účelům, je celkem deset a ještě nikdy dříve neopustily Benátky (o vyložení gondol na Vltavu více zde).
„Tyto barokní lodě jsou kopie z 50. let, které vytvořil benátský mistr. Podobné lodě dříve Benátčané potřebovali na obranu proti nebezpečí ze břehu. Okolo města je rozlehlá laguna, ale protože je mělká, dokázali se po ní pohybovat jen Benátčané,“ vysvětlil původ lodí Zdeněk Bergman, majitel společnosti Pražské Benátky, která slavnosti Navalis pořádá.
„Lodě Geografia a Cavalli jsou ze všech deseti v nejlepším technickém stavu. Podařila se neuvěřitelná věc, protože tyto nikdy za celou historii neopustily Benátky. Myslím, že ze světového měřítka se jedná o nejunikátnější lodě, v podstatě jsou to umělecká díla,“ řekl už dříve Bergman.
Oslavy se konaly v předvečer svátku Jana Nepomuckého. Ten je nejen českým světcem, ale i patronem všech lidí od vody a jedním z patronů Benátek.
Večer vyvrcholil koncertem na hladině řeky. Hudbu složil dirigent a skladatel Kryštof Marek, který získal Českého lva za hudbu k filmu Masaryk. Koncert měl sedm častí jako železné zakončení gondoly, takzvané ferro.
„Je to symfonie Venezia di San Giovanni Nepomuceno, která se skládá ze sedmi vět. Šest z nich odkazuje k šesti čtvrtím Benátek: Cannareggio, Santa Croce, San Polo, San Marco, Castello a Dorsoduro,“ uvedl Marek. Symfonie vyvrcholila sedmou skladbou Redemptore, Vykupitel, kterou doprovodil barokní ohňostroj.
Podle jeho autora Martina Petera bylo 70 procent pyrotechniky vyrobeno v Itálii. „Plocha odpaliště byla rozšířena na dvojnásobek, měla 140 metrů čtverečních. Odpalů bylo asi 1200,“ řekl ohňostrůjce agentuře ČTK. Vizuální dojem doplnil i dvacet metrů dlouhý a osm metrů vysoký světelný obraz mostu Rialto z Benátek.
13. května 2018 |